Laboratoria Przyszłości
O programie
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
W ramach projektu MEN zaproponowało doposażenie pracowni szkolnych, które ma uczynić proces dydaktyczny bardziej innowacyjnym i interdyscyplinarnym.
Inicjatywa kładzie nacisk na rozwijanie kompetencji twórczych i doskonalenie umiejętności technicznych uczniów szkół podstawowych podczas lekcji jak i zajęć pozaszkolnych.
W ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości zakupiliśmy wyposażenie podstawowe (obowiązkowe) jakim okazała się drukarka 3D (z akcesoriami m.in. laptop), stację lutowniczą, mikrokontrolery z czujnikami, sprzęt audio-wideo oraz wyposażenie dodatkowe pakiety narzędzi produktów STEAM dla uczniów klas starszych i młodszych.
STEAM (ang. Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics)
STEAM = Nauka i Technologia, interpretowane za pomocą Inżynierii i Sztuki, wszystko w oparciu o elementy Matematyki
STEAM to edukacyjne podejście do uczenia się, które wykorzystuje Naukę, Technologię, Inżynierię, Sztukę i Matematykę jako sposób na nakierowanie uczniów w ich poszukiwaniach, dialogach i krytycznym myśleniu. Dzięki temu kształcimy uczniów zdolnych do podejmowania przemyślanego ryzyka, chętnych uczenia się przez doświadczenie, wytrwałych w rozwiązywaniu problemów, chętnych do współpracy i działających poprzez proces twórczy. To są innowatorzy, pedagodzy, liderzy i uczniowie XXI wieku!
Wyposażenie
Druk 3D to zupełna nowość w naszej Szkole. Drukarka 3D jako „atramentu” używa tworzywa nazwanego filamentem. Wydruk powstanie poprzez nakładanie na siebie cienkich warstw filamentu. U nas filament z tworzywa PLA.
Aby łatwiej było nam rozpocząć działania z drukarką 3D mamy skaner 3D. Mamy nadzieję, że będzie pomostem pomiędzy rzeczywistością, a drukarką 3D.
Laptop – urządzenie którego nie trzeba przedstawiać. Każdy uczeń naszej szkoły wie do czego służy. Wykorzystamy go do pracy z drukarką, jak i programem do obróbki zdjęć i filmów, aby nasze koło dziennikarskie mogło ciekawiej pracować nad szkolna gazetką.
Dla młodszych uczniów mamy długopisy 3D, proste w obsłudze urządzenia pozwalające wyczarować – wydrukować niepowtarzalne prace. Tu nawet pierwszaki mogą bawić się drukiem 3D biorąc do ręki zapisaną wcześniej literkę.
Zakupiliśmy również sympatyczne roboty - Photony z myślą o najmłodszych uczniach, ale starsi uczniowie również będą mogli spróbować swoich sił podczas kodowania z zestawem BeCreo.
Uczniów klas młodszych zaprosimy do nauki z LEGO® Education w zdobywanie nowej wiedzy poprzez udział w kreatywnej zabawie polegającej na budowaniu robotów i rozwiązywaniu problemów za pomocą wskazówek, aby osiągnąć cel.
Dla uczniów klas 7 i 8 – zakupiliśmy zestaw konstrukcyjny walizki „elektryczności” – dzięki nim uczniowi doświadczą, że energia elektryczna w obwodzie zamkniętym dostarcza światło i powoduje efekty magnetyczne. Poznają budowę obwodu elektrycznego i doświadczą iż tylko w obiegu zamkniętym jest prąd. Przetestują przewodność elektryczną pod kontrolą nauczyciela fizyki.
Uczniowie klas najstarszych rozszerzą także swoją wiedzę z chemii - o molekułach, samodzielnie modelując przestrzenne struktury. Uczniowie mogą składać wiele modeli z wykorzystaniem kulistych modeli pierwiastków i łączeń, np. związki nieorganiczne (woda, tlen, kwas siarkowy), proste związki organiczne (acetylen, propan), złożone związki (cukier).
Wyposażyliśmy pracownię artystyczną o zestaw do robótek ręcznych. Wybrane produkty pozwolą na wykonywanie prac robionych na drutach, szydełku, wyhaftowanych, uszytych ręcznie i na maszynie, a także za pomocą własnych rąk metodą makramy.
Zakupiliśmy również sprzęt pozwalający poznać tajniki fotografii, a tajniki te będzie zdradzała pani Iza Klimek.
Lekcje w najbliższym roku szkolnym będą urozmaicone, a my w tej zakładce będziemy dzielić się z Państwem naszymi osiągnięciami.
Aktualności
Fizyka inaczej
Fizyka inaczej
Na lekcji fizyki uczniowie klasy 7a wykorzystywali zestawy otrzymane w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości....
Zajęcia z Photonami
Zajęcia z Photonami
Ulubione zajęcie uczniów na lekcjach informatyki to programowanie Photonów. #LaboratoriaPrzyszłości...
Lekcja z robotami w klasie piątej
Lekcja z robotami w klasie piątej
Uczniowie klasy 5c na lekcji informatyki sterowali robotami Photon. Dzieci kierowały trasą robotów, ustawiały je w szeregu, ścigały się nimi, zmieniały dźwięki, które wydają Photony oraz kolory ich czułków. To były ciekawe zajęcia....
Lekcja programowania robotów
Lekcja programowania robotów
Starsi uczniowie pozazdrościli przedszkolakom, którzy bawili się robotami podczas Dnia Otwartego. Podczas lekcji informatyki szóstoklasiści mieli okazję przetestować możliwości programowania robotów....
Budowanie obwodów elektrycznych
Budowanie obwodów elektrycznych
Uczniowie klas szóstych na lekcji techniki budowali obwody elektryczne podłączając kolejno żarówki, wiatraczki i brzęczki. Dzieci świetnie poradziły sobie z zadaniem. Wykorzystano materiały otrzymane w ramach #LaboratoriówPrzyszłości...
Świątecznie w 3D
Świątecznie w 3D
Wielkanocne ozdoby świąteczne tym razem wykonane na drukarce 3D. Wykorzystano sprzęt #LaboratoriaPrzyszłości....