Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Ogień Niepodległości

Od 2000 r. harcerze i uczniowie z Polski przyjeżdżają na początku listopada do Kostiuchnówki na Ukrainie. To tutaj rozegrała się największa bitwa legionów Piłsudskiego. Dlatego na grobach polskich legionistów w Polskim Lasku zapalane są znicze. Po uroczystościach przeprowadzanych na terenach cmentarza, harcerze pobierają ogień i rozpoczynają sztafetę rowerową z Ogniem Niepodległości do Polski. Zwyczaj ten jest kontynuacją przedwojennej tradycji sztafet biegnących z ogniem niepodległości z krakowskich Oleandrów do Kostiuchnówki.

Po przejechaniu 800 kilometrów Ogień Niepodległości składany jest na grobach Nieznanego Żołnierza i pomnikach podczas uroczystości z okazji Święta Odzyskania Niepodległości - 11 listopada: w Warszawie, Lublinie, Krakowie, Częstochowie, Łodzi, Zgierzu, Jastkowie i Staszowie. 

Przywieziony przez harcerzy w sztafecie rowerowej Ogień Niepodległości, niesiony przy salwach armatniego salutu honorowego podczas Centralnych Obchodów Święta Niepodległości, składany jest na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Tak będzie i w tym roku, gdy obchodzimy kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. To na jednej z tablic Grobu Nieznanego Żołnierza widnieje napis zaliczający pole bitwy w Kostiuchnówce do szeregu miejsc chwały oręża polskiego.

Świadkiem zapalenia Ognia Niepodległości w Kostiuchnówce są od lat uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. My także pokonując 500 km przywozimy Ogień Niepodległości do naszej małej Ojczyzny. Niech ten ogień rozpala nasze serca miłością do Rzeczpospolitej. W tym roku podczas uroczystości pobrania Ognia Niepodległość na Ukrainie naszą szkołę reprezentowali spośród nauczycieli Hanna Sobczak i Katarzyna Komorowska oraz uczniowie klasy VIa: Matylda Bącela, Nicol Juszczak, Krystian Selder.