Uwaga! Nowy ajent stołówki szkolnej!!! Zakładka informacje -obiady
Archiwum biblioteki

 01999

Biblioteka czynna

poniedziałek 9.00 - 16.00
wtorek 10.00 - 16.30
środa dzień bez wypożyczeń - prace biblioteczno-techniczne w godzinach 9.00- 14.00
czwartek 9.00 -15.00
piątek 9.00 -14.30

 

Regulamin wypożycznia podręczników i  materiałów edukacyjnych
Małgorzata Mirowska 2 320x240
  • Opiekunem biblioteki szkolnej jest pani mgr Małgorzata Mirowska-Becker

     

 

Nasza biblioteka jest bardzo przytulnym pomieszczeniem. Usytuowana jest w centrum, gdzie przecina się wiele szkolnych szlaków, więc trudno do niej nie trafić. Pewnie dlatego, (ale mamy nadzieję, że także z innych powodów) jest miejscem dość popularnym.

 

 biblioteka czolowka 2biblioteka czolowka 3

biblioteka czolowka 4

 

W bibliotece gromadzone i udostępniane są książki oraz inne źródła informacji. Zbiory są uaktualniane w miarę możliwości, poddawane systematycznej selekcji. Czytelnicy mają wolny dostęp do półek, umożliwiający samodzielny wybór lektury.

biblioteka czolowkabiblioteka czolowka 1

· Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać :

- uczniowie

- ich rodzice

- nauczyciele

· Bibliotekarz udziela różnego rodzaju porad – bibliograficznych, rzeczowych, tekstowych, bibliotecznych.

· Pomaga w wyszukiwaniu materiałów na lekcje.

·  Udziela pomocy uczestnikom różnych konkursów.

· Pomaga w wyborze lektury, prowadzi rozmowy na temat przeczytanych książek.

 · Poszukującym informacji w Internecie pomaga znaleźć najpewniejsze źródło, uczy weryfikować wyszukane wiadomości.

· Proponuje takie gry komputerowe, które na równi z rozrywką  dają możliwość rozwijania pamięci, koncentracji oraz innych umiejętności.

   Bardzo ważne są dla bibliotekarza działania pedagogiczno – wychowawcze, dlatego stara się, aby miały one atrakcyjną formę. Kilka imprez czytelniczych stało się już tradycją naszej biblioteki :

* MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Od kilku lat obchodzone jest przez cały październik, nazwany z tego powodu MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH. Organizowane są wtedy konkursy, spotkania z zaproszonymi gośćmi, wspólne czytania, akcje zbierania książek dla biblioteki, imprezy czytelnicze.

*URODZINY TUWIMA - 13 września

Nowy rok szkolny rozpoczyna się zawsze obchodami kolejnej rocznicy urodzin najsławniejszego z poetów, którzy urodzili się w naszym mieście. Odbywają się konkursy recytatorskie, konkursy plastyczne (Portret Juliana Tuwima, Bohaterowie wierszy Juliana Tuwima), quizy z wiedzy o poecie a także spacery do pomnika- Ławeczki Juliana Tuwima).

* ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA – 25 listopada.

To bardzo miły temat konkursów plastycznych, okazja by „ogrzać” szkołę obecnością niedźwiedzich maskotek oraz ciepłymi uczuciami. No i poczytać książki o misiach.

bib czolowka

* Plebiscyt CZYTELNICZY PRZEBÓJ ROKU

Na początku nowego roku kalendarzowego uczniowie poprzez głosowanie wybierają książkę, która najbardziej podobała się im w minionym roku. Ambicją biblioteki jest, aby wybrane pozycje znalazły się w księgozbiorze.

* UROCZYSTE PRZYJMOWANIE NOWYCH CZYTELNIKÓW

Mistrzami ceremonii bywają krasnale, wróżki, a nawet Królowa Biblioteki czy Duch Analfabety. Kandydaci na czytelników biblioteki chwalą się umiejętnością czytania, znajomością podstawowych zagadnień z „książkologii” i „bajkologii”. Na zakończenie spotkania każde dziecko wypożycza samodzielnie pierwszą książkę.

* Wieloletnią tradycją jest udział w corocznym ŁÓDZKIM FESTIWALU BIBLIOTEK SZKOLNYCH.

Zadania festiwalowe są za każdym razem inne. Reprezentacje szkoły uczestniczyły między innymi w konkursie pięknego czytania i przeglądzie teatrzyków szkolnych. W kolejnych edycjach uczestnicy ilustrowali baśnie rosyjskie, wykonywali kukiełkę- bohatera polskiej legendy, tworzyli plakaty reklamujące bibliotekę szkolną. W ubiegłorocznym festiwalu przedmiotem oceny był Dzienniczek samodzielnych lektur oraz książka artystyczna. Natomiast tegoroczny, XVI Festiwal odbywa się pod hasłem „Podróż w książce”
i wymagał stworzenia mapy miejsca akcji wybranej powieści (kl. IV-VI) lub ilustracji przedstawiającej to miejsce (kl. I-III).

*  ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH – 23 kwietnia.

Przez kilka  lat organizowany był tego dnia „minifestiwal”  twórczości wybranego pisarza. Mieliśmy więc festiwal Kornela Makuszyńskiego (2004), Hansa Christiana Andersena (2005) Jana Brzechwy (2006). Później odbywały się festiwale tematyczne: „Obrazy z przeszłości Polski” (2007), Międzyszkolny Festiwal Radości z Książką” (2008). A następnie biblioteka rozpoczęła realizowanie projektów: międzyszkolny projekt „Mickiewicz i Fredro w twórczości dla dzieci’ (2009), międzyszkolny projekt „Tak powstaje książka” (2010), międzyszkolny projekt „Książka nad książkami- BIBLIA” (2011), „Korczak” (2012), „Julian Tuwim- nasz krajan”- we współpracy z Filią nr 2 MBP (2013), „Bądź oryginalny- czytaj!”- we współpracy z biblioteka III LO (2014), „Złote myśli o książce” (2015), „Mów po polsku” (2016). W tym roku przygotowujemy się do udziału w „Wiecu ludzi i książek”, do którego zaprosił nas Dom Literatury w Łodzi. 

* Przez cały rok szkolny trwa akcja CAŁA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM:

- odbywają się spotkania z zaproszonymi gośćmi  pod hasłem „Takie książki czytaliśmy”,

- w każdą środę  bibliotekarz czyta książkę w odcinkach podczas „Przerwy na czytanie”;

- biblioteka proponuje tez różnorodne konkursy, warsztaty czytelnicze, a od niedawna także gry terenowe zainspirowane wybranymi książkami.

Szkoła bierze też udział w ogólnopolskich akcjach i konkursach promujących czytanie. Oto przykłady z ostatnich lat: Nakręć się na Czytanie (2014), Ogólnopolskie Wybory Książek (2015), Jak nie czytam, jak czytam! (2016).

Współpracujemy z Miejską Biblioteką Dzielnicową  Łódź- Śródmieście (szczególnie blisko z Filią nr 2 i Filią nr 14), Wydawnictwem Akapit- Press, Widzewskim Domem Kultury 502 (projekt Mały Ksiażkomaniak) oraz wieloma bibliotekami szkolnymi. Dzięki temu nasi czytelnicy często biorą udział w spotkaniach autorskich, warsztatach psychologicznych, spektaklach teatralnych, na które jesteśmy tam chętnie zapraszani. Niektóre konkursy i spotkania czytelnicze organizujemy wspólnie.

Mistrzami ceremonii bywają krasnale, wróżki, a nawet Królowa Biblioteki czy 

Zegar

Kalendarium

images

(Kliknij aby wyświetlić kalendarz)

Odwiedź nas na:

facebook-logo

Aktualności


Dzisiaj jest: Wtorek
16 Października 2018
Światowy Dzień Żywienia i Walki z
Głodem
Imieniny obchodzą
Ambroży, Aurelia, Dionizy, Florentyna,
Galla, Gallina, Gaweł, Gerard, Gerarda,
Gerhard, Grzegorz, Radzisław

Do końca roku zostało 77 dni.

Do wakacji zostało

21.06.2019 12:00 248

Gościmy

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.