Uwaga! Nowy ajent stołówki szkolnej!!! Zakładka informacje -obiady

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017


Sala gimnastyczna szkoły

KLASY II i III - godzina 9.00

KLASY IV - VI - godzina 10.00

KLASY I - godzina 11.00

W Łagiewnikach...


16 września 2016r. klasa 2c pod opieką wychowawczyni p. Beaty Woźniak wybrała się do Łagiewnik na zajęcia w terenie organizowane przez nadleśnictwo. W czasie spaceru po lesie poznawaliśmy różne gatunki drzew. Uczyliśmy się je rozpoznawać po kształcie (pokroju) drzewa, liściach i owocach. Uzupełnialiśmy  naklejkami karty pracy, które będą cenną pomocą w rozpoznawaniu drzew.

Wrocław...


28 września 2016r. wcześnie rano  spod szkoły wyruszyły na wycieczkę klasy 2c i 3e. Podróż do Wrocławia minęła nam bardzo szybko i już o 10 -tej byliśmy we Wrocławskim Zoo. Pogoda nam dopisywała, więc z przyjemnością spacerowaliśmy i oglądaliśmy zwierzęta. Największe wrażenie wywarło na nas Afrykarium.  Przenieśliśmy się w podwodny świat i podziwialiśmy jego piękno. Następnie udaliśmy się na pyszny obiad. A potem ruszyliśmy na Rynek w poszukiwaniu krasnoludków. Okazało się , że jest ich bardzo dużo i tylko uważny obserwator  je zauważy.  Na zakończenie wycieczki udaliśmy się na 49 piętro Skay Tower, skąd podziwialiśmy panoramę miasta. Do Łodzi wróciliśmy wieczorem w doskonałych humorach, gdyz wycieczka była bardzo udana.

Wycieczka do jednostki wojskowej i indiańskiej wioski Tatanka.


29 września 2016r. my uczniowie klas: II a, II b i II e pod opieką swoich wychowawczyń pp. Małgorzaty Maciejewskiej – Mędry, Marzeny Albrecht i Marzeny Więcek wybraliśmy się na wycieczkę autokarową do Jednostki Wojskowej i wioski indiańskiej „Tatanka”. , W jednostce wojskowej oprócz tunelu aerodynamicznego, oglądaliśmy broń, spadochrony, wojskowe helikoptery i wieżę kontroli lotów. W indiańskiej wiosce pod okiem trojga Indian bawiliśmy się w zabawy indiańskich dzieci. Oglądaliśmy indiańskie stroje i rekwizyty, tańczyliśmy taniec radości. Koniec wycieczkowych przygód zwieńczyło ognisko na którym piekliśmy kiełbaski.  Posileni i pełni wycieczkowych wrażeń, wróciliśmy do Łodzi. 

 

Lekcja historii o naszym mieście.


Uczniowie klas czwartych wzięli udział w spotkaniu z historią w ramach zajęć prowadzonych przez Muzeum Miasta Łodzi. Podziwiali makietę historycznych fragmentów Łodzi z roku 1939, czyli okresu, kiedy Łódź była najgęściej zabudowana. Makieta została wykonana w ramach projektu "W poszukiwaniu zaginionego kwartału" i obecnie należy do stałej ekspozycji muzeum.

Obejrzeli również film omawiający przeszłość zaprezentowanego fragmentu miasta.

Państwo również mogą go obejrzeć wchodząc na stronę 
http://www.muzeum-lodz.pl/pl/muzeum/wystawy/wystawa-stala-makieta lub https://www.youtube.com/watch?v=pFP5EkZqS7o#t=120

W drugiej części zajęć uczniowie próbowali odtworzyć zaginiony kwartał Starego Miasta i wspólnymi siłami zbudowali makietę.

Znów w Łagiewnikach...


7 października 2016r. klasa 2c  pod opieką wychowawczyni p. Beaty Woźniak  i p. Małgorzaty Karasińskiej wybrała się ponownie na zajęcia w Lesie Łagiewnickim. Tym razem spacerując po lesie mierzyliśmy drzewa, a przede wszystkim tropiliśmy jesienną paletę barw. Dowiedzieliśmy się dlaczego drzewa zmieniają kolor liści i dlaczego je zrzucają na zimę. Jak zwykle zajęcia były bardzo udane.

12 października - Święto Patrona Szkoły.


 

13 października zajęcia przyrodnicze w Lesie Łagiewnickim – klasa 6b- opiekun Hanna Sobczak


Tematem zajęć było badanie ekosystemu leśnego. Uczniowie pracując w 4 grupach badały roślinność, organizmy. Mierzyły temperaturę powietrza, gleby, wilgotność. Obliczały wiek i wysokość drzew na podstawie obserwacji i pomiarów. Wszyscy z dużym zaangażowaniem  realizowali swoje zadania i poznawali kolejne tajemnice przyrody.

W EC1


Dnia 25 października uczniowie klasy Vd wraz z wychowawcą – p. Anną Adamus odwiedzili łódzkie Planetarium EC1. Uczestniczyli w pokazie „Najbliższe podwórko”, podczas którego obejrzeli z bliska powierzchnię Słońca oraz odbyli podróż po różnych, bardzo ciekawych i niezwykłych miejscach naszego systemu planetarnego. To było niezwykłe i bardzo pouczające spotkanie.

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"


4 listopada 2016r. klasa 2c pod opieką wychowawczyni p. Beaty Woźniak  i p. Małgorzaty Karasińskiej po raz pierwszy w tym roku szkolnym odwiedziła  ośrodek i uczestniczyła w  ekologicznych zajęciach warsztatowych na temat "Jak mądrze dokarmiać ptaki". Poznaliśmy gatunki ptaków , które pozostają u nas na zimę , i które przylatują do nas z północy. Nauczyliśmy się rozpoznawać podstawowe rodzaje ziaren, którymi powinniśmy dokarmiać  ptaki. Na zakończenie wykonaliśmy pracę w grupach podsumowującą zdobyte wiadomości.

20 października w Filii nr 2 MBP


Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź- Śródmieście  świętuje w tym roku jubileusz 65-lecia działalności. Od 5 lat biblioteka ta znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie naszej szkoły. Przez ten czas udało się nam nawiązać bardzo bliską współpracę oraz zaprzyjaźnić się. Wielokrotnie korzystaliśmy z zaproszeń na różnorodne wydarzenia: warsztaty czytelnicze, lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, warsztaty psychologiczne i konkursy. Panie bibliotekarki z Filii nr 2, p. Marzena Zeglin i p. Barbara Bakuła, współpracowały także przy organizacji naszych konkursów oraz uczestniczyły w różnych wydarzeniach w bibliotece naszej szkoły.
    Z wielką przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie na  uroczystości jubileuszowe, które okazały wydarzeniem godnym zapamiętania i udokumentowania. Pomieszczenia gościnnej biblioteki, mimo niesprzyjającej pogody, pękały w szwach! Z gratulacjami zjawili się przedstawiciele wszystkich współpracujących z biblioteką szkół i przedszkoli, placówek organizujących czas wolny seniorom, a także bibliotekarze z innych filii oraz czytelnicy.  
Było mnóstwo kwiatów, upominków, życzeń i ciepłych słów. 
Atmosferę rozgrzał dodatkowo koncert „Viva la Biblioteca”, podczas którego zgromadzeni słuchali a także śpiewali! Bo rytmy były gorące. Wystąpili Manuel Montenegro z Ekwadoru i Rafael Alfaro z Peru.

Rajd


Tym razem Świętokrzyskie...
Już po raz trzeci odbył się  rajd w najpiękniejsze zakątki naszego kraju. Przez cztery dni pod opieką wykwalifikowanego przewodnika i moim, wędrowaliśmy przepięknymi szlakami Gór Świętokrzyskich zdobywając m.in. Górę Bukową i Łysicę. Humory dopisywały, a wszyscy rajdowicze - z klas IV-VI spisali się na medal. 
Schronisko w Bodzentynie, gdzie nocowaliśmy okazało się również 
miejscem niezwykle gościnnym i świetnie wyposażonym.
Jeśli tylko będzie możliwość za rok  o tej porze też ruszymy w tamte rejony. 
Z turystycznym pozdrowieniem - Maria Sosnowska (muzyka).

 

Konkursy


Po raz kolejny zespół wokalny naszej szkoły wziął udział w Międzyszkolnym Konkursie Pieśni i Wierszy Niepodległościowych organizowanym prze SP 64 przy ul Anczyca w Łodzi.


Zdobyliśmy 
I miejsce w kategorii - zespół wokalny 
I miejsce - w kategorii - wiersz, 
który pięknie wyrecytowała uczennica klasy VI c Julia Klusek.


Osiągnięcie tym większe, że regulamin zakładał skład zespołu pięcioosobowy, co w przypadku śpiewania na dwa głosy wcale nie jest ani proste, ani łatwe.

 
Skład  zespołu:
Dominika Boczek -VI c,
Małgosia Królak - VI c,
Weronika Niewiadomska - VI c,
Jagoda Kaczmarek - VI c,
Jakub Kuster - VI b. 
BRAWO!!!

ŚNIADANIE DAJE MOC


ŚNIADANIE DAJE MOC to program promujący zasady zdrowego odżywiania. Nasza szkoła bierze udział w tym projekcie, dlatego  8 listopada obchodziliśmy śniadaniowe święto.

Śniadanie poprzedziliśmy zajęciami, które miały na celu uświadomienie dzieciom, jak ważne jest spożywanie rano zdrowego posiłku oraz jak będzie przebiegała organizacja tego dnia. Uczniowie poznali 12 zasad zdrowego odżywiania się  oraz przypomnieli reguły zachowania się przy stole.

Klasa III b  z entuzjazmem uczestniczyła w podjętej akcji.  Na stole znalazły się zatem: zdrowe kanapki na ciemnym pieczywie, owoce, warzywa, biały serek ze szczypiorkiem,  ziołowe herbatki ziołowe, soki ze świeżych owoców i warzyw oraz koktajle mleczno – owocowe.  Zapach roznosił się po całej szkole. Na śniadaniową ucztę zaprosiliśmy Panią Dyrektor, Panią Wicedyrektor i Panią Pedagog, które nabrały dużo energii i mocy, a potem wróciły do swoich  obowiązków.

Nieoceniona okazała się pomoc rodziców, dzięki którym śniadanie było przepyszne, urozmaicone, niecodzienne.

Po takim śniadaniu nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny. Już teraz wiemy, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. To najlepszy start w nowy dzień!

Beata Turczyn

 

 

Klasa II a również włączyła się do akcji. Tego dnia, po cyklu lekcji dotyczących zdrowego odżywiania, przystąpiliśmy do wykonania pysznej i zdrowej surówki. Podzieliliśmy się zadaniami i pracowaliśmy w grupach. Głównymi składnikami były: kapusta pekińska, marchewka, zielony ogórek i natka pietruszki. Każdy z nas mógł do niej dołożyć takie dodatki, jakie lubi: żurawinę, orzechy, nasiona słonecznika, pestki dyni lub miód. Było nie tylko estetycznie, ale również pysznie i zdrowo. W przyszłym roku również przyłączymy się do akcji, bo wierzymy, że „śniadanie daje moc”.

Małgorzata Mędry

 

UWAGA! – SUKCES!!!


Drużyna w składzie:

Weronika Niewiadomska

Andrzej Nowakowski

Wojciech Rashid

zajęła I MIEJSCE w międzyszkolnym konkursie pod nazwą Przygody Stasia i Nel w Afryce zorganizowanym prze Miejską Bibliotekę Publiczną Łódź-ŚródmieścieW konkursie wzięło udział 8 świetnie przygotowanych szkół, a trzeba było doskonale znać powieść Henryka Sienkiewicza 
pt. „W pustyni i w puszczy” oraz wykazać się wiedzą o życiu pisarza zawartą w książce biograficznej „Piórem czy mieczem”. Każda z drużyn musiała odpowiedzieć na kilkanaście bardzo szczegółowych własnoręcznie wylosowanych pytań. Poziom był niezwykle wyrównany: rozstrzygnięcie nastąpiło  dopiero po dogrywce. A więc przeżyliśmy mnóstwo emocji i wielką satysfakcję.

„POLICYJNA AKADEMIA BEZPIECZEŃSTWA”


8 listopada całą klasą II a pojechaliśmy do Hali MOSiR przy ul. Małachowskiego 5/7, 
aby kibicować Agnieszce Węgrzyckiej i Kazikowi Janeczkowi, 
którzy zakwalifikowali się do XI finału wojewódzkiego konkursu:
„SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ ORAZ WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE”.

Do konkursu przygotowywali ich: P. Maciej Młynarczyk i P. Katarzyna Sekścińska. Przypomnijmy, że w eliminacjach łódzkich zajęli I miejsce, Natomiast podczas finału, wysokie,

bo V miejsce. Jesteśmy z nich bardzo dumni i szczerze im gratulujemy!

 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS LITERACKO-ARTYSTYCZNY
„SIELSKO-ANIELSKO”


Dnia 9 listopada ogłoszono wyniki trzeciej edycji Międzyszkolnego Konkursu Literacko-Artystycznego pt. Sielsko-Anielsko organizowanego przez SP 54 w Łodzi.
W konkursie przyznano nagrody i wyróżnienia.
W kategorii literackiej nagrodę zdobył Sławomir Lewiński, uczeń klasy IV c.
Przygotowanie pani Anna Adamus.

Komiks...


Nasz  uczeń Mikołaj Głowacki (klasy VIB) zajął pierwsze miejsce w konkursie na najlepszy komiks w języku angielskim: "THE BEST COMICS…EVER". Konkurs zorganizowany został przez Szkołę Podstawową nr 205 w Łodzi we współpracy z Łódzkim Centrum Komiksu. Mikołaj wykonał pracę pod opieką nauczycielki języka angielskiego pani Agnieszki Szymczak. W tym samym konkursie uczeń klasy VA - Kacper Lisowski otrzymał wyróżnienie. Kacper wykonał pracę pod opieką swojej nauczycielki języka angielskiego -pani Marty Sulmowskiej.

 

KONKURS „ŁÓDZKIE KOLORAMI MALOWANE”


Uczniowie klasy III a i III c należący do szkolnego koła ortograficznego „Kolorowa ortografia” pod opieką p. Doroty Kosacz i p. Katarzyny Tomasik od października  przygotowywali się do VI Wojewódzkiego KonkursOrtograficznego „Łódzkie Kolorami Malowane”. W listopadzie uczestnicy koła przystąpili do I – szkolnego etapu tego konkursu, który nosił tytuł „Łódzkie – moja mała Ojczyzna”. I miejsce zajęła uczennica klasy III a - Antonina Zys, II miejsce zajęła również uczennica klasy III a – Julia Dziśnieńska. Miejsce III zajęli ex aequuczennica klasy III c – Zofia Rośczak i uczeń klasy III a – Piotr Pustelnik.

Dnia 14 grudnia 2016 r. laureatki I – szkolnego etapu konkursu ( Antonina Zys i Julia Dziśnieńska) reprezentowały naszą szkołę na VI Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym „Łódzkie Kolorami Malowane” – „ Łódzkie – moja mała Ojczyzna „ malując kolorowe dyktando. Konkurs odbył się w Wojewódzkim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Łodzi.

Czekając z niecierpliwością na wyniki, wszyscy uczestnicy konkursu wraz ze swoimi opiekunami mieli okazję wspólnie „ malować” konkursowe dyktando. 

Ogłoszone wyniki dostarczyły nam wiele radości. Laureatem VI Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego została uczennica naszej szkoły - Antonina Zys.

Wszystkim uczestnikom tego konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych wspaniałych sukcesów w dziedzinie ortografii.

BRAWO GIMNAZJUM NR 2!

BRAWO KLASA VI C


   

   15 grudnia klasa VIc wzięła udział w konkursie Świąteczny galimatias, czyli na tropie bożonarodzeniowych tradycji. Impreza zorganizowana została przez Publiczne Gimnazjum 
nr 2 z wielkim rozmachem. Do wspólnej zabawy zaproszonych zostało sześć klas z różnych szkół. Po obejrzeniu prezentacji przypominającej tradycje związane z Bożym Narodzeniem uczniowie w parach lub trójkach wykonywali różnorodne zadania:

ü  Brali udział w turnieju, który obejmował wiedzę o tradycjach, krzyżówkę, układanie puzzli na czas, znajomość tekstów kolęd i ich śpiewanie, klejenie najdłuższego łańcucha a nawet rozpoznawanie potraw wigilijnych tylko po smaku;

ü  Pisali dyktando o Bożym Narodzeniu;

ü  Dekorowali choinkę;

ü  Wykonywali gwiazdki metodą orgiami;  

ü  Układali świąteczne wierszyki.

   Uczestnicy turnieju pracowali na punkty decydujące o klasyfikacji poszczególnych szkół, a w pozostałych konkurencjach można było zdobyć nagrody indywidualne.

Klasa VI c spisała się znakomicie! Zajęła I miejsce w turnieju pracując kolejno 
w następujących składach:

I: Natalia Tomczyk, Szymon Jaskólski, Władek Walicki

II: Dominika Boczek, Wiktoria Trzepałkowska, Remek Czapelski,

Uczniowie VIc zdobyli też kilka nagród indywidualnych:

- Fabiana Idryan najpiękniej udekorowała choinkę- I miejsce,

- Kamil Szcześniak- II miejsce w dekorowaniu choinek,

- Jagoda Kaczmarek z Julka Klusek ułożyły najciekawszy wierszyk.

   Zabawa bardzo się podobała, szczególnie że każdy uczeń klasy, która zajęła punktowane miejsce otrzymał, niemożliwy do zjedzenia na raz J , zestaw słodyczy.

   Dodatkowym miłym akcentem wizyty w Gimnazjum nr 2 było spotkanie kilkorga absolwentów naszej szkoły.

Ostatni rajd w roku


Już po raz ostatni w Starym Roku kalendarzowym odbył się rajd pieszy organizowany przez oddział poleski. Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia były przewodnim hasłem naszej grudniowej wędrówki.
Trasa wiodła z Imielnika - niezwykle ciekawym  szlakiem Krajobrazowego Parku Wzniesień Łódzkich - do Strykowa, gdzie meta została przewidziana w przepięknym kościele Mariawitów.
Coraz więcej osób wykazuje chęć, aby wspólnie   wędrować w ramach naszego Szkolnego Koła PTTK, a załączone zdjęcia dowodzą, że naprawdę warto właśnie w taki sposób spędzać wolny czas.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na następny rajd w lutym. 

Z turystycznym pozdrowieniem
Maria Sosnowska

Z siana i słomy


...powstały przepiekne dekoracje.

Świąteczne stroiki


... i jakie piekne. Naprawdę mamy zdolnych uczniów. Graulacje!

Najpiękniejsza choinka


Uczniowie klasy 1a naprawdę mogą być dumni. Mają w sali najpiekniejszą choinkę w całej szkole. To zasłuaga ich Rodziców i  samych uczniów, którzy przepięknie ja ubrali. I ten zapach...! Ale dzieciaki nie próżnują. Własnie przygotowali świateczne skarpety - są duże. Widać, że pierwszaki liczą na duże prezenty.

Jasełka szkolne


Naprawdę warto było zobaczyć!

Wizyta w Straży Pożarnej


12 I 2017 r. uczniowie klasy III b i klasy III c byli na zajęciach edukacyjnych 
w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi na ulicy Wólczańskiej 111/113. Podczas zajęć strażacy opowiadali uczniom na czym polega zawód strażaka oraz wyjaśniali na czym polegają podstaowe zadania
 zadania Straży Pożarnej. Dodatkowo omawiano zagadnienia związane z profilaktyką pożarową, postępowaniem w sytuacji zagrożeń takich jak pożar, czy wypadek drogowy. Strażacy przypomnieli uczniom o  numerach alarmowych 112 i 998 oraz w jaki sposób należy zgłaszać się na numery alarmowe w przypadku pożaru lub innego  niebezpieczeństwa. Dzieci były bardzo zainteresowane tym jak wygląda codzienna praca strażaka, każde dziecko mogło założyć hełm oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w wozie strażackim. To były bardzo pouczające i potrzebna zajęcia!

Wychowawca klasy III c Dorota Kosacz

Półkolonie w szkole


W dniach 16.01 – 27.01 2017 roku w naszej szkole zorganizowane były półkolonie  - ZIMA 2017 !!! 

 Każdego dnia mieliśmy zorganizowane ciekawe zajęcia. Bardzo lubimy gry i zabawy  w sali gimnastycznej oraz na pływalni. Dużo tajemnic odkryła  przed nami pracownia komputerowa, w której mogliśmy poznać bezpieczne strony internetowe, gry logiczne i edukacyjne .

Bardzo lubimy zajęcia plastyczne, podczas których zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy kolorowe i wesołe plakaty naszych grup. Chodziliśmy na warsztaty taneczne do zaprzyjaźnionych trenerów ze szkoły tańca Family Dance. Odwiedził nas pedagog cyrkowy, z którym doskonaliliśmy nasze umiejętności żonglowania, chodzenia na szczudłach, sprawność ruchową. Doskonale bawiliśmy się w sali zabaw Yupi Park. Odwiedziliśmy również kręgielnię Grakulę w Manufakturze. W ostatnim dniu naszych szaleństw byliśmy w kinie na filmie „Sing”. Szkoda, że ferie zimowe trwały tylko dwa tygodnie ……

Legalne kopiowanie


W lutym odbył się świetlicowy konkurs plastyczny "Legalne kopiowanie". 
Miał on na celu pobudzenie kreatywności i wyobraźni uczniów, poświęcenie się koncentracji, a przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania dziełami wielkich mistrzów malarstwa. We współczenym świecie, gdzie obrazy, zdjęcia 
i teksty błyskawicznie kopiuje i "ściąga się" z internetu, chceliśmy zwrócić uwagę na czasochłonną pracę obserwacji i tworzenia obrazu. Jak widać są jeszcze młodzi ludzie, dla których cierpliwość i twórczy wysiłek nie są granicą nie do przeskoczenia.

 

Pokaz talentów


Jak wspaniale, że jesteśmy różnorodni! Jak wspaniale, że możemy prezentować różnorodne talenty! Taką okazję, na zakończenie karnawału, mieli uczniowie naszej szkoły. W dniu 28 lutego w świetlicy szkolnej odbył się pokaz talentów - "Każde dziecko ma talent; umie śpiewać, tańczyć, grać". Podczas prezentacji mogliśmy podziwiać talenty muzyczne, wokalne, gimnastyczne, a także pokaz sztuczek karcianych. Zgromadzona publiczność zachęcała i nagradzała uczestników gromkimi brawami.

W Muzeum Herbsta


W środę W środę 22 lutego 2017 r. uczniowie klasy III c byli na zajęciach edukacyjnych - "Mali projektanci w Pałacu Herbsta" w Muzeum Pałacu Herbsta w Łodzi. Dzieci odbyły niezwykłą wędrówkę po wnętrzach Pałacu Herbsta, gdzie wspólnie zastanawiały się nad tym, czym jest Pałac i jaką spełnia rolę. Następnie rozpoznawały usytuowane w Pałacu pomieszczenia po charakterystycznych dla nich szczegółach, a także odpowiadały m.in. na pytanie, jak należy zaprojektować wybrany pokój, żeby poczuć się w nim dobrze.  Po zwiedzeniu sal pałacu uczniowie sami projektowali wybrane przez siebie pomieszczenia pałacowe. To były bardzo ciekawe i przyjemne zajęcia! 

Wychowawca klasy III c Dorota Kosacz

Spotkanie Autorskie Z Dorotą Combrzyńską-Nogalą


Spotkanie z autorem i zdobycie jego autografu to prawdziwa frajda dla każdego dziecka, które rozpoczyna swoją czytelniczą przygodę…

2 III 2017 r. Dom Kultury 502 gościł  panią Dorotę Combrzyńską-Nogalę, autorkę książek dla dzieci. Tematem spotkania była książka pt. "Syberyjskie przygody Chmurki" opowiadająca prawdziwą historię o małej dziewczynce wywiezionej wraz z mamą w głąb Rosji, w czasie II wojny światowej.

W autorskim spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy III b i III c wraz z wychowawcami i panią bibliotekarką. Dzieci miały możliwość zadawania pytań autorce, zakupu książek oraz zdobycia autografu.

Wielu z nas zainteresowanych przygodami Chmurki i Jutki  („Bezsenność Jutki”) postanowiło przeczytać choć jedną z książek.

Beata Turczyn

Uczniowie klasy III c w Planetarium w EC1


Dnia 14 marca 2017 r. uczniowie klasy III c wraz z wychowawcą – panią Dorotą Kosacz odwiedzili łódzkie Planetarium EC1. Uczestniczyli w pokazie „Kosmos dla najmłodszych”, podczas którego obejrzeli z bliska powierzchnię Słońca    oraz odbyli podróż po różnych, bardzo ciekawych i niezwykłych miejscach naszego systemu planetarnego. Dzieci poznały różne konstelacje gwiazd i gwiazdozbiory oraz dowiedziały się co to są gwiazdy i czym różnią się od planet. To było niezwykła i bardzo pouczająca lekcja!

Po prostu lekcja w klasie Vd


Podczas zajęć z mitologii nasza sala języka polskiego zmieniła się w Olimp – mieliśmy okazję wcielić się w bogów greckich, dowiedzieć, jak wyglądało ich życie. Ponadto „rozprawiliśmy” się z Syzyfem, którego skazaliśmy podczas rozprawy sądowej na wieczne męki. I wtacza nadal ten głaz pod górę…

Giganty mocy


 24 marca 2017 r. uczniowie klasy III b i III c byli na wycieczce w Bełchatowie. Odwiedzili Interaktywne Muzeum  PGE Giganty Mocy. 

To pierwsza w kraju edukacyjna wystawa, która w przystępny sposób uczy, jak powstaje węgiel brunatny, jak się go wydobywa i przetwarza na energię elektryczną w bełchatowskich "Gigantach", czyli elektrowni i kopalni węgla brunatnego. Ideą ekspozycji jest ukazanie poprzez zabawę naukowego, przyrodniczego i technicznego aspektu powstawania i wydobywania węgla brunatnego oraz przetwarzania go w energię elektryczną.

Odwiedzając ekspozycję uczniowie mogli przeprowadzić doświadczenia z zakresu fizyki i zjawisk elektryczności. „Spacerowali” po dnie morza i „odwiedzili” las tropikalny, dowiadując się przy tym o poszczególnych fazach formowania się złóż węgla brunatnego. Dzieci brały  również udział w warsztatach edukacyjnych.

Jedna grupa była na zajęciach – „Bursztynowe zagadki”. Podczas tych zajęć uczniowie dowiedzieli się: Co kryją w sobie złote bursztyny? 
Co odróżnia bursztyn od kamyka? Jakie legendy się z nimi wiążą? Skąd się wzięły owady w bursztynach?  Dzieci uczyły się jak rozpoznawać bursztyn wśród innych morskich znalezisk oraz jakie cechy fizyczne i  morfologiczne go wyróżniają. Dowie
działy się, gdzie w Polsce występuje bursztyn? Zapoznały się również ze zjawiskiem elektrostatyczności, towarzyszącym bursztynom oraz własnoręcznie wykonały inkluzję.

Druga grupa dzieci była na zajęciach – „Wojtuś górnikiem”. Podczas tych warsztatów dzieci dowiedziały  się jak wyglądają górnicze mundury oraz skąd się w nich wzięły kolorowe pióropusze. Poznały różne rodzaje węgla wydobywane w Polsce. Podczas zajęć wykonały własnoręcznie górnicze czako, a na zakończenie odbyło się uroczyste pasowanie na górnika oraz wręczenie pamiątkowego dyplomu dla każdego ucznia.

Na koniec wycieczki odwiedziliśmy taras widokowy i uczniowie mogli zobaczyć jak ogromna jest odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego. 
To była bardzo pouczająca i ciekawa wycieczka!  

 Dorota Kosacz

Międzyszkolny Konkurs Mitologiczny


17 marca 2017r. w Społecznej Szkole Podstawowej T.O. „Edukacja” odbył się  II etap Międzyszkolnego Konkursu Mitologicznego – Robert Graves „Mity starożytnej Grecji”. Naszą szkołę reprezentowali  ci, którzy zwyciężyli w mitologicznych zmaganiach w I etapie. Należeli do nich Olga Selder i Kacper Lisowski z kl. Va, Iga Wasilewska z kl.Vc oraz Bartosz Grotowski i Aleksander Szcześniak z kl. Vd.

Do finału zakwalifikował się Aleksander Szcześniak z kl. Vd. Zajął w nim III miejsce. Gratulujemy.

Symulowana rozprawa sądowa


Dnia 27 marca klasa Vd wraz z wychowawcą – p. Anną Adamus wybrała się do Sądu Rejonowego Łódź-Widzew na zajęcia edukacyjne. Uczniowie wzięli udział w symulowanej rozprawie sądowej prowadzonej przez pracowników sądu, a dotyczącej agresji słownej i fizycznej i płynących z tego tytułu skutków. Po obejrzeniu rozprawy uczniowie musieli podjąć decyzję dotyczącą tego, czy oskarżony jest winny zarzucanego mu czynu oraz wybrać dla niego karę. Okazało się to wcale nie takim prostym zadaniem. Po rozprawie mogli porozmawiać z sędziami, panią prokurator czy adwokatem na temat ich pracy, przymierzyć togi czy zasiąść w ławie sędziowskiej. Była to bardzo pouczająca lekcja.

Szkolny Konkurs Mitologiczny


Dnia 29 marca uczniowie klas piątych mogli wykazać się swoją wiedzą, biorąc udział w Szkolnym Turnieju Mitologicznym. Cztery drużyny składające się z czterech osób sprawdziły się w ośmiu konkurencjach dotyczących m.in. znajomości bogów i ich atrybutów, związków frazeologicznych, mitologicznych potworów, roślin czy małżeństw. Ze wszystkimi zadaniami wszystkie grupy poradziły sobie świetnie, a najlepsza okazała się drużyna z klasy Vc. Drugie miejsce zajęła drużyna z klasy Vd, trzecie – Va, czwarte – Vb. Wszystkim drużynom gratulujemy!

Warsztaty komiksowe


Klasy IVa i IVc w ramach lekcji języka polskiego wzięły udział w warsztatach komiksowych prowadzonych przez p. Łukasza Milewskiego. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak tworzy się komiks, jakie są kolejne etapy jego powstawania – przede wszystkim trzeba mieć pomysł i rysować, rysować, rysować! Dobre rysunki i dobry scenariusz to połowa sukcesu, bo komiks nie zawsze musi mieć tekst. To było ciekawe spotkanie.

Anna Adamus

Klasa III c na Łódzkim Uniwersytecie Dziecięcym 
przy Politechnice Łódzkiej


We wtorek 4.04.2017 r. uczniowie klasy III c byli na zajęciach na Łódzkim Uniwersytecie Dziecięcym przy Politechnice Łódzkiej. Naukę rozpoczęliśmy od wykładu z fizyki – „Z elektrycznością  za pan brat” , który poprowadziła pani mgr inż. Katarzyna Oleśko. Podczas wykładu dzieci poznały zjawisko elektrostatyki, zobaczyły jak „płynie prąd” oraz dowiedziały się jak bezpiecznie obchodzić się z prądem. Po wykładzie uczniowie jak prawdziwi studenci mieli ćwiczenia. Jedna grupa miała zajęcia z matematyki – „Totolotek’, z panią 
dr inż. Gertrudą Gwóźdź-Łukawską. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się co to w ogóle znaczy "szansa wygranej"? oraz jak obliczać prawdopodobieństwo wylosowania danej liczby?. Druga grupa miała zajęcia ze stomatologii, z panią stomatolog Małgorzatą Lipińską. Podczas zajęć rozmawiano na temat wizyt u dentysty – czy to strach czy przyjemność?, co to jest próchnica i czy każdy musi ją mieć?, czym różnią się  zęby mleczne od stałych? Podczas tych ćwiczeń uczniowie mogli  mieć w ręku lusterko dentystyczne, wiertło oraz sami spróbować, jak wierci się ząb. Dzieci poznały tajemnice świata stomatologii  i dowiedziały się jak ważna jest profilaktyka i dbanie o jamę ustną. Podczas tych zajęć uczniowie poczuli się jak prawdziwi studenci. To były bardzo wartościowe zajęcia!

Wychowawca klasy III c Dorota Kosacz

W wielkanocnym nastroju!


W poniedziałek 10 kwietnia 2017 r. w klasie III c odbyła się nietypowa lekcja. Uczniowie wraz z zaproszonymi rodzicami i dziadkami robili stroiki wielkanocne. Dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem, a dorośli chętnie pomagali swoim pociechom. Efekt pracy był wspaniały! Stroiki były śliczne i kolorowe. Na pewno ozdobią wielkanocne stoły. To były przyjemne i twórcze zajęcia!

Wychowawca klasy III c Dorota Kosacz

Dzień Ziemi


22 kwietnia to Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie klasy IIB wykonali plakaty i rozwiesili je na szkolnych korytarzach. Akcja ta ma na celu przypomnienie wszystkim uczniom, że Ziemia to nasz dom i należy o niego dbać. My uczniowie możemy to robić segregując śmieci, oszczędzając wodę i energię elektryczną, a przede wszystkim wyrzucając śmieci do kosza. Róbmy to codziennie nie tylko od święta.

Wychowawca klasy Marzena Albrecht

Rajd Jutra 2017


Po raz kolejny grupa najbardziej wytrwałych, pieszych wędrowców naszej szkoły uczestniczyła w czterodniowym rajdzie na Jurę Krakowsko-Częstochowską. A działo się rzeczywiście dużo...

Po przyjeździe do świetnie wyposażonego schroniska w Siedlcu koło Janowa okazało się, że śnieg sięga nam do kostek, co widać na załączonych zdjęciach. Nie przeszkodziło nam to wybrać się na ... Pustnię Siedlecką, czy też zobaczyć Jaskinię na Dupce. Pogoda rzeczywiście była iście zimowa, ale już następnego dnia przeszliśmy 20 km, a trzeciego dnia "zaliczyliśmy" bramę Twardowskiego i mogliśmy podziwiać niezwykle ciekawe skałki w okolicach Złotego Potoku.
Ostatniego dnia udaliśmy się do miejscowości Olsztyn, gdzie zwiedzaliśmy zamek wybudowany w XIV w. przepięknie położony na wzgórzu, z którego widać było nawet Częstochowę.
Szybciutko minęły te cztery dni, ale na pewno mamy co wspominać. Każdy z naszych rajdów jest dla nas ciekawym i ważnym przeżyciem i mamy nadzieję, że jeszcze nie jeden raz będziemy mogli przemierzać najpiękniejsze szlaki naszego kraju.

Maria Sosnowska

Konkurs British and American Symbols


W kwietniu mogliśmy podziwiać wystawę prac zorganizowaną w ramach konkursu British and American Symbols. 32 uczniów klas 4-6 stworzyło makiety znanych brytyjskich i amerykańskich budynków, miejsc oraz symboli. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za stworzenie pięknych prac oraz przybliżenie tematyki kulturowej krajów anglojęzycznych
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


I miejsce: 


Marta Ossendowska IVA Tower Bridge
Oskar Foks IVB Hollywood Hill

II miejsce:

Julian Świderski IVA Golden Gate
Bartek Oraczewski VB American Fast Food

III miejsce:

Sławomir Lewiński IVC Old World Trade Centre
Franiszek Korczyński IVA Stonehenge

Wyróżnienia:

Oliwia Kramberg IVA London Eye 
Łukasz Kubat IVA London Double Decker Bus
Anna Tatarska IVA Tower of London
Alan Trzuskowski VC London Phone Box


Konkurs zorganizowały nauczycielki języka angielskiego:

A. Rogala
A. Szymczak

Konkurs Rycerze i ich czasy"


SUKCES!!!

WIKTOR BYCZKOWSKI z klasy Va 
zajął I miejsce 
w XVI edycji konkursu historyczno-plastycznego, 
którego tegoroczne hasło brzmiało  „Rycerze i ich czasy”. 
Organizatorami są: Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi 
oraz Szkoła Podstawowa Nr  40.

   Uczniowie, pracując samodzielnie lub w zespołach dwuosobowych, mieli za zadanie, posługując się dowolną techniką, wykonać pracę plastyczną ilustrującą życie i obyczajowość rycerstwa europejskiego w średniowieczu. Do finału konkursu zakwalifikowało się 305 prac z 38 szkół. A Wiktor zdobył jedno z dwóch równorzędnych pierwszych miejsc!

GRATULACJE!

   Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się w siedzibie Muzeum, było połączone ze zwiedzaniem i filmem o obyczajowości średniowiecza. Przygotowano także wystawę wszystkich nagrodzonych prac.

Konkurs "I Ty możesz zostać Andersenem"


Dnia 19 kwietnia w Gimnazjum nr 5 w Łodzi odbyło się podsumowanie XIII edycji Konkursu Literackiego dla Uczniów z Dysleksją „I Ty możesz zostać Andersenem”. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Zuzanna Wąsińska z klasy IVc. Gratulujemy!

Anna Adamus

Dla Mam


W ramach zajęć z sizalu uczniowie klasy II b wykonali kwiaty na Dzień Matki. Czyż nie piękne?

Mam nadzieję, że podobały się mamom zwłaszcza, że dzieci naprawdę bardzo się starały.

 Marzena Albrecht

Poznajemy nasz kraj


Czas od 22 do 26 maja 2017 r. uczniowie klas II a i II b spędzili na wycieczce krajoznawczej. Choć pięć dni to niewiele, a w dodatku pogoda nie była naszym sojusznikiem. to udało nam się wiele zobaczyć. W drodze do Białego Dunajca zatrzymaliśmy się w Krakowie, aby zobaczyć ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim, zajrzeć do Sukiennic, na Wawel, przekonać się o rozmiarach Dzwonu Zygmunta i z duszą na ramieniu wejść do Smoczej Jamy. Teraz już wierzymy, że Kraków leży nad Wisłą.

Drugiego dnia wybraliśmy się do Zakopanego, ale i tym razem pogoda nam nie sprzyjała.  Zza szyb autokaru podziwialiśmy zakopiańskie skocznie i figurę Koziołka Matołka przed Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Planowany  wjazd na Gubałówkę zrekompensowaliśmy sobie wizytą w Domu do góry nogami i wizytą w McDonald's. Po południu wyszło słonko, mogliśmy więc wykorzystać nasz sprzęt sportowy. Wieczorem ku uciesze wszystkich uczestników wycieczki zabraliśmy się za nasze domowniczki.

Trzeciego dnia odbyliśmy spacer szlakiem Tatrzańskiego Parku Narodowego, kulminacyjnym punktem programu wejście do Jaskini Mroźnej. Jakież było nasze zaskoczenie, gdy po wyjściu z jaskini znów lunęło. Wróciliśmy do Białego Dunajca na obiad, a następnie mimo deszczu pojechaliśmy na Krupówki i pod Gubałówkę po zakupy. Czegóż to myśmy nie kupili?

Czwartego dnia pojechaliśmy do Murzasichla  i w Regionalnej Izbie podziwialiśmy występ górala Adama Gąsienicy. Słuchaliśmy gry na różnych instrumentach, przysłuchiwaliśmy się góralskiej gawędzie, a nie było to wcale  łatwe, bo Pan posługiwał się góralską gwarą.  Po obiedzie wybraliśmy się do wód termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej. Szaleństwom w wodzie nie było końca. Opanowaliśmy wszystkie możliwe baseny, a opiekunki pp. Małgorzata Mędry,  Anita Byczkowska i Marzena Albrecht dwoiły się i troiły by nikomu nic się nie stało.

Niestety dzień piąty był dniem wyjazdu, ale nie końcem atrakcji. W drodze powrotnej do domu zwiedzaliśmy kopalnię soli w Bochni. O godzinie 22.40 szczęśliwi powróciliśmy do Łodzi.

         Marzena Albrecht i Małgorzata Maciejewska-Mędry

W redakcji ANGORA


Uczniowie klasy IVc odwiedili 6 czerwca redakcję Angory i Angorki. Praca redaktorów ciekawa, ale nam wcale nie było łatwo namalować zwykłe koło na tablecie. Po wielu probach niektórym się udało. 

Zegar

Kalendarium

images

(Kliknij aby wyświetlić kalendarz)

Odwiedź nas na:

facebook-logo

Aktualności


Dzisiaj jest: Wtorek
16 Października 2018
Światowy Dzień Żywienia i Walki z
Głodem
Imieniny obchodzą
Ambroży, Aurelia, Dionizy, Florentyna,
Galla, Gallina, Gaweł, Gerard, Gerarda,
Gerhard, Grzegorz, Radzisław

Do końca roku zostało 77 dni.

Do wakacji zostało

21.06.2019 12:00 248

Gościmy

Odwiedza nas 60 gości oraz 0 użytkowników.