Szkoła Podstawowa nr 173
w Łodzi 
im. 1 Dywizji Kościuszkowskiej

Wydarzenia

3 września odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019. 
Sprzyjająca pogoda pozwoliła spotkać się wszystkim na dziedzińcu szkoły. Wcześniej odbyła się msza święta. Wszystkim życzymy udanego roku szkolnego. 

Kurs na kartę rowerową dla uczniów klas piątych 
Uczniowie klas piątych naszej szkoły rozpoczęli kurs – naukę przepisów ruchu drogowego oraz umiejętności poruszania się rowerem w ruchu drogowym na motodromie przy ulicy Parkowej 1 w Łodzi. Szkolenie potrwa od września 2018 r. do czerwca 2019 r. Efektem nauki jest egzamin na kartę rowerową. Karta rowerowa to pozwolenie na jazdę rowerem po drogach publicznych. Jest świadectwem znajomości przepisów ruchu drogowego, znaków i zagrożenia płynącego z poruszania się po ulicy. Kartę rowerową może uzyskać każdy, kto ukończył 10 lat. Warunkiem jej uzyskania jest opanowanie zasad ruchu drogowego, umiejętności i techniki jazdy rowerem oraz zdanie z wynikiem pozytywnym egzaminu, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. We wrześniu odbyły się już pierwsze zajęcia, podczas których uczniowie nabywali wiadomości dotyczące przepisów ruchu drogowego oraz umiejętności praktyczne, związane z poruszaniem się rowerem po drogach. Życzymy powodzenia wszystkim uczniom, którzy przystąpili do kursu i mamy nadzieję, że każdy z nich zda pozytywnie ten ważny egzamin! Wychowawca klasy V c Dorota Kosacz

Klasy 3a, 3b, 3c na wycieczce w Konarzewie 
24 września 2018 klasy 3a, 3b, 3c  uczestniczyły w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego w Konarzewie. To wymarzone miejsce, w którym podczas zajęć pt. „Od ziarenka do bochenka” dzieciaki poznały tradycyjne życie na wsi. Gospodarze opowiedzieli dzieciom, jak dawniej zbierano zboża z pól, jak wyrabiano mąkę i wypiekano chleb. Uczniowie mogli obejrzeć narzędzia, których rolnicy używali na polu, a następnie wybrali się na pole. Tu przy pomocy bron samodzielnie przygotowali pole pod zasiew i posiali zboże Następnie wrócili na podwórko, gdzie  rozpoczęli młócenie cepem oraz mielenie ziarna żarnem.  Po pracach na polu i na podwórku każde dziecko na specjalnym stole wyrabiało ciasto, z którego formowało bułeczkę. Z uśmiechami i na twarzy i smacznymi bułeczkami wróciliśmy do szkoły. Beata Turczyn, Dorota Siekiera, Dorota Szarska-Kuśmierczyk

25 września - Klasa 4d na warsztatach

Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia
 
28 września w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Wzięli w nim udział uczniowie klas 3-6. Organizatorami byli nauczyciele matematyki oraz wychowawczynie klas trzecich. Zadanie polegało na bezbłędnym rozwiązaniu pięciu przykładów. Kto tego dokonał otrzymał tytuł eksperta.

Wycieczka klas 7b, 6b, 8c do Warszawy 
3 października klasy 7b, 8b i 8c ponownie wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Na Cmentarzu Powązkowskim odwiedzili groby m.in. Czesława Niemena, Ireny Jarockiej, Gustawa Holubka, rodziców Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i innych znanych osób. Następnie uczniowie mieli okazję podziwiać panoramę Warszawy z ogrodów znajdujących się na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i przespacerować bulwarami wiślanymi. Głównym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, które zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie.

Klasie 6a na warsztatach w ŁDK 

11 października uczniowie z klasy 6a  wzięli udział w organizowanym w Łódzkim Domu Kultury Festiwalu Animacji LAL.KA. Podczas warsztatów poznali proces powstawania animacji i samodzielnie przygotowali scenariusz swojego filmu, wymyślili i stworzyli postacie, scenografię i wyreżyserowali własną animację. Mimo że to długa, żmudna praca, to wszyscy bardzo zaangażowali się w powstanie filmu. Była to bardzo pouczająca i kreatywna lekcja. Anna Adamus

Koncert muzyczny 

11 października odbył się pierwszy z cyklu koncertów muzycznych w naszej szkole.  Głównym tematem spotkania było dyrygowanie i rola dyrygenta. Niektóre z dzieci miały okazję wcielić się w tę rolę. Z zadaniem poradziły sobie znakomicie.

Dzień Patrona 
12 października był Dniem Patrona w naszej szkole. Odbył się uroczysty apel, na który zostali zaproszeni goście.

Po apelu klasy 4-8 wzięły udział w grze terenowej. Uczniowie mieli do wykonania kilka zadań związanych ze służbą w wojsku.

Wycieczka do krainy słodkich krówek 
We wtorek 16 października 2018 r. uczniowie klasy 4d i klasy 5c, wraz z wychowawcami oraz p. Dyrektor Hanną Sobczak i p. M. Mirowską-Becker byli na wycieczce w fabryce krówek w Grodzisku Mazowieckim koło Milanówka oraz w  Muzeum Motoryzacji  i Techniki  w Otrębusach. Na początku dzieci zwiedzały fabrykę cukierków, obserwowały proces przygotowywania krówek. Następnie degustowały cukierki, projektowały etykiety według własnej fantazji i samodzielnie zapakowywały krówki w etykiety przez siebie stworzone. Wszystkim wizyta w fabryce krówek się podobała, a świeżutkie krówki bardzo smakowały. Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Pani przewodnik oprowadziła uczniów po muzeum pokazując 300 zabytkowych pojazdów – samochodów, motocykli, rowerów, wozów, wózków oraz przeróżne rekwizyty z dawnych lat – gramofony, budki telefoniczne. Jednak największą atrakcją dla dzieci był czołg, do którego mogły wsiąść. Na koniec wycieczki dzieci zjadły kiełbaski z grilla. To był miły i pouczający dzień pełen atrakcji i wrażeń!
                                                                     Wychowawca klasy 5c Dorota Kosacz

Apel  z okazji  Dnia Niepodległości

  9 listopada odbył się uroczysty apel z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Po apelu odbyło się uroczyste odsłonięcia kamienia i poświęcenie dębu niepodległości.

Poczet sztandarowy na odsłonięciu tablicy pamiątkowej 
11 listopada 2018 poczet sztandarowy naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor Bożeną Biniek uczestniczył w uroczystym odsłonięciu pamiątkowej tablicy z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Uroczystość odbywała się przy Urzędzie Miasta w Łodzi, obchodom przewodniczyła Prezydent Hanna Zdanowska.

Szkolny Konkurs Literacki - Moja ojczyzna 

W związku z 100. rocznicą  odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Literacki pt. „Moja ojczyzna”. Polegał na napisaniu własnego utworu literackiego w formie wiersza. Bardzo dziękujemy za wszystkie dostarczone wiersze, które w sposób niezwykły przedstawiają piękno naszej Ojczyzny. Wyniki przedstawiają się następująco: 
KLASY 4-6
  I miejsce – Zuzanna Jaskólska, kl. 4c 
II miejsce – Maciej Dołowicz, kl. 4a 
III miejsce – Oliwia Łysoniewska, kl. 5b    
KLASY 7-8
  I miejsce – Ewa Zajączkowska, kl. 8a 
II miejsce – Gabriela Bruszewska, kl. 7a 
III miejsce – Oskar Łysoniewski, kl. 8a    

                          Anna Adamus
                                 Anna Mikuszewska 
                                  Małgorzata Krzak

Listopadowy koncert muzyczny 

15 listopada odbył się kolejny koncert muzyczny. Pod hasłem
 „Choć na jednej nodze stoi to koncertów się nie boi” zaprezentowana została wiolonczela.

21-23  listopada 2018  obchodziliśmy 
DNI ŻYCZLIWOŚCI

Dziękuję serdecznie wszystkim uczniom za aktywny udział w DNIACH ŻYCZLIWOŚCI odbywających się w naszej szkole — tworzyliśmy piękne drzewo przypominając czym jest ŻYCZLIWOŚĆ. 
Tworzyliśmy GALERIĘ DOBRYCH UCZYNKÓW, gdzie każdy mógł powiedzieć i napisać co dobrego zrobił dla innych. Wybraliśmy najżyczliwsze osoby wśród nas. 
  W konkursie na Order Życzliwości zwyciężyli:
  I miejsce Oliwier Urbaniak z klasy Va 
  II miejsce Jakub Ciesielski z klasy Vb
  III miejsce Martyna Biskupska i Kajetan Apanasowicz z klasy IIa    
Nagrodzony został też Wiktor Stratyński z VI a, za wiersz jaki sam ułożył z Okazji Światowego Dnia Życzliwości. 
Brawa dla wszystkich. Pamiętajmy .…DOBRO POWRACA!!!!

                                                              M. Bieniek-Szychowwska

Pokaz rycerski 

23 listopada w naszej szkole odbył się pokaz rycerski.

Apel podsumowujący 100-lecie niepodległości 

4 grudnia odbył się apel podsumowujący 100-lecie odzyskania niepodległości. Zostały rozdane nagrody i dyplomy za udział w konkursach upamiętniających rocznicę.

Grudniowy koncert muzyczny 

13 grudnia odbył się kolejny z cyklu koncertów. Skacząca pchła kolędy nam gra – pod tym hasłem dzieciom zostały zaprezentowane dźwięki i możliwość ukulele oraz gitary klasycznej.

Klasy 4a, 4b i 4c na wycieczce w Warszawie

  20 grudnia trzy klasy czwarte pojechały na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzili Centrum Nauki Kopernik oraz Telewizję Polską.

Jasełka 

21 grudnia odbyły się w naszej szkole Jasełka. Uczniowie pod opieką p. Komorowskiej i p. Mikuszewskiej przedstawili opowieść o narodzeniu Pana Jezusa wplatając w nią wydarzenia z polskiej historii nawiązując w ten sposób do 100-lecia niepodległości.

13 stycznia 2019 roku w niedzielę uczniowie naszej szkoły wystawili przedstawienie jasełkowe w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Artystami opiekowali się katecheci p. Katarzyna Komorowska i s. Lucyna Dłubakowska, Chór poprowadziła p. Maria Sosnowska. Dla dzieci było wielkim przeżyciem stanięcie przed tak dużą widownią, gdyż cały kościół był wypełniony ludźmi. Jasełka były wyjątkowe, ponieważ zostały przygotowane z myślą o setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd przy żłóbku Jezusa mogliśmy zobaczyć: św. królową Jadwigę, św. Maksymiliana, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, św. Faustynę, św. Jana Pawła II, legionistę, harcerza II Wojny Światowej ….. A wszystkich do Boga prowadziła Polska. Uczniowi włożyli całe serce w ukazanie różnych postaci, które na przestrzeni 1000 lat umacniali wiarę w naszym narodzie. Przepiękna oprawa muzyczna zaś, pozwoliła głębiej przeżywać te patriotyczne jasełka. Dla wszystkich wielkie gratulacje.

W małym Świętym Dziecku Bóg daje nam Zbawienie. 
Niech Gwiazda Betlejemska zwiastuje nam w sercu na nowo tę Dobrą Nowinę.
   Zapomnijmy o uprzedzeniach, otwórzmy serca dla nowo narodzonego Jezusa.     
Niechaj Anioły z Panem Bogiem, jak Trzej Królowie z darami swoimi, staną cicho za Twoim progiem, by spełnić to, co dotąd było snem. Ciepłem otulmy naszych bliskich i uśmiechnijmy się do siebie. 
Świąt magia niechaj zjedna wszystkich, niech w domach będzie Wam jak w niebie...