Spotkanie projektu Viribus unitis
W ramach kolejnego spotkania z uczestnikami Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego Viribus Unitis spotkaliśmy się z pastorami dwóch protestanckich kościołów w Łodzi - z pastorem Fryderykiem Domaradzkim ze Społeczności Ewangelicznej, który od pierwszej edycji naszego projektu jest łącznikiem między łódzkimi kościołami, oraz pastorem Kościoła Chrześcijan Baptystów - Leszkiem Wakułą. Usłyszeliśmy o historii Baptystów w Łodzi, także o ich aktywnościach charytatywnych dawniej i dziś.
Kolejnym przystankiem w ramach czwartego spotkania był kościół Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Sienkiewicza. Tu spotkaliśmy się z ojcami dominikaninami: Markiem Pilśniakiem i Markiem Rojszym, którzy zapoznali nas z historią kościoła, jego architektury. Zobaczyliśmy, że jest to przykład budowli, która jak wiele innych w Łodzi, powstała dzięki współpracy wyznawców różnych religii. Zrozumieliśmy, co to znaczy ekumenizm w łódzkim wydaniu.
Zwiedziliśmy cerkiew św. Olgi przy ulicy Piramowicza. Poznaliśmy historię powstania Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Polsce, dowiedzieliśmy się czym są ikony i ikonostas, carskie wrota, co symbolizuje krzyż, jak odprawia się nabożeństwo, a także podziwialiśmy zapis dziesięciu przykazań w języku staro-cerkiewno-słowiańskim.
Bardzo dziękujemy uczniom zajmującym się obsługą medialną za pomocą sprzętu, który pochodzi z projektu #LaboratoriaPrzyszłości.
Projekt realizowany pod patronatem honorowym: Jego Ekscelencji Ks. Kardynała dr. hab. Grzegorza Rysia – Metropolity Łódzkiego, Pastora przełożonego Fryderyka Domaradzkiego Społeczności Ewangelicznej Kościoła Chrystusowego w Łodzi, Pani Hanny Zdanowskiej – Prezydenta Miasta Łodzi, Pana Waldemara Flajszera – Łódzkiego Kuratora Oświaty, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział Łódzki im. Jana Czeraszkiewicza, Fundacji Kulturalny Spacerowicz.
Partnerami w projekcie są: Wydział Katechetyczny Archidiecezji Łódzkiej, Centralne Muzeum Włókiennictwa / Central Museum of Textiles, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Ziemia Obiecana", Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łodzi. Szczególne podziękowania kierujemy do pastora Leszka Wakuły z Kościoła Chrześcijan Baptystów w Łodzi, do Ojca Marka Pilśniaka i Marka Rojszy z zakonu dominikanów w Łodzi, do proboszcza Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.