Biblioteka
Biblioteka - dobre miejsce
BIBLIOTEKA CZYNNA:
Poniedziałek - 10.00 - 16.00
Wtorek - 9.30 - 14.00
Środa - 9.30 - 16.00
Czwartek - 9.00 - 15.00
Piątek - 9.00 - 14.00
Zapraszamy do śledzenia aktualności bibliotecznych na szkolnym facebooku
Regulamin korzystania z biblioteki. [.docx, 14.23 kB]
BIBLIOTEKA - DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA!
Aby to hasło nie było pustym słowem, w naszej bibliotece staramy się umożliwiać uczniom rozwijanie zainteresowań (także tych, o których sami jeszcze nie wiedzą), ujawniać zdolności, których jeszcze nikt nie odkrył. Dlatego proponujemy udział w różnorodnych imprezach i akcjach czytelniczych w szkole, a także korzystamy z oferty instytucji kultury na terenie miasta Łodzi. Dokładamy wszelkich starań, aby wszystkie działania miały atrakcyjną formę. Bibliotekarka ściśle współpracuje z innymi nauczycielami i pracownikami szkoły.
Niektóre przedsięwzięcia stały się tradycją naszej biblioteki: 13 września obchodzone są rokrocznie urodziny Tuwima, w październiku Miesiąc Bibliotek Szkolnych, 25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia, od lutego do kwietnia poświęcamy czas Łódzkiemu Festiwalowi Bibliotek Szkolnych (dzięki któremu mamy co rok nowe pomysły na konkursy) a w kwietniu jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Przygotowując te wydarzenia korzystamy z różnorodnych form pracy z czytelnikiem:
- konkursy (czytelnicze, plastyczne, teatralne, recytatorskie);
- spotkania pod ogólną nazwą Takie książki czytaliśmy;
- zajęcia w formie zabawy dla uczniów klas młodszych: przyjęcie w poczet czytelników, spotkania z książkami o pluszowych misiach, tzw. lekcje biblioteczne realizowane „na zamówienie” nauczyciela;
- włączenie pierwszaków do ogólnopolskiego projektu Mała Książka Wielki Człowiek- książką połączeni, kampanii społecznej Instytutu Książki;
- udział w akcji Czytam Sobie. Pierwsza klasa! organizowanej pod szyldem HarperCollins, czyli wydawcy serii „Czytam sobie” i Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Chętnie bierzemy też udział w łódzkich i ogólnopolskich akcjach, wydarzeniach i konkursach promujących czytanie. Oto przykłady z ostatnich lat:
- JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM! czyli ogólnopolskie bicie rekordu czytania w jednym momencie organizowane od kilku lat przez redakcję miesięcznika Biblioteki w Szkole;
- WIEC LUDZI i KSIĄŻEK (2017, 2018) – z Domem Literatury w Łodzi
- URODZINY TUWIMA - Dom Literatury w Łodzi
- SALON CIEKAWEJ KSIĄŻKI - czyli łódzkie targi książki
- MAŁY KSIĄŻKOMANIAK - program Widzewskiego Domu Kultury (od 2013 r.)
Współpracujemy lub do niedawna (pandemia trochę ograniczyła możliwości) współpracowaliśmy z:
- Miejską Biblioteką w Łodzi (szczególnie z Filią nr 37 i 49)
- Wydawnictwem Akapit-Press (do ubiegłego roku, kiedy wydawnictwo zamknęło swój łódzki oddział)
- Widzewskim Domem Kultury 502
- Domem Literatury w Łodzi
- biblioteką III LO (do ubiegłego roku) oraz innymi bibliotekami szkolnymi.
Dzięki tym kontaktom nasi czytelnicy często brali udział w spotkaniach autorskich, warsztatach, spektaklach teatralnych, na które byliśmy chętnie zapraszani. Niektóre konkursy i spotkania czytelnicze organizowaliśmy wspólnie. W chwili obecnej odwiedzamy tylko Widzewski Dom Kultury 502 w ramach projektu Mały Książkomaniak. Jednak gdy tylko nie trzeba będzie się ograniczać ze względu na bezpieczeństwo, z pewnością wrócimy do starych zwyczajów.
Książkomaniak
„Mały książkomaniak”, to projekt realizowany przez Widzewski Dom Kultury „502”. Stanowi kontynuację oraz rozszerzenie wcześniejszych przedsięwzięć promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży odbywających się w WDK tj. projektów ”Wiosna książkomaniaków” (2010-2012) oraz imprezy „Noc książkomaniaków” (w partnerstwie z Wydawnictwem Literatura). Przedsięwzięcia te były kilkukrotnie dofinansowywane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Promocja czytelnictwa.
Projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci, młodzieży, rodziców oraz nauczycieli; kilkakrotnie otrzymał łódzką nagrodę Plaster Kultury
w kategorii Wydarzenie Literackie Roku przyznawaną wyróżniającym się łódzkim animatorom kultury oraz twórcom.
W ramach „Małego książkomaniaka” odbywają się spotkania autorskie ze znanymi twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz bogate w atrakcje imprezy: „Święto książkomaniaka” i „Mikołajki książkomaniaka”, „Noc Książkomaniaka” itp.. Istotnym elementem przedsięwzięcia jest Klub Małego Książkomaniaka – akcja, do której zapraszane są przedszkola, szkoły, centra zajęć pozaszkolnych oraz świetlice. Kluby Małego Książkomaniaka, które zawiązały się w tych placówkach, otrzymują do wykonania różne zadania, zaś najlepszy i najaktywniejszy z Klubów pod koniec każdego roku zostaje nagrodzony i otrzymuje tytuł Najlepszego Klubu Małego Książkomaniaka w danym roku. W naszej szkole klub książkomaniaka pod nazwą Od deski do deski działa od pierwszej edycji. W 2015 roku zdobyliśmy tytuł Najlepszego Klubu Małego Książkomaniaka i wielokrotnie byliśmy też wyróżniani.
Projekt współfinansowany jest ze środków otrzymanych od Miasta Łodzi oraz firmy Veolia.
Strona własna projektu www.malyksiazkomaniak.pl,
Profile w portalach społecznościowych:
https://pl.facebook.com/malyksiazkomaniak
https://twitter.com/Ksiazkomaniak
Na profilu projektu w serwisie YouTube jest dostępnych wiele materiałów multimedialnych prezentujących wszelkie działania projektowe oraz prace klubowiczów wykonywane w ramach realizacji poszczególnych zadań - można nas tam wypatrzeć.