Wycieczka dla najlepszych „Po Świętokrzyskim”
W czwartek 7 marca odbyła się wycieczka dla uczniów naszej szkoły, którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce i zachowaniu w I semestrze roku szkolnego 2018/2019. Opiekę sprawowali nauczyciele - p. Beata Turczyn, p. Anna Felicka – Dzionek, p. Violetta Bielecka oraz p. D. Kosacz. Pojechaliśmy w Góry Świętokrzyskie.
Zwiedzaliśmy najbardziej znaną atrakcję turystyczną Gór Świętokrzyskich, jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju - Jaskinię Raj. Jaskinia Raj znajduje się we wnętrzu niewielkiego wzniesienia, a łączna długość jej korytarzy wynosi 240m. Wszyscy podziwialiśmy bogate wnętrze jaskini, jej różnorodne i oryginalne stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe, draperie, perły jaskiniowe, jeziorka i „pola ryżowe”. Wewnątrz jaskini panuje stała temperatura, która wynosi ok. 9°C, a wilgotność wynosi ok. 95%. Pani przewodnik opowiadała o historii tego miejsca, jego odkrycia, a także pokazała nam nietoperze, które zimują w jaskini.
Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy było Centrum Leonardo da Vinci w Chęcinach. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z wystawami o charakterze multimedialno – mechatronicznym. Pierwsza - „Człowiek – niezwykła maszyna”, podejmująca zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka wzbudziła duże emocje wśród dzieci. Wszyscy sprawdzali swój organizm np. sprawdzając ile zawiera wody, prześwietlając swoje kości lub próbując swoich sił podczas poruszania się na wózku inwalidzkim. Druga wystawa - „Człowiek – trybik w machinie przyrody”, dotycząca zagadnień ekologiczno – przyrodniczych. Uzmysłowiła uczniom jak ważne jest dbanie o przyrodę, która nas otacza i dzięki której człowiek żyje na planecie Ziemi.
Na koniec naszej wycieczki przenieśliśmy się w czasy średniowiecza i zwiedzaliśmy zamek królewski w Chęcinach z przełomu XIII/XIV wieku. Majestatyczny zamek pamiętający czasy Władysława Łokietka wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku był ze względu na swoje położenie na wzgórzu wysokości 360 m niezwykle trudną do zdobycia warownią. Zbudowany został z wapienia i piaskowca. Budowla składa się z zamku górnego oraz przygródka z dziedzińcem. Górują nad nim dwie okrągłe wieże i czworokątna baszta. Stąd wyruszały wojska na słynną Bitwę pod Płowcami w 1331 roku. Potem zamek rozbudował Kazimierz Wielki i przez wiele lat wykorzystywał jako królewską twierdzę. Niestety został zniszczony przez Szwedów, a następnie ruiny ulegały stopniowej degradacji. Po II wojnie odbudowano wieże i na jednej z nich urządzono punkt widokowy. Uczniowie z dużym zaciekawieniem słuchali pani przewodnik i podziwiali widok Gór Świętokrzyskich ze wzgórza zamkowego.
Wycieczka bardzo się wszystkim podobała i zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Mam nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym pojedziemy na kolejną taką wyprawę.
Dorota Kosacz wychowawca klasy 5c