Ogień Niepodległości
Od 2000 r. harcerze i uczniowie z Polski przyjeżdżają na początku listopada do Kostiuchnówki na Ukrainie. To tutaj rozegrała się największa bitwa legionów Piłsudskiego. Dlatego na grobach polskich legionistów w Polskim Lasku zapalane są znicze. Po uroczystościach przeprowadzanych na terenach cmentarza, harcerze pobierają ogień i rozpoczynają sztafetę rowerową z Ogniem Niepodległości do Polski. Zwyczaj ten jest kontynuacją przedwojennej tradycji sztafet biegnących z ogniem niepodległości z krakowskich Oleandrów do Kostiuchnówki.
Po przejechaniu 800 kilometrów Ogień Niepodległości składany jest na grobach Nieznanego Żołnierza i pomnikach podczas uroczystości z okazji Święta Odzyskania Niepodległości - 11 listopada: w Warszawie, Lublinie, Krakowie, Częstochowie, Łodzi, Zgierzu, Jastkowie i Staszowie.
Przywieziony przez harcerzy w sztafecie rowerowej Ogień Niepodległości, niesiony przy salwach armatniego salutu honorowego podczas Centralnych Obchodów Święta Niepodległości, składany jest na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Tak będzie i w tym roku, gdy obchodzimy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. To na jednej z tablic Grobu Nieznanego Żołnierza widnieje napis zaliczający pole bitwy w Kostiuchnówce do szeregu miejsc chwały oręża polskiego.
Świadkiem zapalenia Ognia Niepodległości w Kostiuchnówce są od lat uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. My także pokonując 500 km przywozimy Ogień Niepodległości do naszej małej Ojczyzny. Niech ten ogień rozpala nasze serca miłością do Rzeczpospolitej. W tym roku podczas uroczystości pobrania Ognia Niepodległość na Ukrainie naszą szkołę reprezentowali spośród nauczycieli Hanna Sobczak i Katarzyna Komorowska oraz uczniowie klasy VIa: Matylda Bącela, Nicol Juszczak, Krystian Selder.