Inne
Międzyszkolny projekt edukacyjny „Viribus unitis – wspólnymi siłami”. Łódź miastem wielokulturowym i wielowyznaniowym.
Projekt historyczno-religijno-plastyczny, którego autorami są nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 173 w Łodzi, powstał w jubileuszowym roku, w którym świętujemy 600. rocznicę nadania Łodzi praw miejskich. Projekt stawia na kształtowanie postaw dialogu ekumenicznego, zrozumienia i tolerancji religijnej.
W XIX wieku potęgę Łodzi budowali przede wszystkim Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie. Rozwój miasta zależał od ich współpracy, która opierała się na szacunku dla odmienności i tolerancji religijnej. Przyświecało im motto: „Viribus unitis – wspólnymi siłami”. To tutaj od 2010 roku odbywa się Festiwal Łódź Czterech Kultur, który jest kontynuacją Festiwalu Dialogu Czterech Kultur organizowanego od 2002 roku.
Głównym założeniem projektu jest pokazanie, jak żyli, pracowali i modlili się obok siebie Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie, jak budowali wspólną teraźniejszość i przyszłość, mimo dzielących ich różnic, a z zachowaniem własnej tożsamości narodowej, kulturalnej i religijnej. Chcemy wraz z uczniami sięgnąć do historycznych korzeni miasta, które przez lata było tyglem kultur i narodowości, a zarazem jednym z największych ośrodków przemysłowych na ziemiach polskich oraz w Europie. Obecnie możemy czerpać z tego niezwykłego dziedzictwa i uczyć się od naszych przodków tolerancji, szacunki i otwartości.
Naszym celem jest budowanie pomostu pomiędzy historią a teraźniejszością oraz wskazywanie dróg do harmonijnego współżycia różnych nacji bez względu na historyczne obciążenia. Pragniemy podkreślić fakt, że Łódź pozostaje miastem wielokulturowym. W XIX wieku, jak i dziś nadal żyją obok siebie wyznawcy różnych religii, przedstawiciele odmiennych grup etnicznych i narodowych. Przenoszenie treści kulturowych z pokolenia na pokolenie stanowi podstawę „odtwarzalności” kultury oraz jej zakorzenienia w przyszłości. Trzeba nieustannie budować więzi na zasadach tolerancji i akceptacji, stwarzając możliwość tzw. wspólnego jutra dla całego pokolenia młodych ludzi.
Narzędziem do realizacji tego celu jest poznawanie przeszłości: tradycji, obyczajowości, w tym rytuałów i symboli oraz odczytywanie ich w świetle toczącego się wokół nas życia. Edukacja regionalna jest niezbędnym elementem w rozwoju tożsamości dzieci. Poznanie swojej „małej ojczyzny”, osadzenie w społeczności lokalnej wprowadza uczniów w świat życia społecznego i przynosi wymierne korzyści w zakresie poszerzania wiedzy o kulturze, sztuce, tradycji, religii we własnym regionie.
Wszystkie działania w ramach realizowanego projektu wzbogacają wiedzę uczniów o otaczającej ich rzeczywistości poprzez wskazanie różnych dróg jej poznawania. W ramach działań projektowych uczniowie wezmą udział w wycieczkach (Muzeum Miasta Łodzi, Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej, Archikatedra Łódzka, Muzeum Archidiecezjalne), warsztatach plastycznych z elementami arteterapii, spotkaniach z wyznawcami różnych religii, a także poznają podstawy pracy ze sprzętem fotograficznym i programami do obróbki zdjęć.
Proponowany projekt ma charakter ogólnoszkolny. Adresatami są uczniowie klas szkół podstawowych.
Cele projektu:
• rozwijanie wiedzy o kulturze, historii i religii własnego regionu i jej związkach z kulturą narodową,
• nawiązanie kontaktów ze środowiskiem lokalnym w celu wytworzenia bliskich więzi i zrozumienia różnorodnych przynależności człowieka,
• kształtowanie postawy szacunku dla ludzi różnych wyznań,
• rozbudzenie poczucia przynależności do środowiska lokalnego i regionu,
• kształtowanie postaw dialogu ekumenicznego, zrozumienia i tolerancji religijnej,
• rozwijanie zainteresowań i uzdolnień artystycznych,
• poznanie i posługiwanie się konkretną techniką plastyczną,
• kształtowanie umiejętności pracy w grupach,
• przygotowanie do samodzielnego poszukiwania informacji,
• doskonalenie umiejętności selekcji i interpretacji zdobywanej wiedzy,
• poszerzenie zainteresowań i wyobraźni twórczej ucznia – twórcze myślenie,
• rozbudzanie postaw badawczych i innowacyjnych,
• wzmacnianie poczucia własnej wartości i wiary we własne siły.
Czas trwania projektu:
trzy miesiące - od 6 marca do 13 czerwca 2025 roku
Patronat honorowy:
Jego Ekscelencja Ks. Abp dr. hab. Grzegorz Ryś – Metropolita Łódzki,
Pastor przełożony Fryderyk Domaradzki Społeczności Ewangelicznej
Kościół Chrystusowy w Łodzi,
Pan Tobiasz Bocheński – Wojewoda Łódzki,
Pani Hanna Zdanowska – Prezydent Miasta Łodzi,
Pan Janusz Brzozowski – Łódzki Kurator Oświaty,
Pan Cezary Pawlak – Prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej w Łodzi,
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawczego Oddział Łódzki im. Jana Czeraszkiewicza.
„Uczeń Bezpieczny w Sieci”– projekt realizowany w oparciu o innowację pod tym samym tytułem opracowaną przez panią Jolantę Bolesławską oraz panią Beatę Pasikowską.
Głównym celem projektu jest:
Profilaktyka zagrożeń związanych z korzystaniem z komputera - laptopa, Internetu i telefonii komórkowej.
Co za tym idzie:
- uświadomienie uczniom, rodzicom oraz nauczycielom zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z komputera, Internetu i telefonii komórkowej
- poznanie możliwości eliminowania tych zagrożeń
- poznanie „bezpiecznych” stron internetowych i kształcenie umiejętności prawidłowego korzystania z nich
- doskonalenie umiejętności „surfowania” po stronach www
- udział w akcjach, programach i kampaniach edukacyjnych na rzecz bezpieczeństwa w Internecie
- uświadomienie uczniom, że anonimowość w sieci jest pozorna
- wskazanie na konsekwencje nielegalnego umieszczania w sieci zdjęć, nagrań video wykonanych np. za pomocą aparatów komórkowych
- poinformowanie o wykroczeniach, jakie niesie za sobą modyfikacja np. zdjęć umieszczonych w Internecie
- dostarczenie uczniom wiedzy dotyczącej zarówno korzyści, jak i zagrożeń płynących z użytkowania komputera i Internetu
- kształtowanie u uczniów postaw sprzyjających podejmowaniu dobrych decyzji związanych z czasem i doborem treści gier i programów komputerowych
- informowanie dzieci o możliwościach wsparcia ze strony organizacji zajmujących się zwalczaniem nielegalnych treści w Internecie.
W ramach przedsięwzięcia uczniowie będą brali udział w prelekcjach, zajęciach edukacyjnych oraz warsztatach dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu. Wstęp do realizacji projektu stanowić obchody „Dnia Bezpiecznego Internetu”.
Po ukończeniu kolejnych etapów projektu szkoła uzyska certyfikat wydany przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy. Wraz z uzyskaniem certyfikatu otrzymujemy dzięki współpracy z NASK opracowane przez specjalistów dokumenty :
- Procedura reagowania (Ujawnienie przypadku cyberprzemocy w szkole)
- Zabezpieczanie dowodów cyberprzemocy
- Działania interwencyjne wobec sprawców i ofiar cyberprzemocy
- Twój uczeń jest ofiarą cyberprzemocy
- Twój uczeń jest sprawcą cyberprzemocy
Dokumenty, z którymi warto się zapoznać:
Działania interwencyjne wobec sprawców i ofiar cyberprzemocy [.pdf, 213.59 kB]
Procedura reagowania [.pdf, 141.71 kB]
Zabezpieczanie dowodów cyberprzemocy [.pdf, 241.71 kB]
Klub Europa w Naszej Szkole
Rok 2018/2019 rozpoczęty został od spotkania inauguracyjnego z patronką klubu – panią Joanną Skrzydlewską, na którym opiekunki Klubu Europa w naszej szkole: p. Anna Adamus i p. Agnieszka Szymczak oraz pani wicedyrektor Hanna Sobczak odebrały kolejny już certyfikat członkostwa.
Na spotkaniu ustalony został plan działania klubu na cały rok szkolny i tradycyjnie odbyło się losowanie krajów unijnych. W tym roku przyjrzymy się bliżej kulturze, tradycjom, cechom geograficznym Chorwacji.
Szklanka mleka i owoce w szkole
Od początku realizacji programów Szklanka mleka i Owoce w szkole jesteśmy ich aktywnymi uczestnikami. Uczniowie klas I-V otrzymują bezpłatnie mleko, a uczniowie klas I-III w okresie jesieni i wiosny owoce i warzywa. Program realizowany jest we współpracy z Agencją Rynku Rolnego
Od 2002 roku jesteśmy Szkolą Promującą Zdrowie. Koordynatorem zespołu jest pani Monika Bieniek-Szychowska
„Mały książkomaniak”, to projekt realizowany przez Widzewski Dom Kultury „502”. Stanowi kontynuację oraz rozszerzenie wcześniejszych przedsięwzięć promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży odbywających się w WDK tj. projektów ”Wiosna książkomaniaków” (2010-2012) oraz imprezy „Noc książkomaniaków” (w partnerstwie z Wydawnictwem Literatura). Przedsięwzięcia te były kilkukrotnie dofinansowywane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Promocja czytelnictwa. Projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci, młodzieży, rodziców oraz nauczycieli; kilkakrotnie: w roku 2013 i 2017 i 2018 otrzymał łódzką nagrodę Plaster Kultury w kategorii Wydarzenie Literackie Roku.
W ramach „Małego książkomaniaka” odbywają się spotkania autorskie ze znanymi twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz bogate w atrakcje imprezy: „Święto książkomaniaka” i „Mikołajki książkomaniaka”. Istotnym elementem przedsięwzięcia jest Klub Małego Książkomaniaka – akcja, do której zapraszane są przedszkola, szkoły, centra zajęć pozaszkolnych oraz świetlice. Kluby Małego Książkomaniaka, które zawiązały się w tych placówkach, otrzymują do wykonania różne zadania, zaś najlepszy i najaktywniejszy z Klubów pod koniec każdego roku zostaje nagrodzony i otrzymuje tytuł Najlepszego Klubu Małego Książkomaniaka w danym roku.
W naszej szkole klub książkomaniaka pod nazwą "Od deski do deski" działa od pierwszej edycji. W 2015 roku zdobyliśmy tytuł Najlepszego Klubu Małego Książkomaniaka, a wielokrotnie byliśmy wyróżniani.
Obecnie projekt współfinansowany jest ze środków Miasta Łodzi.
Profile w portalach społecznościowych: Link do strony Facebook