Szkoła Partnerska
W kwietniu 2012 r. nasza szkoła nawiązała współpracę ze szkołą partnerską w Trojanówce na Ukrainie. Zostały podpisane porozumienia o współpracy. Nawiązaliśmy także współpracę ze szkołą w Kostiuchnówce. Od tej pory nauczyciele i uczniowie naszej szkoły wyjeżdżają do Centrum Dialogu Kostiuchnówka na Ukrainie. To właśnie w okolicach Kostiuchnówki w roku 1916 toczyły się walki, które przeszły do historii jako największa polska bitwa I wojny światowej. Jej ślady wciąż są widoczne w wielu miejscach. W czasie tych wyjazdów odwiedzamy cmentarze, na których pochowani są żołnierze z Legionów Piłsudskiego, palimy znicze, wiążemy biało-czerwone wstążki na mogiłach legionistów. Oddajemy hołd tym, którzy oddali życie za ojczyznę, a teraz spoczywają poza jej granicami.
Kostiuchnówka to również miejsce startu listopadowej sztafety po Ogień Niepodległości. Harcerze pobierają ogień i rozpoczynają sztafetę rowerową do Polski. Po przejechaniu kilkuset kilometrów Ogień Niepodległości składany jest na grobach Nieznanego Żołnierza i pomnikach podczas uroczystości z okazji Święta Odzyskania Niepodległości w Warszawie, Lublinie, Krakowie, Częstochowie, Łodzi, Zgierzu, Jastkowie i Staszowie. Ogień ten płonie i w naszej szkole, a ci którzy go przywożą, dzielą się z pozostałymi uczniami swoimi wrażeniami, wspomnieniami z wyjazdów na Ukrainę. Opowiadają o Piłsudskim i jego legionistach, przywołują te fragmenty naszej historii, które słabo znamy, a które znać powinniśmy. Nasi uczniowie razem z uczniami innych łódzkich szkół biorą udział w tygodniowych wyjazdach na Ukrainę, podczas których razem ze swoimi kolegami z ukraińskich szkół uczą się, bawią, poznają historię i tradycje swoich krajów.
Od lat gościmy również nauczycieli i uczniów z Ukrainy. Są z nami w chwilach ważnych, jak chociażby obchody 50 i 55-lecia istnienia naszej szkoły. Uczestniczą też w normalnym życiu naszej społeczności. Zwiedzają nasze miasto i uczestniczą razem z nami w wycieczkach krajoznawczych do innych zakątków Polski.
Każdego roku odbywa się w naszej szkole Dzień Ukrainy. Nasi uczniowie rozwiązują wówczas quizy, startują w konkursach wiedzy o Ukrainie, przygotowują plakaty propagujące wiedzę na temat tego kraju. Zdarza się, że po całej szkole roznoszą się zapachy ukraińskich potraw, które przygotowują uczniowie i których każdy może spróbować. Jest pysznie! Wszystko to służy temu, byśmy lepiej poznali naszego sąsiada, by nie była to wiedza tylko książkowa i byśmy uwierzyli, że język nie musi być barierą w porozumiewaniu się.