Od września 2018 roku rusza w naszej szkole projekt unijny "Inwestuję w siebie" - rekrutacja w pierwszym tygodniu września. Zapraszamy

 Rozpoczęcie roku szkolnego 2015 /2016


1 września - wracamy do szkoły wypoczęci i pełni dobrych myśli.

Klasy III b  i  III c   na wycieczce  we Wrocławiu.


Celem naszej podróży było wrocławskie zoo z „afrykarium”. Tam spędziliśmy wiele czasu podziwiając manaty, rekiny, aligatory, różnobarwne ryby, mrówkojady. Później słuchaliśmy odgłosów dżungli zawartych w „śpiewie” gibbonów, podziwialiśmy słonie i wiele innych zwierząt. Następnie przejechaliśmy do centrum Wrocławia na Stare Miasto. Tam pani przewodnik opowiedziała krótko historię powstania miasta, jego nazwy, herbu. Potem podziwialiśmy piękne stare kamieniczki, poszukiwaliśmy słynnych krasnoludków, robiliśmy zdjęcia i kupiliśmy pamiątki. Miło i ciekawie spędziliśmy ten piękny,  wrześniowy dzień.

Ślubowanie klas I


W tym roku uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w dwóch uroczystościach ślubowania.

Pierwsza odbyła się 14 września w Pasażu Schillera. Pasowania wielkim ołówkiem dokonała Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, która osobiście pogratulowała dzieciom rozpoczęcia szkolnej przygody oraz wręczyła im pamiątkowe dyplomy. Na tą imprezę  pierwszaki z naszej szkoły otrzymały specjalnie zaproszenie. Widać nas było z daleka – każde dziecko miało kolorowy balon. Dla odróżnienia, każda klasa miała balony w innym kolorze. Po części oficjalnej, dzieci bawiły się na zjeżdżalniach, oglądały popisy magika, objadały się cukrową watą.

Druga uroczystość ślubowania odbyła się 30 września w sali gimnastycznej naszej szkoły. Każda klasa pod opieką swoich wychowawczyń ( p. Małgorzaty Maciejewskiej-Mędry, p. Marzeny Albrecht,  p. Beaty Woźniak i p. Marzeny Więcek) przygotowała program artystyczny, po  którym pani Dyrektor pasowała każdego pierwszaka na ucznia naszej szkoły. Po uroczystości dzieci udały się do klas na mały poczęstunek i odebrały drobne upominki.

Zajęcia przyrodnicze w łódzkim ZOO.


14 IX 2015 r. klasa II b  pojechała wraz z wychowawcą  na wycieczkę do ZOO. Ogród zoologiczny jest  wspaniałym miejscem do uzupełnienia wiedzy przyrodniczej.  Celem wycieczki było poznanie oraz obserwacja wybranych gatunków zwierząt podczas zajęć edukacyjnych „Zwierzęta wokół nas”.

         Największy podziw wśród dzieci, spośród wszystkich zwierząt wzbudziły  Lemury katta, czyli słynny król Julian i jego cztery żony - Zaza, Izy, Fauna, Tonga i jego potomstwo.  Z wielkim zachwytem obejrzały tygrysy, lwy żyrafy i słynną słonicę Magdę.  Sympatię wzbudziły pandy Ofelia i Oshin – śliczne mieszkanki ZOO kuszące rudo-czarnymi futrami, wdzięcznymi wydłużonymi pyszczkami i wspaniałymi, puszystymi ogonami. Mieliśmy okazje zobaczyć jak przebiega ich karmienie. Na koniec odwiedziliśmy mini zoo, gdzie małe koziołki ochoczo nastawiały głowy, by je pogłaskać. Wśród nich znalazł się także nasz Urwisek, który chętnie fotografował się z dziećmi.

        Pobyt w Ogrodzie Zoologicznym dostarczył dzieciom wielu nowych wrażeń i radości, był dla nich wspaniałą lekcją przyrody przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu. Bardzo nam się podobało i z pewnością za jakiś czas znów odwiedzimy mieszkające w ZOO zwierzątka.

Klasa III B , III C  na zajęciach w Ośrodku  Edukacji  Ekologicznej


Dnia 17 września obydwie klasy trzecie pojechały do Łagiewnik. Było cudownie ciepło, ale las pachniał już trochę jesienią. Podczas zajęć uczniowie poznawali piętrową budowę lasu. Uczyli się rozpoznawać typowe dla poszczególnych pięter rośliny i zwierzęta. Niezwykłym przeżyciem, było spotkanie z zazwyczaj płochliwą sarną, która skubała trawę na leśnej polanie, oglądać ślady działania dzięcioła i wiewiórki, rozpoznawać tropy dzików. Po takiej lekcji w terenie, chyba bez problemu trzecioklasiści będą rozpoznawać podstawowe drzewa iglaste i liściaste.Las w barwach jesieni


29 IX 2015 r. klasa II b wybrała się na wycieczkę do Lasu Łagiewnickiego.  Już w drodze do Leśniczówki, która była celem naszej wycieczki zobaczyliśmy las w całej okazałości, który zachwycał swoim bogactwem barw. 
Na miejscu czekała już na nas pani instruktorka, która podzieliła nas na zespoły. Każdy zespół otrzymał "Paletę barw Lasu Łagiewnickiego", potrzebne przybory i tak wyposażeni ruszyliśmy do lasu. Zaczęła się leśna przygoda. Rozpoznawaliśmy drzewa iglaste, liściaste, szukaliśmy ich nasion i owoców. 
A naszym głównym zadaniem było zbieranie darów lasu, określanie ich barw i dopasowanie do naszej palety. W czasie naszej wędrówki dotarliśmy także nad staw, gdzie zobaczyliśmy kaczki krzyżówki. 
Na zakończenie naszej leśnej przygody podpowiadaliśmy na wiele pytań dotyczących lasu, a najlepsi zostali nagrodzeni. 
Zadowoleni, pełni wrażeń  postanowiliśmy, że wrócimy do lasu zimą - szukać tropów zwierząt.

Beata Turczyn

Wycieczka do wioski indiańskiej


W dniu 6 października 2015 r. klasy II b i  III a wraz z wychowawcami – 
Beatą Turczyn i Dorotą Siekierą oraz p. Katarzyną Stelmaszczyk  były na wycieczce w Indiańskiej Wiosce Tatanka w Solcy Małej.

Indianie opowiadali o swojej historii i zwyczajach, zaprosili do swojego tipi. 
W muzeum uczniowie mogli  podziwiać indiańskie instrumenty, broń oraz wiele innych przedmiotów użytkowych, z jakich korzystali Indianie w życiu codziennym.

Indiańskie okrzyki i muzyka towarzyszyły podczas tańców i zabaw. Dzieci mogły także spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku oraz pchnięciu oszczepem. Do pokonania mieli również tor przeszkód. Na koniec posili się pysznymi kiełbaskami z indiańskiego ogniska.

                                                                              Beata Turczyn

Klasa III B na zajęciach w skansenie.


Dnia 8 października klasa III b zrozumiała, skąd się wzięła nazwa miesiąca. Poznała tajemnicę powstawania lnianego płótna czyli oddzielania włókna lnu od paździerzy w skansenie na terenie Ogrodu Botanicznego w Łodzi. Oprócz tego, uczniowie zobaczyli przedmioty i narzędzia codziennego użytku z dawnych czasów, znajdujące się w starej wiejskiej chacie oraz budynkach gospodarskich, przeniesionych z Ldzania. Bardzo zasmakowały nasionka lnu, wysypujące się z zasuszonych roślin. 

  

Uczniowie klasy IIc w ogrodzie botanicznym.


W czwartek, 8.10. 2015 r. uczniowie klasy II c wraz z wychowawcą p. Dorotą Kosacz pojechali na wycieczką do Ogrodu Botanicznego w Łodzi W ogrodzie czekała na dzieci pani przewodnik. Podczas zajęć edukacyjnych – „Jesień wokół nas” uczniowie dowiedzieli się , jak rośliny przygotowują się do zimy, mogli obejrzeń nasiona wielu roślin oraz podziwiać piękne kolory liści różnych gatunków drzew, które rosną w łódzkim Ogrodzie Botanicznym. Dzieci widziały również wielu pracowników ogrodu, którzy wykonywali jesienne prace porządkowe oraz zbierali nasiona roślin, by wysiać je na wiosnę. Dużą atrakcją wycieczki była wspinaczka po skałkach oraz wspólna zabawa na placyku zabaw dla dzieci. To było udane jesienne spotkanie z przyrodą!

Klasa VB w telewizji


Klasa VB pod opieką pani Agnieszki Szymczak odwiedziła telewizję łódzką i miała możliwość przyjrzeć się jak powstają Łódzkie Wiadomości Dnia oraz inne programy telewizyjne.

Dzień Patrona Szkoły


Dnia 12 października 2016 roku odbyła się w szkole uroczystość poświęcona naszemu patronowi zorganizowana przez uczniów z Koła Teatralno-Muzycznego pod kierunkiem pani Doroty Gałaj i pani Marii Sosnowskiej. W tym dniu przybyło wielu gości m.in. przedstawiciele władz oświatowych, ale przede wszystkim cieszyliśmy się z obecności sędziwych kombatantów. To oni wraz 
z uczniami składali kwiaty pod tablicą i oddawali hołd poległym żołnierzom spod Lenino. Ponadto przekazali mundur jednego ze swoich kolegów, który jest dla całej szkolnej społeczności bardzo cennym rekwizytem w „kąciku” patrona.
Program artystyczny przygotowany przez młodych „aktorów” dostarczył wielu wzruszeń, ale jeszcze więcej emocji towarzyszyło opowieściom żołnierzy.
Poniedziałkowa uroczystość była lekcja patriotyzmu i podziękowaniem dla wszystkich żołnierzy, którzy wywalczyli nam Wolność.

Od tego roku objęliśmy patronatem groby "Kościuszkowców" na Cmentarzu Doły. 
12 października zapaliliśmy na grobach pierwsze znicze.

Policyjna Akademia Bezpieczeństwa


Małgosia Węgrzycka i Jaś Kaszubski uczniowie klasy 2A rewelacyjnie spisali się podczas zawodów "Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa"!
Bezbłędnie rozwiązali test oraz byli najlepsi podczas sprawdzianu fizycznego.
Serdecznie gratulujemy naszym reprezentantom i trzymamy kciuki za walkę w finale wojewódzkim.

Wyróżnienia


Dnia 21 października 2015 r. w Gimnazjum nr 1 w Łodzi, odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów i nagród Łódzkiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole. Wśród wyróżnionych stypendystów znalazła się uczennica klasy VIc Berenika Serwatka

a wśród nagrodzonych nauczycieli pani Beata Głębska. Serdecznie gratulujemy.

Lekcja kaligrafii


21.10. 2015 r. uczniowie klasy II c wraz z wychowawcą uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Łódzkim Muzeum Oświaty. Dzieci miały zajęcia w sali urządzonej jak za dawnych lat szkolnych. Były tam stare ławki z miejscem na kałamarz i pióro, stara tablica, dzwonek oraz pomoce dydaktyczne. Była to dawna lekcja kaligrafii. Podczas zajęć uczniowie oglądali muzealne eksponaty – książki, zeszyty, kałamarze, pióra i obsadki ze stalówkami. Następnie sami pisali, najpierw piórem gęsim, a później obsadką ze stalówką. Nie było to łatwe zadanie i często kleks pojawiał się na kartce, ale wszyscy byli skupieni i starali się dobrze napisać litery i wyrazy. Pomimo trudów podczas pisania lekcja bardzo się wszystkim podobała.

Dziennikarze SP 173


Dnia 26 października młodzi dziennikarze pod opieką p. Anny Adamus odwiedzili redakcję tygodnika „Angora”.

Pani Małgorzata Kopeć, dziennikarka prowadząca spotkanie, opowiedziała uczniom, jak powstaje tygodnik, jak wygląda praca w jego redakcji. Pokazała uczniom także kilka numerów tygodnika i omówiła działy oraz tematykę w nich poruszaną. Na koniec spotkania p. Małgorzata odpowiedziała na pytania uczniów, których młodzi adepci sztuki dziennikarskiej mieli bardzo dużo. Zdobyta wiedza na pewno zostanie przez nich wykorzystana przy tworzeniu gazetki szkolnej. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie.

Program BEZPIECZNA+


Od wielu lat współpracujemy ze Strażą Miejską. W klasach młodszychi w starszych odbywają się zajęcia poświęcone bezpieczeństwu i profilaktyce, prowadzone przez Strażnika Miejskiego.

Działalność profilaktyczna (edukacyjna i informacyjna) realizowana przez Straż Miejską obejmuje zasadnicze cele profilaktyki uniwersalnej: promocję zdrowego stylu życia oraz zmniejszenie zasięgu zachowań ryzykownych.

W tym roku szkolnym w ramach programu BEZPIECZNA+ realizujemy cykle zajęć, podczas których uczniowie uczą się zasad bezpieczeństwa. Funkcjonariusze Straży Miejskiej podczas zajęć edukacyjnych omawiali ważne dla nas problemy. W klasach I-III spotkania miały na celu kształtowanie nawyków bezpiecznego zachowania w czasie poruszania się po drodze, zabaw w czasie wolnym oraz radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia. Uczniowie z klas V zapoznani zostali z zasadami bezpiecznego korzystania z sieci internetowej. Podczas zajęć w klasach VI zwrócono uwagę młodzieży na zagrożenie, jakie wynikają z agresji, stosowania używek oraz narkotyków oraz omówiono na czym polega odpowiedzialność karna za naganne postępowanie

                                                                                                   

Recytacja w bibliotece


29 października w bibliotece odbył się zorganizowany przez świetlicę szkolną 

KONKURS RECYTATORSKI.

Surówki i sałatki


29.10.2015 r. odbyły się w klasie II c zajęcia otwarte dla dzieci i ich rodziców, podczas których wspólnie robili jesienne sałatki. Uczniowie pracowali z dużym zaangażowaniem i z wielką radością wykonywali smakowite dania z owoców. Na koniec wspólnie degustowali przygotowane dania. To była zdrowa i smaczna lekcja promująca wykorzystanie warzyw i owoców w codziennej diecie każdego człowieka. 

"Śniadanie daje moc"


8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Do tej pory dzień ten jest obchodzony w kilku krajach Europy Zachodniej.
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!
Dlatego też biorąc udział w tej akcji uczniowie klasy II a, V c oraz przedszkolaki z PM nr 58 przygotowali wspólnie w dniu 10 listopada zdrowe śniadanie. To była świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla nas nauczycieli oraz rodziców. Dzięki niej najmłodsi nauczyli się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie. Zobaczcie sami!

Katarzyna Tomasik

Współpraca


W tym roku szkolnym kontynuujemy współpracę z Ośrodkiem dla osób niepełnosprawnych umysłowo z ulicy Tkackiej 36. Pierwsze spotkanie odbyło się  w Ogrodzie Botanicznym. Głównym celem naszych zajęć jest doskonalenie umiejętności współżycia i współpracy w grupie rówieśniczej oraz w społeczeństwie. Uczymy się także zrozumienia dla inności, otwartości na problemy innych, uwrażliwienia na potrzeby drugiego człowieka. Podczas spotkania wspólnie z uczniami niepełnosprawnymi  odkrywaliśmy ciekawe gatunki drzew i krzewów, szukaliśmy informacji o nich oraz tworzyliśmy albumy przyrodnicze. Bajkowe miejsce i piękna pogoda sprzyjały również grom i zabawom integracyjnym. 

13 listopada 2015 r. 


Wizyta w Leśnictwie Miejskim

Uczniowie klasy II a oraz klasy II d dwukrotnie uczestniczyli w I semestrze roku szkolnego 2015/2016 w zajęciach Leśnictwa Miejskiego (Las w Łagiewnikach).
25 września uczestniczyliśmy w zajęciach Drzewa i krzewy Lasu Łagiewnickiego - poznajemy drzewa iglaste i liściaste. Zajęcia zapoznały nas z lasotwórczymi gatunkami drzew i krzewów występującymi na terenie Lasu Łagiewnickiego. Poprzez obserwacje oraz wypełnianie kart pracy potrafimy wymienić różnice między drzewem a krzewem, nauczyliśmy się rozpoznawać poszczególne gatunki na podstawie pokroju, kształtu blaszki liściowej, owoców, nasion, kory, kwiatów czy pędów.

13 listopada uczestniczyliśmy w zajęciach Jak zwierzęta leśne przygotowują się do snu zimowego?.

Zapoznaliśmy sie z charakterystycznymi gatunkami płazów, ptaków i ssaków zamieszkujących Las Łagiewnicki. Dowiedzieliśmy się również, jakie siedliska przyrodnicze preferują określone gatunki zwierząt, gdzie bytują, jakie posiadają przystosowania do zajmowanego środowiska, czym się odżywiają oraz w jaki sposób przygotowują się do zimy. Napotkaliśmy również pracowników lasu, którzy zakładali na drzewach budki dla ptaków.

Katarzyna Tomasik

Śniadanie daje moc! - kanapki i twarożki.


W piątek 13.11.2015 r. podczas zajęć realizowali  program "Śniadanie daje moc" – robili kanapki i twarożki. Dzieci świetnie pracowały w zespołach i z wielką radością przygotowywały pyszne potrawy.  Uczniom towarzyszyły ich mamy i babcie oraz wychowawczyni p. Dorota Kosacz. Na koniec zajęć dzieci wspólnie degustowały przygotowane potrawy oraz częstowały swoimi wyrobami pracowników szkoły.  Na temat odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz prawidłowego żywienia powstały również plakaty zaprojektowane i przygotowane przez uczniów klasy II c. To były naprawdę smaczne i zdrowe zajęcia!

17 listopada 2015 r. 


 Pierwsze Zajęcia przyrodnicze klasy 4c w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Łagiewnikach.

Wędrując po Lesie Łagiewnickim uczniowie mieli okazję poznać obszary przyrody chronionej bądź częściowo chronionej. Przy sprzyjającej aurze mimo złych wieści pogodynki wszyscy dotlenili płuca spacerując po pięknym jesiennym lesie. 

Profilaktyka


18 listopada klasy szóste brały udział w programie profilaktyczno-edukacyjnym w ramach programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty – Razem bezpieczniej”. Spektakl teatralny powstał przy współpracy młodzieży uzależnionej od narkotyków będącej pod opieką Fundacji „Arka”. Spektakl opowiada o losach dziecka żyjącego w patologicznej rodzinie, stającego nad wyborem pomiędzy dobrem a złem.

A tak opisały swoje odczucia po spektaklu uczennice klasy VIc

„Dzisiaj 18 listopada, uczniowie klas szóstych wybrali się na spektakl do teatru „Picolo”. Wystawiona tam została pouczająca sztuka pt: „Dopalacze w środku miasta”. Po spektaklu mieliśmy okazję zadać parę pytań pani terapeutce z Ośrodka Uzależnień, która równocześnie była aktorką i zagrała rolę dziecka w przedstawieniu. Dzięki temu spotkaniu dowiedzieliśmy się, że zawsze trzeba pomagać osobom uzależnionym, choć zwykle bywa to bardzo trudne.”

Komiks w języku angielskim


Nasi utalentowani językowo i plastycznie uczniowie: Zofia Zięba, Wincenty Bor (klasa VI d)
i Andrzej Nowakowski (klasa V a) brali udział w II etapie międzyszkolnego konkursu 
„The Best Comics Ever” na komiks w języku angielskim. Ich bajecznie kolorowe i starannie  wykonane prace znalazły uznanie w oczach jurorów. Wezmą one udział w finale konkursu 
w piątek 4 grudnia 2015 roku. Trzymamy kciuki za naszych kolegów i koleżankę. Uczniów przygotowała pani Izabella Cytryniak

II d na Dniu Misia w szkolnej bibliotece 


Dnia 25 listopada 2016 r.  z okazji Światowego Dnia  Pluszowego Misia klasa 2d uczestniczyła w specjalnie przygotowanych przez panią bibliotekarkę zajęciach. Wysłuchaliśmy kilku fragmentów książek o różnych misiach odczytanych przez starszą koleżankę, opowiadaliśmy o naszych ulubionych bohaterach, odpowiadaliśmy na podchwytliwe pytania. Na koniec wykonaliśmy kolorowe prace z naszymi ulubieńcami. Bardzo zadowoleni z drobnymi upominkami wracaliśmy do klasy.

  

II b w SE-MA-FO-RZE 


25 XI 2015 r. klasa II b świętowała Światowy Dzień Misia w Muzeum Bajek SE-MA-FOR.

Miś Uszatek, Pik Pok, Filemon i inne postacie bajkowe wprowadziły  nas w magiczny świat animacji. Wszyscy zobaczyliśmy jak powstaje film, jak wygląda kamera poklatkowa, plan filmowy i wieloplan, dowiedzieliśmy  się  jak powstaje film rysunkowy.

Tworzyliśmy też własne animacje. W sali kinowej Semafora obejrzeliśmy seans filmowy "Parauszek i przyjaciele".  Na koniec śpiewaliśmy i tańczyliśmy z Misiem Uszatkiem. Do szkoły wróciliśmy pełni  wrażeń.

                                                                              Beata Turczyn

Zajęcia dogoterapii w klasie II c  


26.11.2015 r. uczniów klasy II c odwiedziła trenerka psów terapeutów wraz z pieskami. Pani Małgosia pokazywała dzieciom jak należy się zachować podczas spotkania z obcym psem, mówiła jak należy dbać o psa – karmić, wychodzić na spacery i uczyć. Pieski, które na co dzień pomagają chorym dzieciom bawiły się z uczniami i pokazywały swoje umiejętności. Na koniec zajęć pani pokazywała dzieciom jak pielęgnować pieski. Dzieci czesały je, a potem przytulały i naprawdę nie mogły się z nimi rozstać. Niestety lekcja upłynęła niezwykle szybko. To było bardzo pouczające spotkanie. 

Klasa II c  w planetarium.


2 grudnia uczniowie klasy IIc byli na zajęciach edukacyjnych w Planetarium. Pierwsza część zajęć odbywała się pod kopułą i tam dzieci mogły obserwować gwiazdy i gwiazdozbiory. Nastepnie w grupach układały wielkie puzzle przedstawiające Układ Słoneczny. Nie było łatwo, ale uczniowie świetnie rozpoznawali planety naszego Ukłądu Słonecznego. Na koniec dzieci wykonały ciekawe eksperymenty fizyczne. To były ciekawe zajęcia.


Konkurs języka angielskiego


Uczennica Berenika Serwatka z klasy VIC zakwalifikowała się do etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego

Wycieczka do Krainy Św. Mikołaja


Dnia 7 grudnia klasy I a i I b w towarzystwie wychowawców i Pani Beaty Pasikowskiej udały się w podróż do Krainy Świętego Mikołaja, w Kołacinku. Najpierw powędrowaliśmy szlakiem bohaterów bajek i baśni, aby w końcu dotrzeć do Sali tronowej Mikołaja. Zanim Mikołaj wręczył dzieciom upominki musiały one złożyć przyrzeczenie, że będą słuchały Rodziców i nauczycieli. Ponieważ prezentów nigdy dosyć, korzystając z okazji, że była tam poczta Św. Mikołaja, wysłaliśmy listy ze specjalnymi życzeniami do Niego. Mamy nadzieję, że sprosta naszym oczekiwaniom. Później udaliśmy się do Sali zabaw. Tam zrobiliśmy sobie zdjęcia, a następnie oddaliśmy się harcom. Do Łodzi wróciliśmy nieco zmęczeni, ale zadowoleni. 

Komiks w języku angielskim c.d.


I są wyniki!
Wincenty Bor miejsce II
Andrzej Nowakowski miejsce IV
Zofia Zięba miejsce  V, 

Wystawa pokonkursowa konkursu „The Best Comics Ever” na komiks w języku angielskim odbędzie się w październiku 2016 roku w łódzkiej Atlas Arenie na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu. Serdecznie gratulujemy naszym uczniom!

Wycieczka do Centrum Ruchu Drogowego na zajęcia edukacyjne - "Jak udzielić pierwszej pomocy potrzebującemu?" 


W dniu 7 grudnia uczniowie klasy IIc byli na zajęciach z pierwszej pomocy. Były to zajęcia, podczas których dzieci nabywały wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy w jak najbardziej przystępny i zabawny sposób. Uczniom towarzyszył ratownik Kacper, który tłumaczył i pomagał im podczas wykonywania kolejnych zadań. Dzieci uczyły się podstawowych czynności, jakie trzeba wykonać podczas ratowania drugiego człowieka, jak prawidłowo zadzwonić po pomoc. Przećwiczyły także bandażowanie drobnych urazów. Po zajęciach każdy uczeń otrzymał Dyplom Ratownika. Zajęci bardzo się uczniom podobały.

MASTER OF ENGLISH


10 grudnia 2015 roku drużyna uczniów klasy VIC w składzie: Berenika Serwatka, Wiktor Konkolewski i Miron Wasilewski zajęła I miejsce w II międyszkolnym Konkursie Jezyka Angielskiego MASTER OF ENGLISH zorganizowanym przez SP nr 64 w Łodzi. Uczniowie pokonali 22 zespoły z innych szkół. Konkurs obejmował wiedzę gramatyczno-leksykalną z zakresu klas V-VI oraz ogólną wiedzę dotyczącą Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Uczniów przygotowała pani Aneta Rogala.

Obrączkowanie ptaków


W grudniu w łódzkim zoo odbyło się obrączkowanie ptaków - bralismy w nim udział! Organizatorem akcji był łódzki oddział Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i Uniwersytet Łódzki.

Koncert Kolęd i Piosenek Bożonarodzeniowych


18 grudnia w naszej szkole odbył się Koncert Kolęd i Piosenek Bożonarodzeniowych śpiewanych w różnych europejskich językach. Mieliśmy okazję usłyszeć piosenki w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim, ukraińskim, litewskim i polskim wykonywane przez uczniów klas IV-VI. Gośćmi specjalnymi tej muzycznej imprezy byli nauczyciele z naszej partnerskiej szkoły na Ukrainie, którzy również zaprezentowali swoje umiejętności wokalne.

Mały Książkomaniak - ZWYCIĘSTWO!


Aniołki z sizalu


We wtorek 22.12.2015 r. odbyły się w klasie II c zajęcia otwarte dla dzieci i ich rodziców oraz dziadków.  Uczniowie, po kierunkiem plastyków robili anioły z sizalu. Dzieci z dużym zaangażowaniem pracowały podczas zajęć, a ich anioły były piękne i kolorowe. Teraz będą na pewno wspaniałą ozdobą podczas Świąt Bożego Narodzenia. 

 Jasełka


Jasełka zostały przygotowane przez uczniów klas IV- VI pod kierunkiem nauczyciela j. polskiego pani Doroty Gałaj, nauczyciela muzyki pani Marii Sosnowskiej, katechety pani Katarzyny Komorowskiej. Projekt scenografii to dzieło pana Łukasza i pani Komorowskiej, których wsparli rodzice.  Liczni uczniowie z klas IV-VI również włożyli dużo pracy w ich przygotowanie. W tym niezwykłym wydarzeniu jako widzowie brali udział kombatanci zaprzyjaźnieni z naszą szkołą, nauczyciele i pracownicy szkoły, uczniowie klas I-VI i ich rodzice. Ruchoma scenografia oraz perfekcyjna gra aktorska dzieci pozwoliła poczuć się wszystkim jak w prawdziwym teatrze. Taniec i muzyka współgrały ze scenografią i przenosiły widza w świat duchowych przeżyć, wzmacnianych kolędami śpiewanymi przez szkolny chór. Dzięki współbrzmieniu tych wszystkich elementów mogliśmy podczas jasełek przeżywać dylematy Heroda wahającego się między wyborem Zła i Dobra czy razem z Pastuszkami i Mędrcami składać pokłon Jezusowi... A na koniec zadumać się nad stałą obecnością Bożej Dzieciny w sakramentach, adorując Je w prawdziwym kościele gotyckim. Jasełka pozostały w nas, wypełniając radością i pokojem nasze serca, ale też powracając z pytaniem: Gdzie jest moje miejsce w tych niezwykłych wydarzeniach?

Studio nagrań „AudioCzytaki”.


Dnia 12 stycznia uczniowie klasy II a wybrali się z wizytą do studia nagrań.
W studio dowiedzieliśmy się czym są AdioCzytaki, jak powstają audiobooki (kolejne etapy materiału dźwiękowego) i jakiego sprzętu używa się w studio. Pracownik studio rejestrował przygotowany przez nas wcześniej materiał nagrywając go na komputerze. Reżyser dźwięku odtworzył nam nagrany materiał. Zmiksował go dodając przeróżne efekty dźwiękowe. Efektem naszej wizyty jest płyta CD z nagraniem przedstawienia, jakie przygotowaliśmy dla babć i dziadków z okazji ich święta.

Katarzyna Tomasik

Próbny test


13 stycznia uczniowie klas szóstych naszej szkoły przystąpili do próbnego sprawdzianu kompetencji. Nastroje przed sprawdzianem były bardzo różne, starali się jednak nie tracić ducha.

Wycieczka do Muzeum Przyrody 


W czwartek 14.01.2016 r. uczniowie klasy II c wraz z wychowawcą p. Dorotą Kosacz byli w muzeum Przyrody. Tam oglądali wystawę poświeconą polskim polarnikom badającym Antarktydę. Dzieci widziały dawne stroje polarników, zdjęcia stacji badawczych oraz zwierzęta, które żyją w tej mroźnej krainie. Największym zainteresowaniem cieszyły się pingwiny, które uczniowie poznali już po przeczytaniu lektury pt. „Zaczarowana zagroda”, autorstwa Aliny i Czesława Centkiewiczów. To była świetna lekcja przyrody!

Noc biologów - 15 stycznia


W Nocy Biologów braliśmy udział po raz drugi. Wykonywaliśmy doświadczenia, oglądaliśmy pokazy i wysłuchaliśmy dwóch wykładów o motywach roślinnych znajdujących się na pieniądzach  i o głosach przyrody w czterech porach roku. Noc Biologów odbyła się na Wydziale biologii i Ochrony Środowiska UŁ

Warsztaty w Teatrze Wielkim 


Dnia 20 stycznia 2016 r. uczniowie klas IV, V, VI  wzięli udział w zajęciach w Tatrze Wielkim w Łodzi. Już kolejny raz uczestniczyliśmy w „Magicznych Mocach Sceny”. Temat przewodni spotkania brzmiał: „GDY ZAGRA ORKIESTRA...” Pani Marta Kosielska, dyrygent, wprowadziła nas w tajniki pracy muzyków orkiestry symfonicznej Teatru, którzy przywitali nas melodią z opery „Don Giovanni”. Dowiedzieliśmy się ilu muzyków wchodzi w skład tej orkiestry, co to kwintet, jak wyglądają poszczególne instrumenty muzyczne i jak brzmią. 
W drugiej części spotkania zostały zaprezentowane możliwości i sposób funkcjonowania maszynerii scenicznej. Było to niezwykłe spotkanie z teatrem.

Mała Olimpiada Języka Angielskiego


Uczniowie klasy VIC: Berenika Serwatka, Wiktor Konkolewski oraz Miron Wasilewski zakwalifikowali się do II etapu XV Ogólnołódzkiej Małej Olimpiady Języka Angielskiego. 

Wojewódzki konkurs z języka angielskiego 


Uczennica klasy VIC Berenika Serwatka została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego zorganizowanego przez Łódzkiego Kuratora Oświaty oraz Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. 

Uczennicę przygotowała pani Aneta Rogala.

     GRATULUJEMY!!!

Zakończyło się KSIĄŻKOBRANIE dla Szkoły Bez Granic w Dublinie. 


Udało się zebrać ponad 100 bardzo atrakcyjnych książek.

Rekord pobiła Sara Trzuskowska, która przyniosła ich aż 48!

Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy! W najbliższym czasie książki pojada do polskich dzieci w Irlandii.

Najbardziej „zasłużeni” ofiarodawcy :

Sara Trzuskowska

Olga Grudziecka

Julka Klusek

Wiktoria Cieslak

Olek Góra

Andrzej Nowakowski

Kacper Olczak

Hania Pietrzyk

Julka Serwińska

Damian Wrzosek

 

„ŚNIADANIE DAJE MOC ”  - uczniom klasy III B  SP 173 W ŁODZI


Nasza wiedza o prawidłowym żywieniu powiększyła się dzięki cyklowi zajęć z serii ”Śniadanie daje moc”. Sprawdzianem zdobytych wiadomości było przygotowanie mini–plakatów, do każdej z 12 zasad zdrowego żywienia Instytutu Matki i Dziecka. Zawiesiliśmy je naszej klasie.

Dnia 6 listopada 2015 roku zorganizowaliśmy w naszej klasie  stanowiska pracy. Podzieleni na zespoły przygotowaliśmy „alternatywne” drugie śniadanie. Alternatywne - dla klasycznych kanapek. Część grup przygotowała pyszne warzywne oraz warzywno-owocowe sałatki. Takie smakowitości  mogą znaleźć się w pojemniczkach zwanych lunch-boxami. U nas były to kubeczki tak, aby wszyscy z klasy, mogli spróbować przygotowanych przez grupy propozycji. Smakowite pasty przyrządzone zostały również na zdrowym, pełnoziarnistym pieczywie. Było pysznie, kolorowo i zdrowo. Własnoręcznie  przyrządzone pasty i  sałatki zjedliśmy „w oka mgnieniu”. 

III B w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi


Jak powstawało Państwo Polskie? Jak ubierali się dawni mieszkańcy naszych ziem? Jakie ozdoby nosiły kobiety i dziewczynki? Co jedli? Jakie zabawki miały dzieci ? Poznawanie historii swojego kraju nie musi być trudne, ani nudne. Szczególnie, gdy odbywa się to  podczas zajęć prowadzonych w muzeum. Najpierw obejrzeliśmy film, później można było zobaczyć, przymierzyć i dotknąć prawdziwych eksponatów, które zostały wykopane z ziemi. W ten sposób dowiedzieliśmy się na czym polega praca archeologa. Podczas pobytu w muzeum obejrzeliśmy również część numizmatyczną, która stanowi stałą ekspozycję.                                                                

Dorota Kuśmierczyk

Klasa II c w Muzeum Włókiennictwa


W dniu 28 stycznia 2016 r. uczniowie klasy II c wraz z wychowawcą 
p. Dorota Kosacz  byli na zajęciach plastycznych w Muzeum Włókiennictwa mieszczącym się w dawnej fabryce Ludwika Geyera. Zajęcia odbywały się w pracowni plastycznej. Podczas zajęć uczniowie wykonywali zakładki z tkanin. Pod okiem pracowników muzeum dzieci wycinały i ozdabiały swoje zakładki. Pracowały z dużym zaangażowanie i radością. Efekty pracy były wspaniałe. Uczniowie pięknie ozdobili swoje zakładki. Po zajęciach plastycznych pracownik muzeum zaprezentował uczniom wystawę tkanin. Dzieci z zachwytem oglądały prace artystów, podziwiając ich pomysły i trud włożony w ich wykonanie. Na koniec uczniowie obejrzeli wystawę ubiorów z początków XX w. aż do lat 80 – tych ubiegłego wieku. To były twórcze i pouczające zajęcia!

III B w siedzibie zespołu  HARNAM. 


Jak karnawał, to tańczymy. A gdzie najlepiej nauczyć się tańca? Oczywiście w szkole tańca. Tak właśnie zrobili uczniowie klasy III b. Najpierw otrzymaliśmy małą dawkę wiedzy o najważniejszych zasadach zachowania podczas tańca. Następnie pani instruktor Joanna pokazała  podstawowe kroki tańca narodowego- krakowiaka. Oj! Różnie nam wychodziły „hołubce”, ale „krzesany” każdemu się spodobał. Mogliśmy również przebrać się w prawdziwe stroje, w których tańczą tancerze zespołu HARNAM. Było wesoło, zabawnie, jak to w karnawale.

                                                                            Dorota Kuśmierczyk

  

Warsztaty komiksu. 


W dniu 2 lutego uczniowie naszej szkoły byli z wizytą w Łódzkim Centrum Komiksu. Najpierw zapoznali się z historią komiksu i technikami rysowania a nastepnie wzięli udział w warsztatach rysowniczych. Utworzyli własne postacie komiksowa a potem pracując w parach rysowali kilka kadrów komisku. Praca wymagało olbrzymiej koncentracji, ale wyniki tych wysiłków były wspaniałe, a zabawa przednia.

Izabella Cytryniak

Mała Olimpiada Języka Polskiego


Pragniemy poinformować, iż nasi uczniowie:

Aleksander Lisowski, kl. VIa

Berenika Krajewska, kl. VIb

Zofia Zięba, kl. VId

Wincenty Bor, kl. VId

zakwalifikowali się do II etapu Małej Olimpiady Języka Polskiego!

Gratulujemy!

(uczniów przygotowały panie Anna Adamus i Anna Mikuszewska)

II Szkolny Konkurs Scrabble


 W grudniu i styczniu uczniowie klas IV i VI zmierzyli się w II Szkolnym Konkursie Scrabble przygotowanym przez p. Annę Adamus i p. Annę Mikuszewską. Scrabble to ciekawy sposób na podnoszenie kompetencji językowych, ćwiczenie na pamięć i przede wszystkim spostrzegawczość. Gracz musi na bieżąco analizować i tworzyć nowe kombinacje wyrazów. Najlepsi scrabbliści w naszej szkole to:

Kl. IV:

I miejsce - Mikołaj Wałęga, IVc

II miejsce - Krzysztof Wilczyński, IVa

III miejsce - Maja Kołaczkowska, IVc

Kl. VI:
I miejsce - Wincenty Bor, VId,
II miejsce - Paulina Majewska, VIc,
III miejsce - Wiktoria Cieślak, VIa

Gratulujemy!!!
(A.A)

"Niech moc będzie z tobą!"


Dnia 4 lutego uczniowie klasy VId: Justyna Jezierska, Wiktoria Skiba, Igor Wasilewski, Wincenty Bor (tworzący drużynę) pod opieką p. Anny Adamus i p. Anny Dzionek wzięli udział w Międzyszkolnym Turnieju Zawodoznawczym „Niech moc będzie z tobą”, który został zorganizowany w Publicznym Gimnazjum nr 5 w Łodzi. Zmierzyli się oni z pięcioma zespołami z łódzkich szkół podstawowych w dziesięciu konkurencjach. Wszystkie zadania dotyczyły orientacji zawodowej. Nasza drużyna wykazała się kreatywnością  i ogromna wiedzą dotyczącą zawodów, a udział w turnieju ukończyła na drugiej pozycji.
Niezwykle skutecznie naszych „zawodników” dopingowała grupa dziewcząt z klasy VIb, wymyślając ciekawe i zagrzewające do walki okrzyki.

Anna Adamus

drużyna

dopingowały 

„Bezpieczne ferie i nie tylko”


Od 10 do 12 lutego kolejne klasy I- III spotykały się, aby przypomnieć sobie zasady bezpiecznego wypoczynku i zabaw, które obowiązują nie tylko podczas ferii zimowych, ale również na co dzień.  Dzieci obejrzały prezentację oraz fragmenty filmu dokumentalnego, przedstawiającego scenki z życia, których uczestnikami byli ich rówieśnicy. 
Wiedzą, co się może zdarzyć i:
-  jak uniknąć niebezpieczeństw związanych z nawiązywaniem kontaktów 
z nieznajomymi, 
- jakich zasad  przestrzegać, aby zabawy zimowe były bezpieczne,

- Jak dbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo, gdy rodziców nie ma 
w domu.

Życzymy wszystkim wesołych i bezpiecznych ferii zimowych.

XV Ogólnołódzka Mała Olimpiada Języka Angielskiego


Berenika Serwatka uczennica klasy VIc została laureatką
XV Ogólnołódzkiej Małej Olimpiady Języka Angielskiego.
Serdecznie gratulujemy


KSIĄŻKOBRANIE dla Polskiej Szkoły Bez Granic

ostatecznie zakończyło się zebraniem prawie 200 książek! 
Pojechały one do Dublina w czasie ferii razem z listami od nas. Pisaliście do kolegów w Irlandii po polsku i po angielsku. Mamy nadzieję, że otrzymamy odpowiedzi.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy w KSIĄŻKOBRANIU wzięli udział J

"Świetlik"


 W dniu 8 marca odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik" (IX edycja). Uczniowie rozwiązywli test z wiedzy przyrodniczej, a także wykazywali się umiejętnościami zdobytymi podczas doświadczeń, które musieli przeprowadzić w ramach zadań konkursowych. Każdy uczeń otrzyma dyplom uczestnika, a zwycięzcy i laureaci atrakcyjne nagrody. Czekamy na wyniki.

Polska Szkoła w Dublinie dziękuje za książki!


 Oto list jaki przysłali nam z Dublina na ręce Pani Dyrektor

„Dzień dobry Pani Bożeno,

Właśnie godzinę temu, kurier dostarczył, wszystkie paczki od Pani ze szkoły :-) Przez tą ostatnią chwilę, cały czas rozpakowywałam kartony i przeglądałam  książki, nie  mogąc się wyjść z podziwu, jak piękne egzemplarze bajek, podręczników, encyklopedii nam Pani przesłała. Nie spodziewałam się tak wspaniałej kolekcji :-):-):-):-)

Jutro kolejna, pracowita sobota u nas w szkole. Wszystkie otrzymane od Pani książki pokażemy dzieciom, tak aby mogły je przejrzeć i choć fragmenty samodzielnie, bądź wspólnie z nauczycielem, przeczytać. Zrobimy fotorelację z tego dnia i umieścimy na szkolnym fb oraz naszej stronie internetowej.

Na wszystkie listy odpiszemy. Jesteśmy Pani dłużnikami, jeśli jest coś co moglibyśmy zrobić dla Pani i uczniów z Pani szkoły, proszę pisać :-)

Jeszcze raz, bardzo serdecznie dziękujemy za włożony trud i zaangażowanie w skompletowaniu tej pięknej "biblioteczki" :-)

P.S. Specjalne pozdrowienia i gratulacje talentu dla Wiktora Labicha z VIA. Jego śliczny obrazek, powiesimy w naszej szkolne, na honorowym miejscu

 :-)

Pozdrawiam ciepło:-) 
Ania
Z pozdrowieniami Polska Szkoła Bez Granic

Zajęcia w Ośrodku „Źródła”


15 marca klasa I a odwiedziła  Małe laboratorium  w Ośrodku Działań Ekologicznych "Źródła". Dzieci poczuły się jak prawdziwi naukowcy i poznały tajniki eksperymentowania, przy użyciu prostych materiałów dostępnych w każdym domu. 

Podsumowanie Konkursów Wojewódzkich


16 marca 2016 roku odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom 
Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych przeprowadzonych w roku szkolnym 2015/2016.

Berenika Serwatka, uczennica klasy VIC otrzymała dyplom laureata zajmując wysokie 
III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Angielskiego.

Konkurs organizowany jest przez Łódzkiego Kuratora Oświaty we współpracy z Łódzkim  Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. 

Serdecznie gratulujemy.

W planetarium EC1


 Dnia 17 marca klasa IVd pod opieką p. Anny Adamus i p. Ewy Kłos odwiedziła najnowocześniejsze planetarium w Polsce - Planetarium EC1. Uczniowie uczestniczyli w pokazie zatytułowanym Gwiazdozbiory zimowego nieba. Po zgaszeniu świateł, oczom zebranych ukazało się rozgwieżdżone niebo. Prowadząca spotkanie pokazała i omówiła, jak wyobrażali sobie niebo starożytni. Pokazała gwiazdozbiory widoczne zimą po zachodzie Słońca, m.in. gwiazdozbiór Oriona, Byka, Wielkiego i Małego Psa, Bliźniąt, a także mgławice, galaktyki. Były to niezwykle pouczające i ciekawe zajęcia.

18 marca - Konkurs Kaligrafii


 Dziesięcioosobowa grupa uczniów z różnych klas wzięła udział w III Międzyszkolnym Konkursie Kaligrafii im. T. B. Wocalewskiego, który organizuje Szkoła Podstawowa nr 11. Uczestnictwo w tym konkursie zostało poprzedzone godzinami żmudnych ćwiczeń, bo przecież żadne z dzieci nie miało dotąd do czynienia z obsadką i stalówką. Każdy może sprawdzić przy okazji, że pisanie przy pomocy takich przyborów wcale nie jest łatwe.

Tym bardziej, że trzeba pamiętać o nabieraniu atramentu z kałamarza i cały czas próbować uniknąć kleksów. Było jeszcze jedno utrudnienie: krój liter musiał być taki, jak w podręcznikach do nauki pisania.  
Z tym największy kłopot miały dziewczyny z klasy szóstej, które mają już wyrobiony, swój własny charakter pisma. 

   Na wyniki konkursu trzeba będzie trochę poczekać, bo wzięło w nim udział aż 25 szkół. 
18 kwietnia na uroczystym podsumowaniu dowiemy się, czy ktoś z naszych uczniów zdobył tytuł Mistrza Kaligrafii.

A oto „kaligrafowie” reprezentujący naszą szkołę:

Natalka Kostrzewa 

Zuzia Opólska

Kinga Mazurek

Bianka Pawella

Nikola Konopa

Ola Walczak

Kacper Lisowski

Marcelina Kubiak

Paulina Majewska

Martyna Stańczyk

Baśniowa Kawiarenka


We wtorek uczniowie 22 marca 2016 r. uczniowie klasy II c i II e oglądali przedstawienie pt. „Brzydkie kaczątko” w Baśniowej Kawiarence. 
Ta przepiękna baśń H. Ch. Andersena jest opowieścią o nietolerancji, o odrzuceniu przez grupę, która nie akceptuje odmienności. Jest to także historia o szukaniu własnej prawdziwej natury. Baśń pokazuje, że każdy może odkryć swoje piękno tylko trzeba być odważnym i umieć podejmować decyzje. Przedstawienie to baśń muzyczna, uczniowie mieli możliwość wysłuchania zabawnych piosenek, a także wspólnego muzykowania z aktorami. Dzieci oglądały kolorowe lalki występujące w spektaklu oraz miały możliwość poruszać lalkami po przedstawieniu. Jak zwykle w Baśniowej Kawiarence, nie obyło się bez poczęstunku. Dzieci zjadły ciasteczka i wypiły soczek. To był bardzo miły dzień w krainie baśni Andersena. 

Dorota Kosacz

W Planetarium


W dniu 23 marca klasy VIc, VId i Vc wybrały się na obserwacje wiosennego nieba do Planetarium EC1. W czasie wspomnianego pokazu zobaczyliśmy na przesuwającym się nieboskłonie naszą galaktykę i znajdujące się w niej gwiazdozbiory. Jednak największą atrakcją była dla nas wirtualna podróż między pierścieniami Saturna i obserwowanie plam na Słońcu. 
Było super i już nie możemy się doczekać następnego pokazu w naszym nowoczesnym łódzkim Planetarium.

Marsz na azymut


Lekcja przyrody w Łagiewnikach z klasą 5a w dniu 30 marca 2016r.

W pierwszej części prowadzący przypomniał dzieciom kierunki świata i sposoby orientowania się w terenie. Druga część praktyczna polegała na pracy z mapą, busola i w oparciu kartę pracy. Uczestnicy mieli dotrzeć do celu po drodze wypełniając zadania. nie dla wszystkich polecenia okazały się proste. Część uczniów zmieniła kierunek marsz na azymut zamienili na masz na czas co okazało się złudne. Mimo niespodzianek czas spędzony w lesie był dla wszystkich ciekawy i pełen radości. 

5 kwietnia 2016 roku


Pierwszy ważny egzamin - sprawdzian kompetencji dla uczniów klas szóstych. 
Przed wejściem do klas nastroje bardzo różne. Teraz w szkole już jest cisza - uczniowie piszą pierwszą część - polski i matematykę. Później jeszcze sprawdzian wiedzy z języka angielskiego. 
Jak im pójdzie? Każdy zadaje sobie to pytanie, ale na wyniki trzeba będzie poczekać. Życzymy sukcesu.

„Dzieci kontra aktorzy”


Dnia 1 kwietnia 20 uczniów z klasy I c i II a wzięło udział w projekcie „Dzieci kontra aktorzy” realizowanym we współpracy Wydziału Kultury i Sceny Impro Teatru Nowego. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z aktorami teatru, podczas którego zastanawiali się czy trudniej być reżyserem, czy aktorem, bawili się w gry i zabawy integracyjne oraz skojarzenia, np. „Lustro”, „Pinokio i Gepetto”, „Ziemniaczki puree”, czy „Pixi”. Wspólnie z aktorami tworzyli również bajkę, która powstawała podczas zabawy „Po słowie”.  Wspólne działania sfilmowali dziennikarze TV TOYA . Dzieci miały również możliwość pozdrowić swych bliskich w Radiu Parada. Na kolejną zabawę w tworzenie własnego spektaklu dzieci zostały zaproszone do Teatru Nowego 3 kwietnia.

Katarzyna Tomasik

Wizyta w redakcji „Dziennika Łódzkiego”


6 kwietnia młodzi adepci sztuki dziennikarskiej pod opieką p.Anny Adamus odwiedzili redakcję największej i najstarszej gazety regionu łódzkiego – „Dziennika Łódzkiego”. 

Rzeczywiście redakcja jest ogromna i pracuje w niej wielu dziennikarzy. Część na miejscu, część w lokalnych oddziałach, część zdalnie.

Oprowadzający nas redaktor bardzo dokładnie opowiedział o historii „Dziennika Łódzkiego oraz o pracy dziennikarzy. Okazało się, że pracują oni niemal cały dzień, a najintensywniej wieczorem, gdyż o 1 w nocy numer jest zamykany i cała gazeta idzie do druku. Odbywa się to błyskawicznie i jest całkowicie skomputeryzowane. A gazeta to nic innego, jak grupa tabelek, które każdy dziennikarz musi zapełnić odpowiednim tytułem i tekstem z określoną liczbą słów! Kiedy pojawia się artykuł, tabelki stają się czerwone. Oznacza to, że tekst jest gotowy i może iść do druku.

Pomieszczeniem, które zrobiło na nas największe wrażenie, była drukarnia. Oprócz ogromnych maszyn drukujących gazety w ekspresowym tempie (prędkość druku to ok. 120-160 km/h), znajdowały się tam również wielkie i bardzo ciężkie bele papieru, który „przyjeżdża” z Rosji, z jej odległych terenów, m. in. z Syberii. Czy wiecie, że w Polsce nie produkuje się już papieru?!

Spotkanie w redakcji było dla nas niezwykłym przeżyciem i ciekawym doświadczeniem.

„Grasz w zielone?”


Dnia 6 kwietnia w gościliśmy w naszej szkole aktorów z Teatru „FORM. ART.” z Łodzi. Fundacja FORM.ART to organizacja skupiająca się na działaniu na rzecz kultury i edukacji kulturalnej. Jest tworzona przez kulturoznawców, teatrologów, pedagogów i studentów kierunków artystycznych. Na co dzień współpracują z artystami nurtu niezależnego i amatorskiego. Zajmują się promocją kultury, artystów lokalnych i edukacją teatralną dzieci i młodzieży. Kieruje nimi przekonanie, iż kontakt z kulturą i aktywne w niej uczestniczenie ma niebagatelny wpływ na rozwój człowieka oraz na poczucie świadomości kulturowej i społecznej. 
Nasi uczniowie obejrzeli przygotowane przez nich przedstawienie o treści przyrodniczo – ekologicznej p.t. „Grasz w zielone?”. 
„Grasz w zielone?” to opowieść o narodzinach pięknej przyjaźni – przyjaźni między dwójką młodych ludzi oraz przede wszystkim między nimi a otaczającą ich naturą.

Jeden z głównych bohaterów – Negatywek, zna przyrodę wyłącznie z opowieści, do końca nie wie jak ona powinna wyglądać i co najgorsze, stracił chęć i wiarę w odzyskanie jej. Szczęśliwie na swojej drodze spotyka Pozytywkę, wesołą, radosną dziewczynkę, która postanawia szybko to zmienić. Zabiera Negatywka na spacer i wspólnie ruszają na ratunek zaniedbanej przyrodzie. Negatywek z początku niechętny tym działaniom, z czasem zaczyna zauważać efekty i jest coraz bardziej zmotywowany do działania. Wspólnie podlewają kwiaty, segregują śmieci, odbudowują zdewastowane mrowisko w lesie. Jednym słowem pomagają przyrodzie odzyskać dawny blask, jednocześnie pomagając Negatywkowi uwierzyć, iż dzięki małym gestom możemy wiele zdziałać.

Katarzyna Tomasik

Apel - spotkanie z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski


13 kwietnia odbyła się w naszej szkole inauguracja obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski. Uczniowie tego dnia przyszli do szkoły ubrani  odświętnie  i wzięli udział w spotkaniu, w trakcie którego poznali  fakty i postacie związane z tym jakże ważnym wydarzeniem.

Zamierzeniem organizatorek spotkania, p. Katarzyny Komorowskiej i p. Anny Mikuszewskiej,  było nie tylko przybliżenie dzieciom fragmentu najdawniejszych dziejów naszego kraju, ale przede wszystkim uświadomienie im niezwykłej roli chrztu Mieszka I w kształtowaniu się naszego narodu oraz państwowości. I to się chyba udało.

Oglądając prezentacje multimedialne uczniowie  poznali postacie Mieszka I i jego żony Dobrawy. Zobaczyli, jak wyglądało państwo polskie i wierzenia Słowian przed rokiem 966. Mieli możliwość uświadomienia sobie, jak ogromne zmiany przyniósł chrzest we wszystkich dziedzinach życia społecznego, politycznego i kulturalnego. To dzięki niemu nasz kraj znalazł się wśród państw europejskich, z którymi się liczono. Zrozumieli, że chrzest Polski  to nie tylko fakt historyczny, ale wydarzenie wciąż żywe, kształtujące Polaków i rzeczywistość.

Inauguracja obchodów rocznicy chrztu Polski zbiegła się w czasie z rozpoczęciem realizowanego w naszej szkole projektu „1050 rocznica chrztu Polski”.

                   Konkurs Mitologiczny Klas V


14 kwietnia 2016 r. odbył się w naszej szkole Turniej Mitologiczny pod hasłem „Z wizytą na Olimpie”. Adresowany był on  do uczniów klas V. W zmaganiach z turniejowymi zadaniami wzięły udział czteroosobowe drużyny reprezentujące poszczególne klasy. 
Największą  wiedzą na temat mitów wykazała się klasa Va i to ona zdobyła I miejsce. W skład drużyny weszli: Gabrysia Kowalczyk, Kacper Krysiak, Kacper Olczak i Andrzej Nowakowski.
Miejsce II wywalczyła drużyna z klasy Vc – Mikołaj Głowacki, Wojciech Rashid, Natalia Niestrata i Jakub Kuster.
Na miejscu III uplasowała się klasa Vb reprezentowana przez Weronikę Niewiadomską, Władka Walickiego, Julię Klusek i Wiktora Tutę.

Wycieczka klas młodszych do Grzybowa


W czwartek 14 kwietnia 2016 r. uczniowie klasy I d i II c byli na wycieczce autokarowej w gospodarstwie ekologicznym „Ziarno” w Grzybowie.
Po dotarciu na miejsce na dzieci czekał wspaniały posiłek – ekologiczne śniadanie. Dzieci jadły kanapki z chleba razowego z twarożkiem, żółtym serem, powidłami i miodem. Wszystkie produkty wyprodukowano w gospodarstwie. Następnie  właściciel, pan Peter Stratenwerth opowiedział uczniom o pracy w gospodarstwie i pokazał budynki oraz zwierzątka, które tam hoduje. Podczas zajęć z Peterem Stratenwerthem dzieci poznały zasady funkcjonowania gospodarstwa ekologicznego oraz przyjrzały się z bliska pracy rolnika, dowiedziały się skąd pochodzą podstawowe produkty żywnościowe: mleko, jaja, jak robi się sery, masło, śmietanę, poznały zasady zrównoważonej konsumpcji. Dzieci karmiły krówki i kózki, próbowały doić kozę, choć to trudne zajęcie. Dużą atrakcją była możliwość zabawy w stodole na belach słomy. Po długim czasie spędzonym na świeżym powietrzu uczniowie udali się na obiad, który również przygotowano z lokalnych, ekologicznych produktów. Dzieci jadły zupę ogórkową i ryż ze śmietaną i musem jabłkowy. Po obiedzie odbyły się zajęcia warsztatowe „Od ziarenka do bochenka”. W trakcie zajęć w Biopiekarni można było dowiedzieć się wszystkiego o zbożach oraz rodzajach mąki, zobaczyć jak miele się ziarno, upiec razową bułkę lub chlebek. Kolejną atrakcją była możliwość samodzielnego wykonywania świec  z wosku pszczelego. Dzieci miały okazję zaznajomić się z tajnikami życia pszczół. Jednocześnie mogły zobaczyć hodowlę trzmieli oraz dowiedzieć się więcej o życiu i znaczeniu owadów zapylających. Kolejne zajęcia to nauka robienia wycinanek. Zajęcia plastyczne również bardzo się uczniom podobały. Dzieci świetnie poradziły sobie, a ich wycinanki były ciekawe i ładne. Na koniec pobytu w Grzybowie uczniowie mieli możliwość kupić sobie drobne pamiątki i niektóre produkty ekologiczne, np. miód. Wszyscy wrócili do Łodzi troszkę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, a dzieci już planowały, że odwiedzimy gospodarstwo w przyszłym roku.

  Dorota Kosacz

Dogoterapia w klasie I a


15 kwietnia w klasie I a odbyły się zajęcia związane z dogoterapią. Dzieci dowiedziały się, że pies to nie tylko przyjaciel człowieka zdrowego, ale również towarzysz w powracaniu do zdrowia. Pod pretekstem zabawy z psem chorzy wykonują ćwiczenia rehabilitacyjne, nawiązują psychiczną więź ze zwierzęciem, co przyspiesza leczenie lub ułatwia przejście choroby. Poza tym dzieci poznały obowiązki spoczywające na właścicielu psa. Wiedzą, że stworzenie -  to nie zabawka. .Na koniec złożyły przyrzeczenie, że nigdy nie skrzywdzą żadnej istoty.

Międzyszkolny Konkurs Kaligrafii


18 kwietnia 2016 r. odbyło się uroczyste podsumowanie III Międzyszkolnego Konkursu Kaligrafii, podczas którego zostały ogłoszone wyniki. Wśród laureatów znalazł się Kacper Lisowski z klasy IVa. Kacper zdobył jedno z dwóch przyznanych wyróżnień w kategorii klas czwartych. Nie było to wcale łatwe, gdyż w konkursie wzięło udział 250 uczniów! GRATULACJE dla Kacpra! Gratulujemy także pozostałym reprezentantom naszej szkoły, gdyż wszyscy spisali się świetnie J

Konkurs „English is my password”


Pod opieką p. Agnieszki Szymczak - j.  angielski oraz Aleksandry Wdzięczak - przyroda, uczniowie klasy VIA: Eryk Zagrajek i Aleksander Lisowski w dniu 26 kwietnia 2016 roku, brali udział w konkursie: „English is my password” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 189. Konkurs testował naszych uczniów w zakresie znajomości języka angielskiego oraz z wiedzy geograficznej. Nasza drużyna zajęła czwarte miejsce i tym samym otrzymała wyróżnienie w tym konkursie. Jedynie pół punktu zabrakło nam do podium. 

IX Międzyszkolny Konkurs Małych Form Literackich


20 kwietnia 2016r. miało miejsce rozstrzygnięcie IX Międzyszkolnego Konkursu Małych Form Literackich.

III miejsce zajął w nim Kacper Olczak z kl. Va, wyróżnienie – Wincenty Bor z kl. VId.  
W konkursie tym brała też udział Zosia Zięba  z kl. VId.

3 Maja


W bieżącym roku przypada 225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.  W związku z tym wydarzeniem uczniowie klasy IIe i Va, pod opieką wychowawczyń, p. Doroty Chachuła-Zielińskiej i p. Anny Mikuszewskiej przygotowali uroczystość mającą na celu przybliżenie  kolegom tego odległego, ale jakże ważnego dla naszej historii wydarzenia. Uroczystość odbyła się  5 maja i wzięli w niej udział uczniowie klas II-VI.

Piknik żołnierski


6 maja uczniowie klas Va, Vb i VIa wzięli udział w pikniku żołnierskim zorganizowanym z okazji 71. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Odbył się on w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Podczas pikniku oglądaliśmy wystawę sprzętu i wyposażenia wojskowego, wystawę broni strzeleckiej, wystawę pojazdów wojskowych, straży pożarnej, policji i straży granicznej. Wszystkiego można było dotknąć, a nawet „wypróbować”. Oglądaliśmy pokazy grup rekonstrukcyjnych, pokaz działania psa tropiącego. Można też było zmierzyć sobie ciśnienie, jeśli ktoś poczuł się słabo, np. z nadmiaru emocji. Braliśmy udział w konkursie rysunkowym i zdobyliśmy ciekawe nagrody. Oglądaliśmy pokaz dynamiczny ewakuacji rannego żołnierza z pola walki. Podziwialiśmy piękne konie z Oddziału Konnego Straży Miejskiej. Ukoronowaniem pikniku była pyyyszna grochówka – niektórzy brali solidną dokładkę! W czasie pikniku wiele się nauczyliśmy, a przy tym świetnie bawiliśmy.

Wyjazd uczniów z klas szóstych


Naszą wspaniałą przygodę rozpoczęliśmy jazdą autokarem, w którym nie mogło zabraknąć śmiechów, śpiewów i radosnej atmosfery. Kiedy dojechaliśmy do pensjonatu Michałówka w Kościelisku okazało się, że będzie to Biała Szkoła, ponieważ przywitała nas gruba warstwa białego puchu. Wszyscy byliśmy zachwyceni ośrodkiem i eleganckimi pokojami. Tego wieczoru czekało nas spotkanie z wesołym góralem, który wprowadził nas w atmosferę Zakopanego i Tatr.

Podczas pobytu zwiedziliśmy Muzeum Tatrzańskie, gdzie podziwialiśmy eksponaty związane z domostwem i ubiorem mieszkańców Zakopanego. Spacerowaliśmy słynnymi Krupówkami, zobaczyliśmy skocznię, gdzie nasi sportowcy – Adam Małysz i Kamil Stoch odnosili sukcesy.

W naszej pamięci na pewno zapadnie wycieczka do Doliny Kościeliskiej.  Przeszliśmy 14 kilometrów, pod opieką przewodnika tatrzańskiego. Spacer był uatrakcyjniony padającym śniegiem.

Podziwialiśmy piękne krajobrazy ze szczytu Gubałówki. Ostatniego dnia odwiedziliśmy Wadowice. Zwiedziliśmy dom rodzinny Jana Pawła II.

Podczas pobytu na wycieczce wykorzystywaliśmy każdą chwilę na zabawę. Korzystaliśmy z puszystego śniegu, tańczyliśmy podczas dyskotek, śpiewaliśmy i graliśmy w rozmaite gry, Był to czas spędzony wśród przyjaciół. Żadne z nas tego nie zapomni.

Dziękujemy – uczniowie z klas VI.

Mali piekarze


12 maja uczniowie klasy I b uczestniczyli w warsztatach kulinarnych zorganizowanych przez hipermarket Carrefour przy ul. Przybyszewskiego 176/178. Uczniowie piekli pizzę 
i wykonywali tortoletki  z masą budyniową i owocami. Zajęcia przyniosły wszystkim niesamowitą frajdę. Do szkoły wróciliśmy z pełnymi brzuchami, z pizzą i ciastkami dla rodziców i dyplomem  „Małego Piekarza”. 

Polska Szkoła w Dublinie pisze do nas listy!


Z wielką radością odebraliśmy listy od dzieci z Polskiej Szkoły bez Granic w Dublinie, dla których zebraliśmy zimą dużo pięknych książek. Niektóre z nich są skierowane bezpośrednio do autorów listów z naszej szkoły, a mianowicie do: JulkiKacpraZosiBerenikiOlgiAndrzeja i jeszcze raz do Zosi. Byłoby fajnie odpowiedzieć dzieciakom w Irlandii. A może także nawiązać kontakt na dłużej?

Wszystkie listy czekają na Was w bibliotece szkolnej.

KANGUR 2016


 17 marca 2016 roku  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematyczny KANGUR 2016.

86 uczniów z klas II-VI rozwiązywało zadania w trzech kategoriach:

Żaczek – 31 uczniów z klas II

Maluch – 30 uczniów z  klas III-IV

Beniamin – 25 uczniów z  klas V – VI.

Wyróżnieni zostali:

W kategorii ŻACZEK

 • Krystian Selder  kl. II a
 • Piotr Piątkiewicz kl. II a

W kategorii MALUCH

 • Zbyszek Krauze kl. IV a
 • Mikołaj Wałega kl. IV c

W kategorii BENIAMIN

 • Andrzej Nowakowski kl. V a

GRATULUJEMY!!

KOŁO DZIENNIKARSKIE W RADIU ŁÓDŹ


Dnia 10 maja w ramach koła dziennikarskiego wybraliśmy się pod opieką
 p. Anny Adamus do Radia Łódź. Pani Barbara Pawłowska opowiedziała nam, w jaki sposób tworzy się audycje  radiowe. Odwiedziliśmy też prawie wszystkie pomieszczenia, z wyjątkiem sali radiowej,  ponieważ trwała w niej audycja na żywo. Mogliśmy sprawdzić się również w roli radiowców w studiu nagrań. Po nagraniu odkryliśmy różne tajniki pracy radiowca, metody zmieniania głosu, rytmu i szybkości dźwięku. Ulubionym pomieszczeniem było dla wszystkich studio, w którym leciała ramówka radia. Należało być bardzo cicho, by nie zakłócać przebiegu audycji. 

"Bezpieczna szkoła przy drodze"


W środę 11 maja 2016 r. uczniowie czterech klas II uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych - „Bezpieczna szkoła przy drodze” zorganizowanych przez zespół redakcyjny dwumiesięcznika Transport Polski, łódzki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz MPK – Łódź.

czytaj więcej>>>>>>

Klasa II b i II c na wycieczce w lesie. 


We wtorek 17 V 2016 r. uczniowie klasy II b i klasy II c byli w lesie. Podczas zajęć edukacyjnych w leśnictwie Gałków uczniowie spotkali się z leśniczym.   W towarzystwie leśnika odbyli spacer ścieżką edukacyjną. Podczas spaceru uczniowie mogli zaobserwować buki i sosny rosnące w rezerwacie przyrody, dowiedzieć się do czego potrzebne jest drzewo z lasu oraz zobaczyć budki lęgowe przeznaczone dla różnych ptaków. Po spacerze dzieci jadły kiełbaski, które same upiekły na ognisku przygotowanym przez leśników oraz bawili się na leśnej polanie. To była udana wyprawa!

DZIEŃ KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ 


W tym roku pani Jolanta Skrzydlewska wylosowała dla nas Łotwę.Zobaczcie jak sie spisaliśmy.

DZIEŃ SZKÓŁ PARTNERSKICH 


W piatek 20 maja odwiedzili nas goście z Ukrainy. Ponieważ od kilku lat utrzymujemy kontakty ze szkołą w Trojanówce chcieliśmy, aby uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się więcej o Ukrainie. Przygotowania trwały tydzień, a rezultat przeszedł nasze nauczycielkie oczekiwania. Każda klasa starsza przygotowała plakaty o Ukrainie i każdy zawierał inne treści, było ogólnie o państwie, o najciekawszych miastach Ukrainy, o sportowacach, pisarzach, ..., i zwycięzcach Eurowizji. Uczniowie przygotowali odświętną dekorację z przewagą maków i słoneczików, tak często spotykanych na Ukrainie we wzorach i haftach. Chór przygotował występ, a uczniowie zadbali o poczestunek. Ustawiony w dużej sali stół "uginał się" od smakołyków a biesiada całej szkoły (poprzedzona degustacją Gości z Ukrainy i zaprzyjaźnionych Szkół Patrnerskich) trwała do godziny 14.00. Nasi goście zdecydowanie potwierdzili prawdziwość potraw. Chwalili za wykonanie i smak.
I my tutaj dziękujemy wszystkich Rodzicom! To Wasza zasługa. Były również prezentacje i quizy dla klas.

A tak wyglądał na zdjęciach Dzień Ukrainy w naszej szkole.

WARSZTATY KOMIKSOWE


W maju w ramach koła dziennikarskiego odbyły się w naszej szkole warsztaty komiksowe. Prowadził je pan, który zawodowo zajmuje się rysowaniem komiksów. Wyjaśnił nam jak przebiegają kolejne etapy powstawania komiksu, pokazał, jak się za tworzenie zabrać, aby efekt był ciekawy i interesujący. Niewątpliwie na komiks trzeba mieć pomysł. Sprawdziliśmy się w roli komiksiarzy i okazało się, że tkwi w nas potencjał.

Śladami Mieszka I


Uczniowie klasy IIa, IIb,  IId i IIIa, aby uczcić 1050 rocznicę chrztu Polski, postanowili podążyć szklakiem piastowskim  i odwiedzić miejsca poświęcone początkom chrześcijaństwa polskiego.

Przygodę rozpoczęliśmy trochę nietypowo od Wenecji i kolejki wąskotorowej, która zawiozła nas do Żnina, gdzie mamy noclegi, ale już następnego dnia podążyliśmy do Gniezna.

Gniezno – pierwsza stolica Polski, miejsce koronacji pięciu królów. Fantastyczny przewodnik oprowadził nas po katedrze gnieźnieńskiej. Obok północnej kruchty jest umieszczone Archiwum Archidiecezjalne, a w nim biblioteka katedralna. Niestety ze względu na bardzo cenne i bardzo stare księgi nie można do niej wejść. W zbiorach bibliotek jest np. kronika cała napisana i zobrazowana złotem, starodruki i rękopisy: Ewangeliarz św. Wojciecha, Bulla gnieźnieńska papieża Innocentego II z 1136 r – najstarszy zabytek języka polskiego. Przy południowej wieży znajduje się dawne główne wejście do katedry – słynne Drzwi Gnieźnieńskie – obramowane pięknym gotyckim portalem ze sceną z Sądu Ostatecznego. Same drzwi przedstawiają sceny z życia św. Wojciecha. Znaleźliśmy na nich również lwa, który jest umieszczony na 20-złotowym banknocie.

Natomiast w podziemiach katedry mogliśmy obejrzeć zachowane fragmenty świątyń przedromańskich i romańskich oraz kamienne grobowce. To być może właśnie tutaj był ochrzczony Mieszko I.

Z Gniezna pojechaliśmy do Ostrowa Lednickiego – rezydencji Mieszka I. W dużym murowanym budynku tzw. Skarbczyku, eksponowane są najważniejsze znaleziska z Ostrowa Lednickiego m.in. militaria: miecze, topory, hełmy; wydobyta z dna jeziora łódź-dłubanka, ozdoby i przedmioty codziennego użytku świadczące o bogactwie mieszkających tam ludzi. Wąska dróżka prowadzi do jeziora – miejsca, gdzie z piasku wystają drewniane pale stanowiące pozostałość wschodniego mostu tzw. Gnieźnieńskiego (o długości 170 m), łączącego kiedyś brzeg z Ostrowem Lednickim – wyspą.  Gdy przypływa się do brzegów wyspy, ma się wrażenie że jest to  wyprawa w czasy Mieszka I. Z przystani promowej dróżka wiedzie do potężnych, sięgających 9 metrów wałów dawnego grodu, z których w pogodny dzień można dojrzeć wieże katedry gnieźnieńskiej. Po wewnętrznej stronie wału znajdują się ruiny kaplicy dworskiej i pałacu wzniesione przez Mieszka I (teraz pod zadaszeniem). Ruiny miejscami maja wysokość  3 m. Część centralna kaplicy pełniła funkcje baptysterium, czyli miejsca w którym udzielano chrztu. Być może to właśnie tutaj odbył się chrzest Mieszka I i jego najbliższego otoczenia. Do dziś trudno stwierdzić, gdzie rzeczywiście odbył się chrzest Mieszka I – Gnieźnie czy właśnie w Ostrowie Lednickim, a może w Poznaniu - tam pojedziemy w piątek.

10 czerwca 2016

OGÓLNOPOLSKA AKCJA MASOWEGO CZYTANIA


Miesięcznik „Biblioteka  w Szkole” zaprosił uczniów z całej Polski do bicia rekordu czytania w jednym momencie. 10 czerwca 2016 roku o godz. 10.00 uczniowie mieli zebrać się w swoich szkołach i wspólnie czytać- każdy to, na co ma ochotę.

U nas akcja pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam” została zorganizowana we współpracy z wydziałem kultury UMŁ.

Wszyscy obecni od rana w szkole wyszli do parku im. H. Sienkiewicza ze swoimi ulubionymi  książkami w rękach. Mieliśmy także wykonane  przez dzieci transparenty i afisze z hasłami 
o czytaniu. Razem z nami czytali uczniowie Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 5 oraz III Liceum Ogólnokształcącego. Jednoczesne ciche czytanie trwało 7 minut i wzięło w nim udział ok. 550 uczniów. Zgromadzenie zakończyliśmy głośnym okrzykiem: Czytam, bo lubię!

Na podstawie list przesłanych ze szkół organizator akcji, redakcja czasopisma "Biblioteka 
w Szkole", określi rekord, jaki ustanowili uczniowie.

KONKURS HISTORYCZNY


14 czerwca 2016 r. odbył się konkurs historyczny „Milowe kroki w dziejach Polski” . Stanowił on zwieńczenie i podsumowanie rozpoczętego 13 maja projektu edukacyjnego „1050 rocznica chrztu Polski”. Wzięły w nim udział trzyosobowe drużyny z 11 klas IV-VI. Uczestnicy w trakcie zmagań z zadaniami konkursowymi wykazali się ogromną wiedzą historyczną, wykraczającą często poza zakres wiedzy konkursowej.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

klasy IV:

I miejsce - IVa

II miejsce - IVb

III miejsce – IVd

klasy V:

I miejsce - Va

II miejsce - Vc

III miejsce - Vb

klasy VI:

I miejsce - VIb

II miejsce - VIc

III miejsce – VIa

W skali szkoły zwycięzcą została klasa  Va, drugie miejsce zajęła klasa VIb, a trzecie – VIc.

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016


Witajcie wakacje!

 

 

WYDARZENIA Z BIBLIOTEKI 

podziekowanie

10 czerwca 2016

OGÓLNOPOLSKA AKCJA MASOWEGO CZYTANIA

   Miesięcznik „Biblioteka  w Szkole” zaprosił uczniów z całej Polski do bicia rekordu czytania w jednym momencie. 10 czerwca 2016 roku o godz. 10.00 uczniowie mieli zebrać się w swoich szkołach i wspólnie czytać- każdy to, na co ma ochotę.

U nas akcja pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam” została zorganizowana we współpracy z wydziałem kultury UMŁ.

Wszyscy obecni od rana w szkole wyszli do parku im. H. Sienkiewicza ze swoimi ulubionymi  książkami w rękach. Mieliśmy także wykonane  przez dzieci transparenty i afisze z hasłami o czytaniu. Razem z nami czytali uczniowie Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 5 oraz III Liceum Ogólnokształcącego. Jednoczesne ciche czytanie trwało 7 minut i wzięło w nim udział ok. 550 uczniów. Zgromadzenie zakończyliśmy głośnym okrzykiem: Czytam, bo lubię!

Na podstawie list przesłanych ze szkół organizator akcji, redakcja czasopisma "Biblioteka w Szkole", określi rekord, jaki ustanowili uczniowie.

czytanie rekordczytanie rekord 1

czytanie rekord 2czytanie rekord 3

czytanie rekord 4czytanie rekord 5

czytanie rekord 6czytanie rekord 7

czytanie rekord 8czytanie rekord 9

czytanie rekord 10czytanie rekord 11

czytanie rekord 12

3 czerwca,  ciągle jeszcze w Ogólnopolskim Tygodniu czytania dzieciom, klasa IIIc zaprzyjaźniała się w bibliotece z kotkami i pieskami, bohaterami serii książek pt. „Zaopiekuj się mną”. Dla swoich wychowanków czytała pani Ania Znyk. Gra terenowa pod nazwą Opiekun już wkrótce.

3c3c 1

3c 23c 3

2 czerwca – odbył się w bibliotece szkolnej KONKURS RODZINNEGO CZYTANIA w ramach programu „Książki naszych marzeń”. Celem konkursu było popularyzowanie czytania dzieciom oraz wspólnego czytania i zabaw związanych z lekturą. Współzawodnictwo polegało na głośnym pięknym zinterpretowaniu fragmentu wybranej książki przez dziecko 
i mamę, babcię, starszą siostrę itp.. Odbyły się również krótkie warsztaty pt. „Pokaż dziecku, że je kochasz”, z których wynikało niezbicie, że najcenniejszy w wychowywaniu dzieci jest poświęcony im czas. Na przykład czas przeznaczony na wspólne czytanie.

Uczestnicy konkursu sami zdecydowali o jego wynikach biorąc udział w tajnym głosowaniu.

Oto laureaci:

I miejsce  
Nadia i Ola Walczak   oraz  Jurek, Antek i Justyna Brodzcy

II miejsce

Lena i Magdalena Konkolewskie

III miejsce

Jaś i Monika Sołtysiak

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Wszystkim znakomitym uczestnikom dziękujemy za udział i bardzo miłe spotkanie J.

czytanie rodzinneczytanie rodzinne 1

czytanie rodzinne 3czytanie rodzinne 2

czytanie rodzinne 4czytanie rodzinne 5czytanie rodzinne 7czytanie rodzinne 6czytanie rodzinne 8

czytanie rodzinne 9czytanie rodzinne 10

BRZECHWA DZIECIOM - FINAŁ 

BRZECHWA DZIECIOM - II ETAP

004 1 349x480

BRZECHWA DZIECIOM - I ETAP

Drodzy Rodzice!

Ponieważ dla nas wszystkich (Rodziców, nauczycieli, opiekunów) niezmiernie ważne jest dobro dzieci, za których wychowanie jesteśmy wspólnie odpowiedzialni, serdecznie zachęcamy do zapoznania się z treścią listu zamieszczonego poniżej. Dotyczy on CZYTANIA DZIECIOM.

A w związku z tematem listu biblioteka szkolna ma do zaproponowania KONKURS, 
w którym będą mogli wziąć udział wspólnie rodzice i dzieci.

ZAPRASZAMY!

Konkurs Pięknego Czytania

2 czerwca godz. 16.00

Biblioteka szkolna

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy przygotować trwające maksymalnie 5 minut piękne głośne czytanie książki dla dzieci napisanej prozą. Biblioteka chętnie zaproponuje tytuły, ale można też dokonać wyboru tekstu samodzielnie.

Szczegóły w bibliotece.

Na zgłoszenia bibliotekarka czeka do 23 maja.

b list do rodzicow 724x1024

9 maja Dzięki udziałowi w projekcie „Mały Książkomaniak” gościliśmy w naszej bibliotece pana Tomasza Trojanowskiego. Jest to autor wszechstronny: pisze powieści i opowiadania dla dzieci i młodzieży, ale także scenariusze słuchowisk radiowych, pracuje jako dziennikarz i nauczyciel. Za książkę „Kocie historie” otrzymał  Nagrodę  Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. O niektórych swoich zajęciach i pracach trochę nam powiedział, na przykład o studentach dziennikarstwa, którzy nie czytają … gazet (!). Rozmawialiśmy także o tym, dlaczego obecnie książce tak trudno wygrać z konkurencją Internetu, telefonu, telewizji. O tym, czy każdemu powinno być wolno pisać książki. A także o ochronie przyrody i korzystaniu z niej. Co ciekawe, nie usłyszeliśmy żadnego fragmentu książki napisanej przez pana Trojanowskiego, tylko jeden z rozdziałów ulubionej powieści z dzieciństwa, czyli „Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa”.

Spotkanie bardzo się podobało, gdyż dzieci z klas czwartych i piątych zostały potraktowane  jak prawie dorośli a w dodatku pisarz chętnie podpisywał książki oraz pozwalał się fotografować.

 

22 kwietnia

Dzień Książki był bardzo miły dla bibliotekarki, która zgodnie ze starym katalońskim zwyczajem (z którego wywodzi się współczesne święto) została obdarowana czerwonymi różami przez chłopców z klasy IIIa. Niestety, nie było możliwości zrewanżowania się książką dla każdego, co byłoby jak najbardziej z tradycją zgodne.    

róże

róże 2

W przeddzień Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odbył się w bibliotece konkurs recytatorski pod hasłem:  Mów po polsku!  Wszyscy recytatorzy prezentowali teksty z książeczki Agnieszki Frączek „Byk jak byk”, których tematem są często popełniane błędy językowe. Zadaniem każdego uczestnika było nie tylko jak najdoskonalsze zinterpretowanie wierszyka, ale także wyjaśnienie, jaki błąd został w nim opisany. Zabawne plansze przygotowane przez Paulę Krzyżanowską i Wiktorię Minejko ilustrowały poszczególne problemy językowe. Od dziś wszyscy biorący udział w konkursie zostali zobowiązani do szczególnej troski o poprawność stosowanej przez siebie a także słyszanej polszczyzny i piętnowanie błędów! J

   Poziom konkursu był bardzo wyrównany, ale profesjonalne i niezależne jury w osobach pani pielęgniarki, Alicji Bieleckiej i  wychowawczyni świetlicy, pani Katarzyny Sekścinskiej szybko podjęło decyzję. Oto laureaci:

I miejsce    Berenika Serwatka

II miejsce   Jakub Kuster

III miejsce  Yevheniia Yevdokymova

Gratulacje!

 

GRA III a

   19 kwietnia w bibliotece „i okolicach” klasa IIIa grała w Opiekuna. Terenowa gra czytelnicza jest jednym z elementów akcji promującej Książki Naszych Marzeń.

Zanim jednak uczniowie IIIa przystąpili do zabawy, z zapałem czytali książki ze znaczkiem KNM. Wybrali sobie serię  „Zaopiekuj się mną” autorstwa Holly Webb.

Aby zabawa mogła się rozpocząć klasa została podzielona na 7 grup, które musiały odszukać 7 punktów na terenie szkoły. W każdym z nich czekało zadanie lub zagadka związane z przeczytanymi książkami. Ostateczne rozwiązanie było zaszyfrowane i dopiero w ostatnim punkcie, czyli w bibliotece, po otrzymaniu klucza do szyfru okazało się, czy jest grupa, która nie popełniła błędu. Najszybsi i prawie bezbłędni okazali się: Ola Kaczmarek, Amelka Szczuka i Oliwier Król.

Dodać należy, iż w przygotowaniu gry oraz jej sprawnym przeprowadzeniu znaczącą rolę odegrali członkowie szkolnego klubu KSIĄŻKOMANIAKA „Od deski do deski”.

KONKURS  KALIGRAFII

    18 kwietnia odbyło się uroczyste podsumowanie III Międzyszkolnego Konkursu Kaligrafii, podczas którego zostały ogłoszone wyniki. Wśród laureatów znalazł się Kacper Lisowski z klasy IVa. Kacper zdobył jedno z dwóch przyznanych wyróżnień w kategorii klas czwartych. Nie było to wcale łatwe, gdyż w konkursie wzięło udział 250 uczniów! GRATULACJE dla Kacpra! Gratulujemy także pozostałym reprezentantom naszej szkoły, gdyż wszyscy spisali się świetnie J

 

18 marca - spotkanie z cyklu Czytajmy razem

   Tym razem pani Joasia przyszła do nas z wydawnictwa Akapit Press z książką, której tytułu nie chciała zdradzić. Musieli to zrobić uczestnicy spotkania, czyli uczniowie z klasy IV c. Po wysłuchaniu kilku fragmentów, w których najważniejszym elementem był … parasol i jego właściciel (lub właścicielka) krąg „podejrzanych” się zawężał. Aż wreszcie … udało się! „Lawendowa czarownica”tak brzmi tytuł powieści Katarzyny Borys. Ale czy tytułowa bohaterka jest prawdziwą czarownicą i co było dalej, każdy zainteresowany musi dowiedzieć się sam czytając książkę.

   W drugiej części spotkania uczniowie klasy IV c, namyślając się w grupach, stworzyli niezwykłe przepisy na różne czarodziejskie eliksiry: eliksir miłości, eliksir niewidzialności, dobrych snów i podróży w czasie. Smacznego!:) A także miłej lektury. „Lawendową czarownicę”  można do ferii świątecznych kupować w bibliotece. Zapraszamy.

Polska Szkoła w Dublinie dziękuje za książki!

Oto list jaki przysłali nam z Dublina na ręce Pani Dyrektor

„Dzień dobry Pani Bożeno,

Właśnie godzinę temu, kurier dostarczył, wszystkie paczki od Pani ze szkoły :-) Przez tą ostatnią chwilę, cały czas rozpakowywałam kartony i przeglądałam  książki, nie  mogąc się wyjść z podziwu, jak piękne egzemplarze bajek, podręczników, encyklopedii nam Pani przesłała. Nie spodziewałam się tak wspaniałej kolekcji :-):-):-):-)

Jutro kolejna, pracowita sobota u nas w szkole. Wszystkie otrzymane od Pani książki pokażemy dzieciom, tak aby mogły je przejrzeć i choć fragmenty samodzielnie, bądź wspólnie z nauczycielem, przeczytać. Zrobimy fotorelację z tego dnia i umieścimy na szkolnym fb oraz naszej stronie internetowej.

Na wszystkie listy odpiszemy. Jesteśmy Pani dłużnikami, jeśli jest coś co moglibyśmy zrobić dla Pani i uczniów z Pani szkoły, proszę pisać :-)

Jeszcze raz, bardzo serdecznie dziękujemy za włożony trud i zaangażowanie w skompletowaniu tej pięknej "biblioteczki" :-)

P.S. Specjalne pozdrowienia i gratulacje talentu dla Wiktora Labicha z VIA. Jego śliczny obrazek, powiesimy w naszej szkolne, na honorowym miejscu

 :-)

Pozdrawiam ciepło:-) 
Ania
Z pozdrowieniami Polska Szkoła Bez Granic

dziele sie ksiazkamidziele sie ksiazkamidziele sie ksiazkami

 KSIĄŻKOBRANIE dla Polskiej Szkoły Bez Granic

ostatecznie zakończyło się zebraniem prawie 200 książek! 
Pojechały one do Dublina w czasie ferii razem z listami od nas. Pisaliście do kolegów w Irlandii po polsku i po angielsku. Mamy nadzieję, że otrzymamy odpowiedzi.

ksiazki dar

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy w KSIĄŻKOBRANIU wzięli udział J

ksiazki dar 1

ksiazki dar 2

Zakończyło się KSIĄŻKOBRANIE dla Szkoły Bez Granic w Dublinie. 

Udało się zebrać ponad 100 bardzo atrakcyjnych książek.

Rekord pobiła Sara Trzuskowska,  która przyniosła ich aż 48!

Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy! W najbliższym czasie książki pojada do polskich dzieci w Irlandii.

Najbardziej „zasłużeni” ofiarodawcy :

Sara Trzuskowska

Olga Grudziecka

Julka Klusek

Wiktoria Cieslak

Olek Góra

Andrzej Nowakowski

Kacper Olczak

Hania Pietrzyk

Julka Serwińska

Damian Wrzosek

DablinDablin 1Dablin 2
Dablin 3

Książka:

Jedyna rzecz, którą możesz kupić i która uczyni Cię bogatszym!

Tylko po co kupować, skoro Książki Naszych Marzeń są już w bibliotece?

Do końca grudnia mieliśmy czas na wykorzystanie środków przyznanych naszej szkole dzięki udziałowi w rządowym programie „Książki naszych marzeń”. Przed Nowym rokiem wszystkie zakupione na życzenie uczniów pozycje były już w bibliotece. Trochę musiało potrwać przygotowywanie ich do wypożyczania: 
152 książki należało zapisać w elektronicznym inwentarzu biblioteki a także umieścić w każdym egzemplarzu stosowne pieczęcie, numery inwentarzowe oraz wklejki informujące o tym, że pochodzą one z programu KNM. 
W tych czynnościach aktywnie uczestniczyli członkowie Szkolnego Klubu Książkomaniaka.

IMG 2359 480x360

IMG 2360 480x360 IMG 2361 480x360

I wreszcie od 1 lutego każdy będzie mógł zabrać do domu (oczywiście, na regulaminowe 2 tygodnie) 
swoją wymarzoną książkę
J

A biblioteka ogłasza konkurs z nagrodami!

Każdy kto przeczyta dowolną Książkę Naszych Marzeń weźmie w nim udział, jeśli tylko:

 • wykona ilustrację do książki (format A3, technika dowolna)

lub

 • napisze co najmniej 5 zdań o książce jednocześnie zachęcając 
  do jej przeczytania.

22 stycznia 2016 r.  CZYTAJMY RAZEM

Kolejne spotkanie z tego cyklu odbyło się 22 stycznia. Uczestniczyła w nim klasa II a, która spotkała się z naszą bardzo dobrą znajomą z wydawnictwa Akapit Press, panią Joasią Lewandowską oraz książką pod tajemniczym tytułem „Papuk”.  Bohaterem tej książki (jej pełny tytuł brzmi: „Papuk, czyli opowieść o potwornym apetycie na książki”) jest mały stworek z papieru odżywiający się … papierem. Wynikają z tego rożne skomplikowane i niewiarygodne przygody, gdyż papierożerny Papuk zamieszkał w rodzinie autorki książek . Pewne tajemnice,  łącznie z pochodzeniem imienia stworka, pani Joasia zdradziła klasie II a. Jednak nie wszystkie. Biblioteka zaprasza więc do wypożyczania „Papuka”. Zarówno uczniów IIa jak i pozostałe dzieci z klas młodszych.

Miłej lektury!

IMG 2362 480x360IMG 2366 480x360IMG 2368 480x360IMG 2376 480x360

9 grudnia-  MIKOŁAJKI KSIĄŻKOMANIAKA

Szkolny Klub Książkomaniaka „Od deski do deski” z radością zawiadamia, 
że zdobył zaszczytne miano 
NAJLEPSZEGO KLUBU KSIĄŻKOMANIAK 2015!

zwycięstwo (581x800)

Podczas imprezy Mikołajkowej w WDK „502” zamykającej tegoroczną edycję projektu dowiedzieliśmy się, że konkurencja „deptała nam po piętach”, 
a wygrać z godnymi rywalami to dodatkowa satysfakcja.

Gościem specjalnym Mikołajków Książkomaniaka była pisarka – Kalina Jerzykowska, która w towarzystwie Mikołaja nie tylko wręczała nagrody, rozmawiała z uczestnikami i rozdawała autografy, ale także oceniła wierszowane wystąpienia obecnych na imprezie Klubów. 
Naszą szkołę reprezentowali godnie „książkomaniacy młodsi”, którzy dopiero starają się o przyjęcie do Klubu. Wszystko wskazuje na to, że są świetnymi kandydatami. Zachowując się stosownie do powagi chwili odebrali nagrodę 
z rąk pani Kaliny Jerzykowskiej. Zaprezentowali także 
samodzielnie ułożoną rymowankę:

Jesteśmy książkomaniakami

Zaciekawieni jesteśmy książkami:

Przygodowymi, informacyjnymi…

Po prostu- „superaśnymi”.

A zresztą lubimy książki wszystkie.

Od deski do deski je czytamy

I piękne wiersze wymyślamy.

 IMG 2347 480x360

IMG 2350 480x360

IMG 2358 480x360

Koniecznie trzeba podkreślić, że na tytuł najlepszego klubu najaktywniej przez rok pracowali:

Berenika Serwatka

Andrzej Nowakowski

Kacper Krysiak

Gracjan Kałusowski

LISTOPAD W BIBLIOTECE

27  listopada

Czytajmy Razem- z wydawnictwem Akapit Press

W kolejnych warsztatach czytelniczych z panią Joasią Lewandowską 
z wydawnictwa wzięła udział klasa III b. Dzieci wysłuchały fragmentów książki Marianne Malone „68 pokojów”, której bohaterowie w czarodziejski sposób zmniejszają  się i przeżywają niezwykłe przygody w … domku dla lalek.

Druga część zajęć odbyła się w grupach. Zadaniem każdej z grup było wymyślenie i narysowanie czarodziejskiego przedmiotu według takiego klucza: 

 1. Co to jest?
 2. Jaka ma moc?
 3. Jakie jest zaklęcie?

Dzieci miały dużo pomysłów i zabawa z wyobraźnią bardzo się udała.

  

25 listopada-  Światowy Dzień Pluszowego Misia

Czytajmy razem

Dzień  Misia w tym roku poświęciliśmy bardziej lekturze, chociaż pluszaki, oczywiście, przyszły z dziećmi do szkoły.

W bibliotece odbyło się spotkanie z cyklu Czytajmy razem, podczas którego klasa I b słuchała fragmentów „Misia Pafnucego” Joanny Chmielewskiej. Wybrane fragmenty prezentowała pani Beata Pasikowska, która korzystała z czytnika elektronicznego, opowiedziała także o możliwościach tego urządzenia. Oprócz czytania przerywanego pytaniami o usłyszane fragmenty były zabawy z pluszowymi misiami oraz zagadki. 
Kto dobrze odpowiadał, słodził się karmelkami.

Także klasa II d wzięła udział w czytaniu o misiach. Głównym bohaterem spotkania był Paddington. Książkę Michaela Bonda pt. „Miś zwany Paddington” przedstawiła we fragmentach Berenika Serwatka z klasy VI c, która reprezentowała jednocześnie Szkolny Klub Książkomaniaka. 

   

Konkurs Pięknego Czytania o Misiach

Konkurs zorganizowała wychowawczyni klasy III c, pani Anna Znyk, we współpracy z biblioteką szkolną.

WYNIKI KONKURSU 
PIĘKNEGO CZYTANIA O MISIACH

dla klas III

I    miejsce    JAKUB  GMEREK

II   miejsce    JAKUB  MACIEJEWSKI

III  miejsce    ALEKSANDRA KACZMAREK

Wręczenie nagród zwycięzcom oraz „pocieszanek” dla pozostałych uczestników odbyło się w bibliotece 2 grudnia 

Konkurs polegał na przeczytaniu wylosowanego fragmentu jednej z następujących książek:

„Idziemy po skarb”

„Miś Uszatek”

„Kubuś Puchatek”

„Miś zwany Paddington”

20 listopada 2015 r.

Spotkanie Książkomaniaków  z pisarzem i autorem telewizyjnych audycji dla dzieci, panem Markiem Andrzejem Grabowskim w WDK  „502”

Tym razem do gościnnego Domu Kultury „502” pojechała klasa I d, czyli książkomaniacy młodociani, gdyż w Klubie Od deski do deski działają uczniowie starsi. A książki i programy pana Grabowskiego przeznaczone są dla młodszaków. W Widzewskim Domu kultury odbyło się dla nich bardzo wesołe spotkanie z pisarzem oraz wymyślonymi przez niego postaciami: kotem Budzikiem, zającem Poziomką, Kulfonem, Bezkajku  i Szefuńciem. Dzieci z widowni zapraszane były do ożywiania lalek, które dzięki temu tańczyły, śpiewały i śmiały się. A na koniec pisarz rozdawał autografy w zakupionych na miejscu książkach: „Instrukcja obsługi pieska Jacósia”, „Pirat Jędruś”, „Kulfon, co z ciebie wyrośnie?!”, „Wojna na Pięknym Brzegu”.

 

V Salon Ciekawej Książki

Starsi Książkomaniacy odwiedzili tego dnia Łódzkie Targi Książki zorganizowane 
w Centralnym Muzeum Włókiennictwa.

Oglądaliśmy i kupowaliśmy głównie książki, ale bardzo zainteresowało nas także piętro z grami (niekoniecznie komputerowymi). Dziewczyny bawiły się świetnie w zręcznościowe  „Ratowanie jajek” oraz planszówki, chłopcy uczyli się grać w kalahę. Po „starej znajomości” odwiedziliśmy stoisko Akapit Pressu: wzięliśmy udział w „pirackich” warsztatach związanych z książką „Kapelusz kapitana Drake’a” oraz w spotkaniu z Panią Agnieszką Tyszką, autorką takich książek jak: „Mejle na miotle”, „Róże w garażu” czy „Nawijka na skajpie”.

 

PAŹDZIERNIK - MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Wyniki konkursów 

Zakładka dla pożeracza książek

W klasach młodszych najciekawsze zakładki wykonali:
WIKTOR  FRONTCZAK
NICOLL JUSZCZAK
ZOSIA  PIASKOWSKA
BARTOSZ  ŻĄDŁO

W klasach starszych:

GABRYSIA  KOWALCZYK

KLAUDIA  SZYMCZAK

NADIA  SAWAN

ZOSIA  ZIĘBA

Dyktando „O bibliotece”

Klasy III:

Równorzędne wyróżnienia 

IGOR  LADORUDZKI

OLIWIER  LISOWSKI

GABRYSIA  WAWRZONKIEWICZ

Klasy  IV:

I miejsce   JULIA KAŹMIERSKA

II miejsce  MARTYNA STAŃCZYK

III miejsce         MIKOŁAJ  MERTYN  i  MIKOŁAJ  WAŁĘGA

Konkurs recytatorski

I miejsce i nagroda publiczności: JAKUB  KUSTER

Równorzędne wyróżnienia:
 
MALWINA  DUBIELAK

VERONIKA  GRITSYUTA

WOJTEK  RASHID

Wręczenie nagród laureatom wszystkich konkursów odbyło się 13 listopada.

 

 


Uroczystość uatrakcyjnili członkowie koła teatralnego Promyczki. Ich występ zachwycił całą, bez wyjątku, publiczność. Usłyszeć nie możecie, ale zobaczcie sami; zarówno laureatów jak i młodych recytatorów.

29 października

W bibliotece odbył się zorganizowany przez świetlicę szkolną 
KONKURS RECYTATORSKI.


Konkurs miał formułę otwartą, czyli mogły zgłosić się do niego uczniowie 
ze wszystkich klas. Zapisało się osiem osób, ale recytacji było aż 15, 
bo w ostatniej chwili zapragnęły powiedzieć znane sobie wierszyki dzieci z klasy I a. Jak można się było spodziewać, recytacja bez przygotowania raczej nie spełniła wymagań komisji konkursowej. W jury zasiedli: pani Marzena Więcek i pan Łukasz Handzel, widownię stanowili uczniowie klasy I d.

Słuchaliśmy głównie wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Wyniki konkursu oraz zdjęcia laureatów zamieścimy wkrótce. Dziś powiemy tylko, 
że bezdyskusyjnym tryumfatorem został Kuba Kuster, którego interpretacja wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” bardzo spodobała się zarówno jury jak i publiczności.

 

CAŁA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM-

kolejne spotkania

*

22 października-


Dla klasy Id czytały:

* wychowawczyni świetlicy, pani Kasia Sekścińska
* pani Ala, czyli szkolna pielęgniarka.

Wysłuchaliśmy fragmentów dwóch książek:

„Co to znaczy”   Grzegorza Kasdepke

„Zasypianki na każdy dzień miesiąca”  Anny Onichimowskiej

1d czyta

1d czyta 11d czyta 2

*

23 października-

Dla klasy I c czytały wychowawczynie świetlicy, panie

*Małgosia Górniakowska

*Kasia Stelmaszczyk.

Z podziałem na role czytały fragmenty książki pt. Porażające porażki” 
z serii „Penny z piekła rodem” autorstwa Joanny Nadin.

 1c czyta 1

1c czyta 2

*

26 października-

Klasa II b słuchała  fragmentów książek dla dzieci w interpretacji trenerek pływania:

*pani Magdy Piątkiewicz

*pani Ewy Ciepluchy

PANI MAGDAZAPREZENTOWAŁA WAKACYJNE OPOWIADANIE Z KSIĄŻKI „ORTOGRAFFITI 
Z BRATKIEM 
A PANI EWA  „10 NIESAMOWITYCH PRZYGÓD NELI” (MAŁEJ REPORTERKI, KTÓRĄ MOŻNA TEZ OGLĄDAĆ W SOBOTY W TELEWIZJI ABC).

 2b czyta 72b czyta 4

*

27 października-

Z klasą I a spotkali się wychowawcy świetlicy:

*pani Anita Byczkowska

*pan Łukasz Handzel

Czytane książki to:

„Kacperiada”  Grzegorza Kasdepke

„Księga pytań i odpowiedzi”, której lektura połączona została 
z odpowiadaniem na pytania dotyczące organizmu człowieka.

 1a czyta1a czyta 11a czyta 2

Dla klasy II e czytały:

* pani Ala, pielęgniarka oraz

*bibliotekarka, pani Małgosia.

To było spotkanie „do rymu” , bo czytaliśmy i recytowaliśmy, z udziałem całej klasy, wiersze Juliana Tuwima Jana Brzechwy.

2e czyta2e czyta 1

Spotkania pod hasłem „Cała szkoła czyta dzieciom” będziemy organizować także, gdy już skończy się październik. Można zgłaszać swoje propozycje lektur oraz czytających. Z każdego spotkania zamieścimy krótką relację.

 

Biblioteka przypomina o konkursach:

  • Zakładka do książki (dla książkowych „pożeraczy”) - czekam w bibliotece do końca października
 • Dyktando „O bibliotece” – lista uczestników została zamknięta. Dyktando odbędzie się 26 października

Druga połowa świątecznego miesiąca to czas spotkań pod hasłem „Czytajmy razem”.

16 października nowości wydawnictwa Akapit Press prezentowała pani Joasia Lewandowska. Odbyły się dwa spotkania: pierwsze dla dzieci ze świetlicy szkolnej, podczas którego o swoich nieprawdopodobnie kłopotliwych przygodach „opowiadała” Penny z piekła rodem, czyli bohaterka całej serii książek autorstwa Joanny Nadin. W drugim spotkaniu uczestniczyła klasa II c i przeniosła się na chwilę do krainy fantazji razem z Amelią z „Krainy Niesnu”Książkę napisali Joanna Preisner i Jakub Bogusz a ponieważ czasem mówi się w niej wierszem, dzieci z II c zostały zaproszone do zabawy w rymowanki.

29 października

W bibliotece odbył się zorganizowany przez świetlicę szkolną 
KONKURS RECYTATORSKI. 
Konkurs miał formułę otwartą, czyli mogły zgłosić się do niego uczniowie 
ze wszystkich klas. Zapisało się osiem osób, ale recytacji było aż 15, 
bo w ostatniej chwili zapragnęły powiedzieć znane sobie wierszyki dzieci 
z klasy I a. Jak można się było spodziewać, recytacja bez przygotowania raczej nie spełniła wymagań komisji konkursowej. W jury zasiedli: pani Marzena Więcek i pan Łukasz Handzel, widownię stanowili uczniowie klasy I d.

Słuchaliśmy głównie wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Wyniki konkursu oraz zdjęcia laureatów zamieścimy wkrótce. Dziś powiemy tylko, 
że bezdyskusyjnym tryumfatorem został Kuba Kuster, którego interpretacja wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” bardzo spodobała się zarówno jury jak i publiczności.

20 października na czytanie do biblioteki przyszła klasa I b. 
Czytali dzieciom zaproszeni specjalnie na tę okazję wychowawcy świetlicy: Pani Anita i Pan Łukasz. Trochę mówiło się o czytaniu dzieciom w domu (okazało się, że dzieje się to w większości rodzin), była zabawa 
w odgadywanie tytułów bajek na podstawie rekwizytów. No i słuchało się: „Czerwonego Kapturka” w nowoczesnej wersji Jarosława Mikołajewskiego oraz opowiadania Joanny Papuzińskiej pt. „Jak nasza mama hodowała potwora” z książki „Nasza mama czarodziejka”.

 1. d. n.

PAŹDZIERNIK    

Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Książka nas uczy, książka cieszy,
czasem zadziwi
nas niemało
albo po prostu tak rozśmieszy,
jakby się dobry
żart słyszało.
Książka też mądrze nam doradza
różne wskazówki,
wzory daje.
Książka w szeroki świat wprowadza,
dalekie z nami
zwiedza kraje.

Lubimy książkę - przyjaciółkę.

Wiesz co ci powiem?
Nie odwlekaj.
Masz trochę czasu? Spójrz na półkę,
sięgnij po książkę!
Książka czeka!

W październiku,

Miesiącu Bibliotek Szkolnych

zapraszam do udziału w konkursach:

*

Zakładka dla pożeracza książek

(bo każdy miłośnik książek „zużywa” dużo zakładek)

Zakładki wykonane dowolną techniką przynieście do biblioteki najpóźniej 23 października. W konkursie mogą wziąć udział dzieci 
ze wszystkich klas.

*

Dyktando „O bibliotece”

(bo miłośnicy czytania zazwyczaj nie robią błędów ortograficznych)

Miłośnicy książek oraz wszystkie inne osoby, które wierzą w swoje możliwości ortograficzne, proszone są o zgłoszenie swojego udziału 
w dyktandzie do 12 października. Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas II- IV i dla klas V- VI.

Zapraszam do świętowania

BIBLIOTEKARKA

   

Witajcie w nowym roku szkolnym J

   Nareszcie!  Po dwóch tygodniach wytężonej pracy w nieczynnej dla Was bibliotece, może się także tutaj rozpocząć nowy rok. A praca polegała na przygotowaniu podręczników dla klas I, II i IV, których uczniowie nie kupili w tym roku książek do nauki, tylko wypożyczyli je w szkolnej bibliotece.

14 września

Przygoda z książką zaczęła się w bibliotece jak zwykle od urodzin Juliana Tuwima, które przypadają 13 września. Odbył się z tej okazji błyskawiczny konkurs na temat życia poety i jego  wierszy dla dzieci. Nagrodzeni zostali:

I  miejsce   Berenika Serwatka

II miejsce   Andrzej Nowakowski

III miejsce  Karolina Wieczorek

Kto nie zdążył wziąć udziału w konkursie, może rozwiązać zadania dla własnej przyjemności. Oto one:

Zadania konkursowe

 1. Podaj dokładną datę urodzin Juliana Tuwima.
 2. Jak miał na imię ojciec poety?
 3. W jakim mieście i pod jakim adresem Julian Tuwim przyszedł na świat?
 4. Gdzie znajduje się budynek, w którym mieściło się Męskie Gimnazjum Rządowe, do którego Julek uczęszczał w latach 1904- 1914?
 5. W którym roku poeta opuścił Łódź, aby rozpocząć studia prawnicze w Warszawie?
 6. Jak brzmiało panieńskie nazwisko żony Juliana Tuwima, Stefanii?
 7. Uzupełnij następujące tytuły:

                                                „Wszyscy dla ..................”
                                                 „ ................... do dzieci”
                                                 „O panu ..........................”
                                                 „ ...................... plotki”
                                                 „Spóźniony ....................”
                                                     „Dwa .....................”
                                                      „ ....................... i dziwy”
                                                    „Dyzio ...............................”

 1. Rozwiąż krzyżówkę.


 

a) Miał kłopoty z ortografią
b) Szukał ich pan Hilary
c) Zapominalski słoń
d) Wszystko robiła sama
e) Wyhodował ją dziadek
f) Skakała przez nią kózka
g) Stoi na stacji i pot z niej spływa
h) Przez nią sypał się piasek za Grzesiem
i) Spóźnił się na kolację
j) Grześ nie wrzucił go do skrzynki
k) Mieszka w Afryce

           

a)

           
       

b)

               
 

c)

                     
     

d)

                 
 

e)

                     
 

f)

                     

g)

                       
     

h)

                 
     

i)

                 
         

j)

             
       

k)

               
 1. Połącz podane wyrazy z odpowiednimi tytułami:

      

        "Okulary" -

- kowal, supeł, trąbka

        "Bambo" -

 - lody, łąka, niebo

        "Słoń Trąbalski" -

 - kanapa, lusterko, nos

        "Dyzio Marzyciel" -

 - mama, kąpiel, Afryka

 1. Odszukaj zaszyfrowane tytuły sześciu wierszy J. Tuwima. Pokoloruj okienka 
          z  literami.

K

O

F

I

O

N

S

Z

Y

A

R

I

R

K

R

E

I

S

P

T

G

F

U

P

D

Ł

A

T

U

I

O

L

A

S

K

Z

A

B

E

C

A

D

Ł

O

W

K

C

L

A

R

Z

O

T

I

B

I

E

W

Y

E

B

E

F

G

S

K

A

K

A

N

K

A

 1. Jaki to wiersz?

a)

"Spadł kiedyś w lipcu

śnieżek niebieski
Szczekały  ptaszki,
Ćwierkały pieski...."

b)

"Halo, halo!
Nadajemy audycję z ptasiego kraju,
Proszę, niech każdy nastawi aparat,

Bo sfrunęły się ptaszki dla odbycia narad …”

A podczas urodzinowego spotkania bawiliśmy się w Tuwimową Zgaduj- zgadulę, ochotnicy recytowali z pamięci ulubione wiersze poety i wszyscy nauczyli się „Abecadła” śpiewając z płytą „Tuwimki- bajkopiosenki do słów Juliana Tuwima”. Było bardzo wesoło. Zresztą sami zobaczcie:

 

 

 

GRA III a

   19 kwietnia w bibliotece „i okolicach” klasa IIIa grała w Opiekuna. Terenowa gra czytelnicza jest jednym z elementów akcji promującej Książki Naszych Marzeń.

Zanim jednak uczniowie IIIa przystąpili do zabawy, z zapałem czytali książki ze znaczkiem KNM. Wybrali sobie serię  „Zaopiekuj się mną” autorstwa Holly Webb.

Aby zabawa mogła się rozpocząć klasa została podzielona na 7 grup, które musiały odszukać 7 punktów na terenie szkoły. W każdym z nich czekało zadanie lub zagadka związane z przeczytanymi książkami. Ostateczne rozwiązanie było zaszyfrowane i dopiero w ostatnim punkcie, czyli w bibliotece, po otrzymaniu klucza do szyfru okazało się, czy jest grupa, która nie popełniła błędu. Najszybsi i prawie bezbłędni okazali się: Ola Kaczmarek, Amelka Szczuka i Oliwier Król.

 

Dodać należy, iż w przygotowaniu gry oraz jej sprawnym przeprowadzeniu znaczącą rolę odegrali członkowie szkolnego klubu KSIĄŻKOMANIAKA „Od deski do deski”.

 

KONKURS  KALIGRAFII

    18 kwietnia odbyło się uroczyste podsumowanie III Międzyszkolnego Konkursu Kaligrafii, podczas którego zostały ogłoszone wyniki. Wśród laureatów znalazł się Kacper Lisowski z klasy IVa. Kacper zdobył jedno z dwóch przyznanych wyróżnień w kategorii klas czwartych. Nie było to wcale łatwe, gdyż w konkursie wzięło udział 250 uczniów! GRATULACJE dla Kacpra! Gratulujemy także pozostałym reprezentantom naszej szkoły, gdyż wszyscy spisali się świetnie J 

 

Zegar

Kalendarium

images

(Kliknij aby wyświetlić kalendarz)

Odwiedź nas na:

facebook-logo

Aktualności


Dzisiaj jest: Środa
18 Lipca 2018
Imieniny obchodzą
Arnold, Arnolf, Erwin, Erwina, Kamil,
Karolina, Robert, Roberta, Szymon,
Unisław, Wespazjan

Do końca roku zostało 167 dni.

Do wakacji zostało

2.09.2018 12:00 46

Gościmy

Odwiedza nas 173 gości oraz 0 użytkowników.