Trzecie spotkanie projektu Viribus unitis
15 kwietnia 2025 roku gościliśmy w Muzeum Pałac Herbsta na warsztatach "Pałacowe maniery".
To już trzecie spotkanie w ramach międzyszkolnego projektu "Viribis unitis - wspólnymi siłami. Łódź miastem wielokulturowym i wielowyznaniowym", III edycji - Figury Kultury. Poznaliśmy rodzinę Herbstów, jako sztandarowy przykład fabrykantów i Lodzermenschów aktywnie działających na rzecz wielonarodowej i wielokulturowej społeczności miasta, którzy w znaczący sposób przyczynili się do jego rozwoju. Zwiedziliśmy ich rezydencję – willę na Księżym Młynie, która jest jednym z najważniejszych zabytków architektonicznych na mapie turystycznej Łodzi oraz doskonałym przykładem bogactwa i stylu epoki. W II części spotkania wyruszyliśmy na spacer po Księżym Młynie - zabytkowym osiedlu robotniczym. Bazą do przygotowania spaceru oraz zadań questowych była postać Władysława Stanisława Reymonta i jego powieść "Ziemia obiecana". Mogliśmy porównać warunki życia robotników, które opisuje pisarz z rzeczywistością historyczną i epoką, w której tworzył.
Międzyszkolny Projekt i Konkurs „Viribus unitis – wspólnymi siłami”. Łódź miastem wielokulturowym i wielowyznaniowym organizowany jest pod patronatem honorowym: pani Hanny Zdanowskiej - prezydent Łodzi, Jego Ekscelencji Ks. Abpa dr. hab.Grzegorza Rysia – Metropolity Łódzkiego, Pastora przełożonego Fryderyka Domaradzkiego Społeczności Ewangelicznej, Kościoła Chrystusowego w Łodzi, Pana Janusza Brzozowskiego – Łódzkiego Kuratora Oświaty, Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego Oddział Łódzki im. Jana Czeraszkiewicza.
Organizatorem Konkursu są nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 173 im. Żołnierzy Dywizji Kościuszkowskiej w Łodzi: Katarzyna Komorowska, Joanna Kozińska i Łukasz Handzel. Partnerami w projekcie są Wydział Katechetyczny Archidiecezji Łódzkiej, Miejska Galeria Sztuki, Dom Literatury, Biblioteka Nadwyraz, Mediateka Memo.